1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark III, naciek 9 mm
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 103
Wyświetleń: 89005

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-10-03, 23:51   Temat: Czerniak złośliwy, Clark III, naciek 9 mm
Luika, Wygląda na to, że mamy ostatecznie T4bN1aM0, czyli stopień zaawansowania IIIB (w skali I-IV).

W tej sytuacji z publikacji zawierającej wytyczne Polskiej Unii Onkologii w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym u chorych na czerniaka zwróciłabym szczególną uwagę na następujące zapisy (to co wydało mi się najbardziej istotne podkreśliłam wytłuszczeniem druku):

Cytat:
Badania dodatkowe wykonywane w procesie diagnostycznym obejmują: podstawowe badania krwi, takie jak morfologię, próby wątrobowe, aktywność dehydrogenazy mleczanowej (LDH, lactate dehydrogenase), konwencjonalną rentgenografię klatki piersiowej (w projekcji tylno-przedniej i bocznej) oraz ocenę ultrasonograficzną jamy brzusznej i ewentualnie regionalnych węzłów chłonnych. U chorych bez dolegliwości lub specyficznych objawów nie są konieczne inne badania dodatkowe (w tym badania tomografii komputerowej i pozytonowej tomografii emisyjnej). Wykonanie badania komputerowej tomografii lub pozytonowej tomografii emisyjnej obecnie można rozważać u chorych z rozpoznaniem czerniaków skóry w stopniu III, aczkolwiek obie wymienione metody nie należą do standardowego postępowania.

Powyższy zapis porządkuje obowiązujące zasady diagnostyki, ale i daje jakieś 'pole manewru' w grupie chorych z III st. zaawansowania; pokrótce oznacza to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących doszczętności zabiegu limfadenektomii w Twoim przypadku - można by (opierając się na tym zapisie) zasugerować wykonanie dokładniejszych badań obrazowych.

Cytat:
Limfadenektomia terapeutyczna

Kwalifikując chorych do limfadenektomii, należy uwzględnić wyniki badania klinicznego, badań laboratoryjnych (w tym ocena stężenia LDH w surowicy), konwencjonalnej rentgenografii klatki piersiowej i ultrasonografii jamy brzusznej. Tylko w przypadku wątpliwości należy kwalifikować chorych do dokładnych badań tomografii komputerowej (zwłaszcza miednicy przy podejrzeniu przerzutów do węzłów chłonnych biodrowych lub zasłonowych) i rezonansu magnetycznego.

Ten zapis potwierdza w zasadzie wyżej umieszczone wnioski.

Cytat:
W indywidualnych przypadkach po leczeniu chirurgicznym czerniaków o dużym ryzyku możliwe jest zastosowanie uzupełniającej radioterapii — schemat dawkowania obejmuje hipofrakcjonowanie po 3–8 Gy/frakcję w zależności od lokalizacji. Wskazaniem do uzupełniającej radioterapii po wycięciu guza pierwotnego mogą być następujące czynniki: czerniak desmoplastyczny, dodatnie marginesy chirurgiczne (zwłaszcza po wycięciu wznowy miejscowej), obecność ognisk satelitarnych czy lokalizacja w regionie głowy i szyi (radioterapia jako samodzielna metoda może być zastosowana w przypadku rozległej zmiany typu LMM); zaś po limfadenektomii z powodu przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych wskazaniami do uzupełniającej radioterapii mogą być: naciek pozatorebkowy węzła, zajęcie ? 4 węzłów chłonnych, średnica przerzutu > 3 cm, przerzuty w węzłach chłonnych szyi, nawrót po resekcji.

Tu mamy odpowiedź na pytanie czy powinnaś mieć leczenie uzupełniające w postaci naświetlania;
i wiemy już, że nie.

Cytat:
Zaleca się włączanie chorych na czerniaki skóry o wysokim ryzyku nawrotu do prospektywnych badań klinicznych nad leczeniem uzupełniającym.

I to, prócz dokładnej diagnostyki sprawdzającej (badania obrazowe), jest kolejna sprawa która w szczególności powinna nas interesować.
Tu mamy aktualnie toczące się badania kliniczne w Polsce dla pacjentów z czerniakiem: Search of: melanoma AND Poland/ - List Results - ClinicalTrials.gov
Wstępnie zwróciłam uwagę na Recruiting | Efficacy Study of Ipilimumab Versus Placebo to Prevent Recurrence After Complete Resection of High Risk Stage III Melanoma - niestety okazuje się, że i w Poznaniu i w Warszawie rekrutacja jest już zamknięta,
oraz na Recruiting | Melanoma Vaccine in Treating Patients With Stage III Melanoma After Surgery to Remove Lymph Nodes, rozumiem jednak, że test HLA A1/A2/A3 wyszedł ujemnie (czerniak MAGE-A3 negatywny)?
Czy do tego konkretnie badania klinicznego robiono 'podejście' sprawdzając ekspresję antygenu MAGE-A3?

Czy mogłabyś przytoczyć tu jeszcze pełny wynik badania histopatologicznego po zabiegu oznaczenia i wycięcia węzła wartowniczego?

pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group