Każdy zabieg przeprowadzany jest z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa i zwykle ryzyko jest niewielkie. Zależy ono także w dużym stopniu od indywidualnych cech anatomicznych, rodzaju zabiegu itd. Podsumowując jednak zwykle nie ma powodów do obaw. W trybie planowym nie przeprowadza się zabiegów o dużym ryzyku.
_________________ www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
Ryzyko zależy również od wielkości guza i jego dokładnego położenia (czy przylega i do jakich struktur anatomicznych etc.) - na to daje zwykle odpowiedź rezonans magnetyczny.
Ryzyko w zabiegach planowanych bywa różne.
Przykładem może być guz przylegający / lub nie np. do aorty. Obydwie te sytuacje bywają przedmiotem zabiegów chirurgicznych planowanych, a ryzyko różni się znacznie.
Innym przykładem może być zabieg wycięcia płata lub całego płuca. Pierwszy przypadek to ryzyko ok. 4% śmiertelności okołooperacyjnej, a drugi ok. 8%. Te zabiegi również są przeprowadzane jako planowane.
Sporo zależy również od tego w jakim ośrodku ma być przeprowadzony zabieg i jakim doświadczeniem dysponuje zespół, który operuje.
I w końcu to, jaki jest stan ogólny chorego i istnienie ewentualnych schorzeń współistniejących.
Nie da rady określić ryzyka zabiegu nie mając żadnych danych.
Przydałby się opis rezonansu magnetycznego (MRI) oraz - o ile takowy jest - wynik badania histopatologicznego.
Jeśli zostaną tu przytoczone dokładne dane, możemy poprosić o ogólną ocenę sytuacji neurochirurga-onkologa, który współpracuje z naszym forum.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum