1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi: wznowa i przerzuty do kości po 20 latach
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15373

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-04-01, 17:55   Temat: Rak piersi: wznowa i przerzuty do kości po 20 latach
Witaj Piotrek.
Piotrek napisał/a:
Paradoksalnie mamę zaczeły boleć kości dopiero po rozpoczęciu leczenia ( wcześnie nie odczuwała żadnych większych bólów)

To naturalne (i przemijające). Naświetlanie powoduje przejściowy obrzęk. W tej sytuacji skutecznie przeciwbólowo działają kortykosteroidy.

Piotrek napisał/a:
po około 2 tygodniach przyjmowania tamoksyfemu bóle przeszły a zaczęły się silne nudności

To niestety też się zdarza. Najczęściej jednak stosunkowo szybko mija, samoistnie. Można oczywiście przeciwdziałać nudnościom farmakologicznie, jednak leki nie zawsze w pełni skutecznie łagodzą tę przykrą dolegliwość. Jak jest obecnie, czy nudności ustąpiły?

Piotrek napisał/a:
Jakie jest rokowanie w obecnym stanie klinicznym?

Najczęściej odpowiedź na leczenie trwa 9-12 miesięcy. W tym czasie w hormonowrażliwym raku piersi można osiągnąć hormonoterapią znaczącą remisję, która skutecznie łagodzi objawy wynikające z przerzutowego charakteru choroby.
Niestety najczęściej po w/w okresie rak przestaje reagować na leczenie hormonalne i znów dochodzi do progresji. W tej sytuacji będzie można jeszcze próbować leczenia chemioterapią, będzie to jednak terapia bardziej wycieńczająca i prawdopodobnie -jako leczenie II rzutu- mniej skuteczna.

Piotrek napisał/a:
Zastanawia mnie również, daczego lekarz chirurg onkolog ( przemiły człowiek ) był prawie pewien konieczności chemii i leków celowanych a po przekazaniu pacjenta do chemioterapeuty mama ze zdziwieniem usłyszała, po co robiła PET ( wg lekarza nie było potrzeby ) oraz krótką informację o tamoksyfenie ( podane tak jakby dotyczyło to co najwyżej witaminy C )

Być może chirurg był przemiły, jednak zalecenia zgodne ze standardami zaprezentował Wam onkolog-chemioterapeuta. W rozsianym, hormonozależnym raku piersi leczeniem pierwszego rzutu jest hormonoterapia.
Po dokładnym zapoznaniu się z przytoczonymi wynikami badań obrazowych również uważam, że PET był zbędny i niczego nowego nie wniósł. Dziwię się również, że zakwalifikowano mamę do tego badania - nie było bowiem formalnych wskazań.
Forma przekazania informacji dotyczących leczenia to niestety oddzielna 'para kaloszy'.. Wierzę, że można było to uczynić w bardziej przystępny i delikatny sposób.

Piotrek napisał/a:
Zrobiło się takie błędne koło. Nie skutkują leki hamujace biegunki- loperamid.

Czasem po naświetlaniach okolic miednicy zdarza się przewlekła, oporna na leczenie biegunka, choć po paliatywnych rzadziej (łączna dawka napromieniania jest niższa niż w radioterapii radykalnej).
W tej sytuacji łatwo o nierównowagę elektrolitową - jest też prawdopodobnie, że przy intensywnej biegunce i niedożywieniu (wynikającym z braku apetytu i mdłości) nierównowaga elektrolitowa jest znacząca i mama może sama nie dać sobie z nią rady (może ona stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, np. znaczący niedobór potasu może spowodować niewydolność krążenia). W takiej sytuacji pacjentów dość często się hospitalizuje i dożylnie nawadnia i wyrównuje elektrolity. W trakcie hospitalizacji możliwe jest również zastosowanie intensywniejszego leczenia biegunki, i to dożylnie (kilka słów o tym również -> tutaj <- )
Jeśli wahalibyście się czy zgłosić się z mamą do szpitala, można samodzielnie -sprawdzająco- wykonać następujące badania (krwi):

Na+
K+
Poziom Ca2+
Cl-
CRP
morfologia z rozmazem

Wyniki w/w badań powinny dać odpowiedź czy hospitalizacja jest niezbędna.
Pozdrawiam ciepło, daj proszę znać jak się sprawy mają.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group