1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 21007

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-20, 22:25   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
monia1i napisał/a:
Boi się,że gdyby chirurg odmówił
operacji lub terminy bardzo odległe to zostanie bez leczenia.

Bez leczenia nie zostanie nigdzie. Terminy są gorsze do przewidzenia, ale każdy ośrodek (szczególnie referencyjny) stara się brać pod uwagę indywidualną historię choroby i nie tworzyć zbędnych luk pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia. Nie zawsze się to udaje, ale - jak pisałam wcześniej - czasem lepiej trochę poczekać na leczenie dobrej jakości niż mieć "od ręki" mniej profesjonalne bo ewentualne negatywne skutki tego ostatniego bywają nieodwracalne.
Oczywiście decyzja należy do Chorej i każdą podjętą przez Nią trzeba będzie uszanować.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 21007

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-16, 01:09   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
monia1i napisał/a:
W poniedziałek proponują zrobić limfoscyntografie w celu sprawdzenia
węzłów.Czy takie badanie ma jakiś sens po operacji oszczedzajacej?

Oczywiście, że nie ma. Wynik będzie tak mało wiarygodny, że i tak "na wszelki wypadek" trzeba będzie wykonać limfadenektomię.

Poniżej lektura rozważająca wartość limfoscyntygrafii po zwykłym zabiegu tumorektomii (biopsja wycinająca samego guza). O rozleglejszych zabiegach (typu kwadrantektomia) nikt już nie pisze bo nie ma sensu...

Cytat:
Ocena węzła „wartownika” – przed czy po wycięciu guza ?

W cytowanej już pracy Kuehn i wsp., wykazano, że wcześniejsze wykonanie biopsji otwartej guza (tumorektomia) wpływało niekorzystnie na odsetek wykrywanych WW w stosunku do biopsji gruboigłowej guza (p=0.041). Ważna była także sekwencja: wycięcie guza/identyfikacja WW, w stosunku do: identyfikacja WW/wycięcie guza. W pierwszym przypadku zaobserwowano mniejszą ilość wykrywanych WW (83,9% vs. 93,4%, p=0.001). Według innych autorów, jak np. Tuthilla i Suttona, wcześniejsza biopsja chirurgiczna guza nie ma wpływu na skuteczność identyfikacji węzła „wartownika” w czasie zabiegu operacyjnego, chyba że w limfoscyntygrafii nie uwidoczniono go. Potwierdza to praca Chunga i Sborgstein’a stwierdzające, że wiarygodność limfoscyntygrafii może być ograniczona w przypadku wcześniejszego wycięcia guza i podania izotopu śródściennie w tkanki loży po jego usunięciu.

źródło: http://www.cancersurgery.pl/200901a02.php

monia1i napisał/a:
jak tyle lekarzy dyskutowalo o mamy przypadku na konsylium to pewnie przyloza się do dalszego leczenia

Rozumiem, że w grupie raźniej, ale pięć fiatów 125p i tak nie wygra wyścigu z jednym audi.
Nie liczy się ilość - a jakość.
A ta jest jak dotąd jaka jest. I co pomysł to lepszy...
Tymczasem tu się toczy gra o najwyższą stawkę - o życie.

monia1i napisał/a:
Jutro postaram się skontaktować z CO w Warszawie.Czy umawiać się do chirurga onkologa czy do onkologa klinicznego?

Najkorzystniej do chirurga onkologa (specjalizującego się w leczeniu raka piersi).
W tej sytuacji przez wyjazdem do Warszawy byłoby potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 21007

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-15, 23:10   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Ja opis patologa rozumiem tak:

PIERŚ

w wyciętym materiale znaleziono ognisko ognisko raka inwazyjnego o wymiarze 11x7 mm. Zmiana ta znajduje się 2,5 cm od linii cięcia.
Znaleziono również ognisko DCIS i znajduje się ono w odległości 1,5 mm od linii cięcia.

Pozostałe linie cięcia wolne od raka i pewnie nie było nic istotnego w ich pobliżu.

Opis niezbyt przejrzysty i nie do końca pełny, ale w miarę zrozumiały. Jedno jest pewne: nie ma tu śladu "docięcia" o którym mówił chirurg.
Jeśli chirurg coś dociął to dlaczego nie trafiło to do badania histopatologicznego? Skoro nie ma tego na papierze to należy owo "docięcie" traktować jako niebyłe.
W badaniu brakuje informacji jak daleko od linii cięcia znajdowało się zgrubienie, czyli tkanka zmieniona makroskopowo (napisano jedynie, że przy linii cięcia).

WĘZEŁ WARTOWNICZY

Brak opisu makroskopowego. (czyli np. w tkance takiej a nie innej znaleziono jeden (podłużny/okrągławy) węzeł chłonny o wymiarze ... Torebka węzła nie naruszona, itp.)
Tymczasem jest tylko wynik mikroskopowy - zbadania "niewiadomoczego" (i w ilu przekrojach).

To tak jak by lekarz przyprowadził koledze po fachu pacjenta i poinformował: zrobiłem USG, jest zmiana. Trzeba zrobić biopsję. I wyszedł.
Drugi zostanie z informacją, z którą nic nie może zrobić - ok, jest zmiana, ale gdzie? I USG czego zrobiono? Szyi, piersi, brzucha czy kolana?

Tu jest identycznie: coś zbadano. Ale co? Był tam węzeł czy nie? A może było to, przepraszam, 80g wieprzowiny, którą koleżanka patolog Jola kupiła sobie na tatara i położyła akurat obok na stole?
Brzmi to idiotycznie, ale próbuję pokazać absurd wyniku, którym dysponujemy.

