1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: 4 II - "Dzień Drzwi Otwartych" |
AdArk
Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5239
|
Dział: 'NEWS' - co nowego w onkologii? Wysłany: 2012-02-02, 12:17 Temat: 4 II - "Dzień Drzwi Otwartych" |
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W krajowych ośrodkach onkologicznych będzie to "Dzień Drzwi Otwartych"; można będzie skorzystać m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych, konsultacji, a także porad w zakresie profilaktyki i leczenia.
Akcja otwartych drzwi to inicjatywa Polskiej Unii Onkologii(PUO).
Prezes PUO dr Janusz Meder podkreślił w rozmowie z PAP, że "Światowy Dzień Walki z Rakiem ma służyć przypomnieniu wszystkim o problemie rosnącej zachorowalności na nowotwory, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych".
"W ciągu najbliższych 10-15 lat, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, nastąpi podwojenie zachorowalności na nowotwory, na co wpływ ma obecny styl życia, przewlekły stres, dieta bogata w tłuszcze, a uboga w warzywa i owoce, palenie tytoniu oraz brak ruchu" - podkreślił Meder.
Wyjaśnił, że akcja ma uświadomić społeczeństwu "jak wiele zależy od nas samych, od zdrowych zachowań, odpowiedniej diety i udziału w badaniach okresowych i profilaktycznych, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka". "Jeżeli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, to jest on w większości wypadków całkowicie wyleczalny" - przypomniał.
Jak dodał, w Polsce obecnie co roku na nowotwory zapada 160 tys. osób, a umiera - 90 tys. Wśród mężczyzn najczęściej pojawiają się nowotwory płuc, jelita grubego czy prostaty, a wśród kobiet - rak piersi i rak płuc. Jak mówił ekspert, 70-80 proc. Polaków chorych na raka zgłasza się do onkologa zbyt późno, bo już w zaawansowanym stadium choroby.
W najbliższą sobotę w ośrodkach biorących udział w akcji będzie można m.in. skorzystać z badań mammograficznych oraz cytologicznych lub zapisać się na takie badanie. Wystarczy wziąć ze sobą dowód ubezpieczenia i dowód osobisty.
Ponadto, udzielane będą porady w zakresie rzucenia palenia tytoniu oraz nauki samobadania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego. Prowadzone będą także wykłady i pogadanki na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych.
Rozdawane będą też materiały informacyjne i edukacyjne.
Akcja odbędzie się w Białostockim Centrum Onkologii, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym (Brzozów), Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego oraz Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach, Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Opolskim Centrum Onkologii, Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Podkarpackim Centrum Onkologii w Rzeszowie, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, a także w Centrum Onkologii w Warszawie, stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.(PAP)
http://wiadomosci.gazeta....logicznych.html |
|
|