1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14506

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-21, 22:25   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
» Dieta a nowotwór - poradnik dla pacjentów | Forum Onkologiczne DUM SPIRO-SPERO «
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14506

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-21, 15:37   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Wygląda to na raka niskozróżnicowanego, bardzo agresywnie postępującego (masywny rozsiew w krótkim czasie). Bronchoskopia oczywiście nie ma z rozsiewem nic wspólnego - to co tu widzimy to naturalny postęp choroby, w której na rokowanie najbardziej wpływa stopień zaawansowania klinicznego. Bardzo ważny jest wiec czas - na jakim etapie się chorobę zdiagnozuje i podejmie leczenie.
Bardzo mi przykro, ale efekty leczenia podjętego teraz znacząco mogą się różnić od tych, które można było osiągnąć podejmując diagnostykę i przeprowadzając leczenie na początku roku.

W jamie brzusznej nie stwierdzono obecności przerzutów.
Zajęte jest natomiast w wielu miejscach płuco prawe, z podejrzeniem naciekania ściany klatki piersiowej i opłucnej ściennej ('granica' między płucem a śródpiersiem).
Bardzo możliwe, że zajęty jest również przerzutowo węzeł chłonny przytchawiczy (a więc węzeł chłonny śródpiersiowy, położony już poza płucem prawym).
Zaawansowanie choroby to cT4N2M0 lub cT4N1M0 - zatem IIIB (nieoperacyjny) lub IIIA (warunkowo operacyjny).

Jeśli brać pod uwagę zabieg - to tylko prawostronną pneumonektomię (a więc usunięcie całego płuca prawego). Do takiego zabiegu mogą być kwalifikowani wyłącznie chorzy w dobrym stanie ogólnym i odpowiednią wydolnością oddechową (jaki jest wynik przeprowadzonej spirometrii?).

Jeśli byłyby spełnione w/w warunki - należałoby tu zacząć od przedoperacyjnej chemioterapii. Po II cyklach ponownie ocenić zaawansowanie choroby i w razie remisji w badaniu obrazowym - wykonać badanie EBUS lub mediastinoskopię by sprawdzić czy węzły chłonne śródpiersia nie są zajęte. Jeśli wynik jednego z tych badań byłby ujemny (tj. potwierdził, że węzły są 'czyste') - można by było operować.

Na dzień dzisiejszy widać więc ile jest znaków zapytania i warunków do spełnienia by można było chorą zakwalifikować do leczenia chirurgicznego.

Jeśli - co niestety jest bardzo możliwe - nie będzie możliwości przeprowadzenia operacji, pozostanie paliatywna chemioterapia, która daje do 40% szans na czasową remisję zmian i przeciętnie wydłuża czas przeżycia o ok. 2,5 miesiąca.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group