Gaba, z lektury nie wynika, że patolog widział węzeł. Wynika, że dostał materiał opisany jako węzeł wartowniczy pachy prawej. Opisany tak przez chirurga. A co zobaczył patolog wie tylko on sam.


Teraz co zrobić. Pierwsze co bym zrobiła to uciekła z ośrodka, który narobił w/w bigosu. Najlepiej do CO-I w Warszawie. Zdecydowanie lepiej trochę zaczekać i mieć właściwie przeprowadzone dalsze leczenie niż kontynuować kąpiel w bigosie. Na ostateczny wynik leczenia dwa czy trzy dodatkowe tygodnie nie wpłyną - a jakość leczenia (i ewentualnych dalszych badań histopatologicznych) oraz podejmowane decyzje terapeutyczne wpłyną na pewno.

Tymczasem wertując zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku piersi można znaleźć m.in. (przytaczam fragmenty, które mogą nas szczególnie interesować):
Cytat:
Kwadrantektomia polega na usunięciu guza pierwotnego z marginesem przynajmniej 2 cm makroskopowo zdrowych tkanek. Od strony mięśnia margines może być węższy, ale nie mniejszy niż 1 cm (jeśli jest mniejszy, konieczne jest usunięcie powięzi).

Cytat:
Jeżeli w badaniu histopatologicznym usuniętego guza pierwotnego stwierdza się komórki nowotworowe w wybarwionej atramentem powierzchni wyciętej zmiany, należy poszerzyć zakres wycięcia lub wykonać amputację piersi. Decyzja o dalszym postępowaniu powinna być podjęta przez wielodyscyplinarny zespół oraz przedyskutowana z chorą.
Cytat:
Nie ma zgodności co do optymalnej szerokości marginesów wycięcia DCIS. Margines chirurgiczny mniejszy niż 3 mm wydaje się niewystarczający i należy wówczas rozważyć poszerzenie zakresu wycięcia (z wyjątkiem marginesu od strony powięzi piersiowej lub od strony skóry).
Cytat:
Wykonanie limfadenektomii pachowej jest konieczne, jeżeli chirurgowi w trakcie operacji nie udaje się zidentyfikować węzła wartowniczego i pobrać go do badania.
Cytat:
Limfadenektomia pachowa wiąże się z ryzykiem nieodwracalnych powikłań czynnościowych i powinna być wykonywana jedynie w przypadku znalezienia przerzutów w węzłach chłonnych oraz u chorych z przeciwwskazaniami do biopsji węzła wartowniczego. W takiej sytuacji należy wykonać usunięcie pachowych węzłów chłonnych I i II piętra. Usunięcie węzłów chłonnych III piętra jest wskazane jedynie w przypadku klinicznych cech przerzutów w węzłach chłonnych I lub II piętra pachy.

źródło: http://onkologia.zaleceni...k%20piersii.pdf

Moje uwagi:
  1. Podejrzewam, że nie zachowano 2 cm odległości od zgrubienia (makroskopowo zmienionej tkanki) do linii cięcia. A jeśli zachowano to nie mamy niestety tej wiedzy.
  2. Margines chirurgiczny (DCIS od linii cięcia) wynosi mniej niż zalecany (1,5 mm vs. 3 mm).
  3. Z wyniku dot. badania materiału mającego być węzłem wartowniczym nie wynika czy udało się go pobrać czy nie. W tej sytuacji obowiązuje zasada domniemania, że się nie udało.
  4. Jeśli miałoby dojść do limfadenektomii - to usunięcie tylko I i II piętra. Nie ma bowiem obecnie (ani nie było) klinicznie zmienionych nowotworowo węzłów chłonnych, a więc i przesłanki do wycięcia III piętra.

Podsumowując: z powodu braku dokładności wypowiedzi i opisów, jak i porozumienia pomiędzy chirurgiem a patologiem (docięte? nie docięte? węzeł pobrany? nie pobrany?) tę Chorą najprawdopodobniej czeka mastektomia oraz limfadenektomia.
Ewentualną alternatywą do mastektomii może być napromienianie loży pooperacyjnej - doświadczony zespół powinien omówić to z Chorą.
Tak czy inaczej powyższe byłoby działaniem trochę "w ciemno" na zasadzie "wiemy, że kilku rzeczy nie wiemy - więc przyjmijmy, że...". Nie zdziwiłabym się więc gdyby takie CO-I w Warszawie chciało wykonania własnego badania histopatologicznego materiału pooperacyjnego, o ile czas na to pozwoli bo on też stanowi jakieś ograniczenie. Być może jednak warto - trzeba to policzyć (czas), przeanalizować i podjąć decyzję.

To na razie tyle. Jakieś pytania? :)
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 59
Wyświetleń: 21007

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-15, 12:13   Temat: Rak piersi luminalny B HER2+
Zostałam poproszona o wypowiedź w tym wątku.
Mam w związku z powyższym prośbę: ta historia i ten wątek to jeden wielki chaos. Są szanse by to uporządkować więc zróbmy to.
Przede wszystkim proszę o wklejenie skanów posiadanej dokumentacji medycznej. W razie braku skanera można dokumentom zrobić zdjęcia, np. telefonem. Jeśli będzie trzeba - pomożemy ukryć dane osobowe Chorej i lekarzy.

Temat wart jest usystematyzowania wszystkich informacji i zgromadzenia rzetelnych danych w jednym miejscu, bo jest trudny i wymaga spokojnej i uważnej analizy.
gaba, wykonałaś w tym wątku lwią robotę _littleflower_

monia1i, do dzieła - czekamy na dokumenty.
A potem coś razem wymyślimy. :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group