1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-07-22, 07:33   Temat: Chemioterapia
Moja mama wczoraj odeszła... Nie spodziewaliśmy się, że to już... udusiła się - zator płucny...Bardzo się męczyła...A ja nie byłam przy niej...
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-07-19, 14:20   Temat: Chemioterapia
JZ0509 i Asiu 1975 - dopiero teraz przeczytałam Wasze wiadomości - dziękuję za słowa otuchy...

Moja mama nie dostaje już chemii, ponieważ ma płyn w osierdziu - czy rzeczywiście jest to przeciwwskazaniem do chemii, czy powód naprawdę mógł być inny - np. rozpad guza wątroby?

Mama słabo się czuje - psychicznie jest podłamana, do tego słaba jest fizycznie - cały czas by leżała i spała, nie ma apetytu, nawet Nutridrinka nie można w nią "wlać". Poza tym widać, ze ma większy brzuch...

Nie skarży się na ból, ale widać, ze jak sie kładzie, to jakby ją bolało...


Co w takiej sytuacji trzeba robic??? czy mozna jej jakoś pomóc? Wizytę w Centrum Onkologii ma dopiero 8 sierpnia.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-19, 12:02   Temat: Chemioterapia
Dziękuję za odpowiedź, niestety u mnie z angielskim nijak:(. Informacje z wikipedii czytałam już, ale właśnie chciałam coś więcej wiedzieć. Ale juz czytam kolejne teksty... zastanawiałam się, czy nie mozna mamie jakoś pomóc, jakoś ja ochronic.... Nie dostała żadnych lekarstw na tę neutropenię. Za 2 tyg. ma zrobić badanie krwi tylko...

Jezu, chce mi się wyć! Mama jest teraz u mnie, ponieważ ze względu na płyn w osierdziu musi przebywać blisko szpitala...
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-19, 08:11   Temat: Chemioterapia
Moja mama wczoraj nie otrzymała kwalifikacji na chemię, ponieważ zebrał się płyn w osierdziu - czy to oznacza, ze już nigdy nie dostanie chemii? Kardiolog powiedziała, że są marne szanse, zeby ten płyn "zleciał" całkowicie. Mama na razie dostała Spironol.

Druga sprawa to neutropenia. Co to w ogóle jest? Znalazłam niewielkie informacje w necie - ale nie wiem i tak czy to minie i czym grozi? Czy w przypadku mojej mamy neutropenia jest wysoka, skoro ma takie wyniki:
D-dimer - 2,42
gran.obojętnochłonne - 0,7 G/l

Trzecia sprawa to, co to oznacza "w centrach pojawiły się silniej hipodensyjne obszary - mozliwe cechy rozpadu" (to odnośnie zmian w wątrobie).

4. poza tym wolny płyn jest wokół innych narządów - wokół wątroby, nad przepona, Czy to tez jest groźne?

Bardzo dziekuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-21, 16:20   Temat: Chemioterapia
TK 21 grudnia 2012:
Wątroba niepowiekszona, normodensyjna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, o pogrubiałych do 4 mm ścianach, ze złogami. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona o nieco nierównych zarysach. Miąższ trzustki ulega prawidłowemu jednorodnemu wzmocnieniu po podaniu CM iv. Śledziona bez zmian ogniskowych. Nadnercze prawe pogrubiałe, lewe niepowiększone. Powiekszonych ww. chłonnych nie wykazano. Aorta nieposzerzona. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie wykazano.

O ile opis był dobrze wykonany, to czy to możliwe, żeby od końca grudnia do marca tak wszystko się zmieniło?
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-20, 22:42   Temat: Chemioterapia
A te powiększone węzły chłonne mogą oznaczać przerzuty?

Mam poprzednią TK, ale lekarka powiedziała, ze nie można jej porównać z nową, ponieważ były wykonywane inną metodą - wcześniejsza była robiona pod kątem operacji, z której zrezygnowano:(
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-20, 22:09   Temat: Chemioterapia
Moja mama jest po 4. serii chemii, jak również po TK. Bardzo proszę Was o interpretacje:

TK JB:
Wątroba o niejednorodnej gęstości z wyodrębniającymi się obszarami hipodensyjnymi o nieostrych zarysach: w płacie lewym wlk. do 25 mm, w s. 8 wlk. do 34 mm, przy pęcherzyku żółciowym największy obszar wlk. ok. 32x50 mm - meta?
Pęcherzyk żółciowy o pogrubiałych do 10 mm ścianach, w jego swietle złogi - zmiany zapalne?naciekowe neo? Infiltr. car. duodeni - w TK w części zstępujacej ściana dwunastnicy do 12 mm.
Miedzy dwunastnicą a pecherzykiem węzeł chłonny wlk 16 mm.
Podwyzszenie gęstości tkanki tłuszczowej trzewnej okolicy dwunastnicy, wnęki wątroby i głowy trzustki - infiltr. neo?
w s. 4 i 4 obu płuc zageszczenia - raczej włókniste.

Z tego opisu wynika, że gdzie jest umiejscowiony nowotwór?
Gdy jest podany jakiś obszar, to oznacza, ze takiej wielkości jest guz?
Jeśli czyta to jakis lekarz: czy mamę mozna operować jeszcze?

I nieśmiało jeszcze zapytam: a jakie są rokowania?

Z góry dziekuję za odpowiedzi, na które bardzo liczę.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-13, 19:01   Temat: Chemioterapia
Justyno, dziękuję za odpowiedzi....

