Co roku u 3000 osób rozpoznaje się złośliwy nowotwór mózgu. Wielu mogą pomóc nowoczesne metody leczenia, choćby nóż gamma (Gamma Knife) - mówili uczestnicy konferencji prasowej z okazji IV Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Nowotworów Mózgu (od 30 października do 5 listopada), w Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie.
Na świecie co roku ponad 50 tys. pacjentów leczonych jest nieinwazyjną metodą Gamma Knife, która polega na skupieniu w wybranym obszarze mózgu 192 wiązek promieniowania gamma wytwarzanego przez promieniotwórczy kobalt. Na głowie pacjenta montuje się specjalną ramę ze znacznikami, które umożliwiają precyzyjne wycelowanie w guz wiązek promieniowania. Sam zabieg symuluje się na monitorze tak długo, aż uda się osiągnąć optymalny efekt - wtedy dopiero zaczyna się naświetlanie Jak mówił prof. Mirosław Ząbek, tą techniką można leczyć także naczyniaki oraz - dzięki napromienianiu przysadki - niepoddające się leczeniu bóle u chorych terminalnie.
W Polsce możliwość leczenia tą techniką istnieje tylko w jednym ośrodku - Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie. Pierwsze zabiegi wykonywane były w marcu 2011 roku. Od 5 sierpnia 2011 roku leczenie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do początku października 2011 roku wykonano 94 procedury leczenia, z których skorzystali pacjenci z 15 województw. Najmłodsza pacjentka miała 16 lat, najstarszy pacjent - 83 lata. W grupie chorych poddanych zabiegom przeważały kobiety (82 proc.). Jak dotąd najczęściej rozpoznawalnymi i leczonymi zmianami były oponiaki (54 przypadki) oraz nerwiaki (11 przypadków).
Obecnie na leczenie oczekuje ponad 200 pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do procedury Gamma Knife. Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie jest w stanie przeprowadzić około 1 000 zabiegów rocznie.
Jak przewiduje prof. Mirosław Ząbek, większość operacji guzów mózgu będzie w przyszłości wykonywana nie metodami czysto chirurgicznymi, a właśnie za pomocą radiochirurgii. Jej stosowanie ogranicza głównie wielkość guza - nie powinien być większy niż 4 cm.
więcej:
http://www.naukawpolsce.p...esza&dep=385723