Witam serdecznie!
Na początku chciałem zaznaczyć, że jeśli informacje przeze mnie zamieszczone nie są nowe na forum, to przepraszam za nieuwagę i/lub dublowanie wiadomości - nie jestem w stanie objąć tak szerokiej bazy danych, choć bardzo się staram.
Obok badań naukowych nad nowymi sposobami na raka jest też druga strona medalu, bowiem każda substancja zanim zostanie zatwierdzona jako lek musi przejść szereg badań klinicznych (trwających latami) i w zależności od wynikow tych badań odpowiednia agencja podejmuje decyzję o dopuszczeniu (bądź nie) danego specyfiku na rynek.
W Europie zajmuje się tym EMA(European Medicines Agency;
http://www.ema.europa.eu) zaś w USA - FDA (Food and Drug Administration;
http://www.fda.gov).
W dniu 19/04/2012 EMA zatwierdziła lek o nazwie Jakavi (substancja czynna ruxolitinib) do leczenia mielofibrozy (mam nadzieję, że znalazłem poprawną polską nazwę). Mielofibroza jest chorobą szpiku kostnego (jest to rodzaj białaczki) - więcej na jej temat można przeczytać tu
http://www.mayoclinic.com...ibrosis/DS00886 lub np. na wikipedii). Ruxolitinib jest inhibitorem kinazy (JAK1 i JAK2) i w badaniach klinicznych okazał się skuteczny, wpływając na czas przeżycia, jak również łagodząc symptomy choroby oraz wpływając na zmniejszenie rozmiaru śledziony (źródło
http://chicago2011.asco.o.../comfort.aspx). FDA również zatwierdziła tę substancję w listopadzie 2011.
Warto także wspomnieć, że FDA zatwierdziła (ostatnio, bo 26/04/2012) Votrient (pazopanib) jako lek stosowany w STS (soft tissue sarcoma - mięśniaki tkanki łącznej (tkanek miękkich)) u chorych, u których przeprowadzona była już chemoiterapia. Votrient jest stosowany do leczenia raka nerek od 2010 roku w Europie i od 2009 roku w USA. Ponadto trwają badania (częściowe wyniki są opublikowane tu:
http://www.fiercebiotech....t-tissue-sarco) nad stosowaniem pazopanibu do leczenia raka jajników i niedrobnokomórkowego raka płuc.
W dniu 19/04/2012 EMA odmówiła dopuszczenia leku o nazwie Folotyn (pralatrexate) do obortu (szczegóły decyzji
http://www.ema.europa.eu/...500125706.pdf). Lek ten dopuszczony został do obrotu przez FDA w dniu 24/09/2009 w trybie przyspieszonym. Folotyn jest w USA stosowany do leczenia PTCL (peripherial T-cell lymphoma - chłoniaki z obwodowych komórek T) i jego skuteczność oceniana jest w próbie klinicznej PDX 008 (
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00364923 ). Warto nadmienić, że trwają próby kliniczne skuteczności preparatu Folotyn w leczeniu innych nowotworów - źródła:
http://seekingalpha.com/a...all-transcript; http://clinicaltrialsfeed...ow/NCT01118624; http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01336933
Warto zalinkować jeszcze o jedną publikację, w której zestawione są działania wymienionych przeze mnie agencji (
http://www.fda.gov/downlo...s/UCM247470.pdf ) i choć nie jestem zwolennikiem rywalizacji pozasportowej, to muszę przyznać, że tego typu rywalizacja ma szanse przynieść pozytywne skutki.