Kurczę, nie wiem o co wam chodzi z tymi pytajnikami... Ale w sumie juz nieważne - będę już ogarniać:)

Chodzi o to, że nie trzeba pisać "???????????????" - wystarczy tylko "?", też będziemy wiedzieć, że to pytanie :) / absenteeism
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-13, 12:11   Temat: Chemioterapia
Moja mama dostała drugą chemię. Czuje sie po niej jak nowo narodzona. Cieszymy sie z tego, ale z drugiej strony, czy to rzeczywiście dobrze, ze nie ma zadnych skutków ubocznych?

Drugie pytanie: czy adenocarcinoma to jest rak? Mama miała biopsje wątroby, która to wykazała. gdy pytalam lekarke, to powiedziała, ze to nie rak - że to nic groźnego. A teraz szukam w Internecie i sie okazuje, ze to rak.... Jak jest w końcu naprawdę?

Pytanie 3. czy C17.0 przed rozpoznaniem nowotworu złośliwego jelita cienkiego, to oznaczenie rodzaju nowotworu?

Pytanie 4: jak w badaniach są oznaczane markery, bo nie mogę ich znależć na wypisie z oddziału?

Będę wdzięczna za pomoc

[ Dodano: 2013-03-13, 12:12 ]
Aha, jeszcze jedno: nie mogę się odnaleźć w wynikach badań, jakie są oznaczenia jakiś parametrów wątrobowych?

Naprawdę pojedynczy pytajnik (?) wystarczy - nie trzeba stawiać kilkunastu. / absenteeism
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-14, 21:51   Temat: Chemioterapia
Moja mama dostaje chemię fluorouracil 5-FU 140,0 mg (folfox). Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi coś wiecej na jej temat? Jakie ma działanie? Czy ma na celu zmniejszyć guz?
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-13, 09:55   Temat: Chemioterapia
Moja mama poczuła osłabienie już we wrześniu. Bagatelizowałyśmy sprawę - przecież to pogoda, ciśnienie itd. Rodzice przeciez w oczach dzieci są niezniszczalni...
W końcu w grudniu poprosiła mama (!) lekarza pierwszego kontaktu o wykonanie OB. Kiedy okazało się, ze ma silny stan zapalny, trafiła do szpitala. Była tam 2 tyg. - ze względu na to, że od 25 lat nosi kamienie na woreczku, uznano, ze stan jest spowodowany właśnie tymi złogami. Wypisano ją po 2 tyg., umówiono sie na termin wyciecia woreczka. Tyle że mama cały czas gorączkowała i czuła sie słabo...

Wtedy przyszły wyniki z gastroskopii i kolonoskopii - komórki nowotworowe w dwunastnicy, stan zapalny wątroby, trzustki...
Wtedy juz szybka akcja - po rezonansie w Bydgoszczy okazalo się, że to nie tylko dwunastnica, ale właśnie zajeta jest cała wątroba i cała droga żółciowa. Poza tym żylaki przełyku. Szok, bo w grudniu miała TK robioną i było podobno ok (w sierpniu USG - też ok). Przecież niemożliwe, zeby taki stan rozwinął się tak szybko?

Mama z miejsca trafiła na oddział, zrobiono jej biopsje wątroby, bo być może jest jeszcze marskość (nie ma jeszcze wyników). Konsylium zadecydowało, ze nei będzie już operacji. Lekarz prowadzący powiedział, ze już teraz będzie szybko i że nawet na chemię się już nie kwalifikuje. I nagle cud - pani doktor z chemioterapii włączyła jednak mamę na terapię. Dzis ma dostać pierwszą dawkę. Nie wiem co i ile. Wiem tylko, ze 22 godziny będzie trwał wlew i za 3 tyg. następny.

Nie wiem też jakie efekty ma przynieść chemia w takim przypadku... Nie wiem ile czasu nam zostało... Ale ta perspektywa chemii znów wlała nadzieję... że moze to tak szybko jednak nie pójdzie.
Ze względu na to, ze zaczęły sie bóle, mama ma przyklejane plastry.

Moja babcia zmarła na raka wątroby, choruje teraz mama - lekarz kazał sie mi przebadac... Ale jakie badanie wybrać, skoro miesiąc temu nawet na TK mamie nie wykazało żadnych istotnych zmian?

NA wypisie ze szpitala sprzed tyg. mama ma tylko odnotowany nowotwór jelita cienkiego - dwunastnicy oraz podejrzenie nowotworu wątroby, dróg żółciowych. Więc w końcu nie wiem co jest grane... Na wizycie lekarz był pewien, ze nowotwór jest na wątrobie i w drogach zółciowych. Wręcz powiedział, ze wątroba jest cała "zjedzona", a nacieki są na trzustce...





[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-02-13, 17:46 ]
Prosimy o usuwanie danych osobowych z wklejanej dokumentacji.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-12, 12:00   Temat: Chemioterapia
Moja mama została zakwalifikowana na chemię - temperatura spowodowana przerzutami nie wpłyneła negatywnie na kwalifikacje! Hurra!
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 14428

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-11, 10:17   Temat: Chemioterapia
Witajcie,
moja mama być może jutro zakwalifikuje się na paliatywną chemię...Wszystko zależy od jutrzejszych wyników krwi. Czy możecie mi powiedzieć, co jest brane pod uwagę?
Moja mama wieczorami gorączkuje - powyzej 38,5. Czy to nie przekreśla szansy na chemię?

No i ostatnie pytanie: czy w przypadku otrzymywania chemii, moze przebywać z małymi dziećmi? Nie wiem czy to stereotyp czy prawda, ale słyszałam, że przez 2 tygodnie chory nie może kontaktować się z dziećmi.

Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Pozdrawiam wszystkich chorych!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group