1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki zaawansowany
Figaro

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 11002

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-12-13, 14:03   Temat: Rak nerki zaawansowany
Witam,
Zgodnie z wklejonymi wynikami badań histopatologicznych w preparacie NIE MA w ogóle utkania raka jasnokomórkowego, tylko mięsakopochodny (sarcomatoides), niestety źle rokujący. Leczenie systemowe takiego nowotworu powinno polegać na podawaniu Toriselu (niestety, niedostepnego w Polsce, ponieważ ma negatywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych).
Sutent w ramach NFZ może być zastosowany tylko wtedy, kiedy w preparacie jest >60% utkania raka jasnokomórkowego.
Krótko mówiąc, zgadzam się z opinią CO-I w Gliwicach. Kwalifikacja do leczenia w Gliwicach była prawidłowa.
Tym samym Pani żal kierowany do lekarki z Gliwic jest moim zdaniem całkowicie nieuzasadniony.
Pozdrawiam,
Figaro.

[ Dodano: 2012-12-13, 14:11 ]
Jeszcze jedna rzecz: nie można "nagiąć" rozpoznania histopatologicznego, tak żeby chory otrzymał jakieś inne leczenie. Lekarka "bała się zaryzykować"? Gdyby to zrobiła, to po pierwsze popełniłaby błąd w sztuce lekarskiej, podając pacjentowi niewłaściwe leczenie, po drugie popełniłaby przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności bodajże do 3 lat (fałszowanie dokumentacji medycznej), a poza tym byłaby obciążona w całości kosztami Sutentu.
Musiałaby chyba nie mieć instynktu samozachowawczego, gdyby tak postapiła.
To właśnie lekarka z Gliwic "się poznała" na chorobie Pani ojca.
Pozdrawiam,
Figaro.

[ Dodano: 2012-12-13, 15:24 ]
Jeszcze kilka słów na temat zasad leczenia raka nerki o histopatologii innej niż jasnokomórkowa, tym razem wg zaleceń ESMO (European Society for Medical Oncology) z 2012 roku:
1. leczenie pierwszego wyboru - w ramach kontrolowanych badań klinicznych.
2. leczenie alternatywne: 1. Torisel (temirolimus), 2. Sutent (sunitinib), 3. Nexavar (sorafenib).
Wszystkie opcje w punkcie 2. (leczenie alternatywne) mają moc zaleceń III B, co oznacza, że sa oparte tylko na prospektywnych badaniach kohortowych (a nie na badaniach klinicznych z losowym doborem chorych) i są "generalnie rekomendowane".

Axitinib - zalecany w leczeniu raka jasnokomórkowego, w II linii (po niepowodzeniu leczenia Sutentem, Nexavarem lub Interferonem).
Pazopanib - rak jasnokomórkowy, grupa dobra lub pośrednia I linia lub II linia po interferonie.
Figaro.

[ Dodano: 2012-12-13, 16:21 ]
Witam ponownie,
W międzyczasie zrobiłem szybki przegląd aktualnej literatury medycznej na temat leczenia raka nerkowokomórkowego o różnicowaniu mięsakowym:
- nie ma jednego standardowego leczenia; tym samym nie jest uzasadnione kategoryczne stwierdzenie, że Pani ojciec "powinien" dostać Sutent.
- żadna z badanych opcji leczenia niestety nie poprawia istotnie rokowania i losów chorego, chociaż opisywane są historie chorych o dłuższych preżyciach w chorobie przerzutowej.
- w różnych ośrodkach stosowano m. in. klasyczną chemioterapię (doksorubicyna, ifosfamid, cyklofosfamid lub gemcytabina), Torisel, Sutent, Nexavar, Votrient (pazopanib) a nawet interferon.
- liczba chorych w poszczególnych opracowaniach jest niska z powodu rzadkości rozpoznania.
- stosunkowo dużą grupę chorych, jak na to rzadkie rozpoznanie (63 pacjentów) opisali Molina i wsp. w AJCO w 2011 roku - jeśli chodzi o leczenie Sutentem, to w ich pracy odsetek odpowiedzi wyniósł 12%. Leczenie w niewielkim stopniu wydłużało czas do progresji (o około 2 miesiące). Trzeba jednak pamiętać, że wyciąganie ogólnych wniosków na temat czasu przeżycia (do progresji, całkowitego) może być obarczone błędem ze względu na małą liczebność grupy badanej.
- w badaniu ECOG 8802 oceniano zastosowanie klasycznej chemioterapii (doksorubicyna + gemcytabina) - podsumowano, że jest to również możliwa opcja postępowania.
Ogólnie rzecz biorąc - nie ma standardów postępowania w tym rozpoznaniu.
Lekarka z Gliwic po odmowie finasowania Toriselu przez NFZ wystąpiła o Votrient, ponieważ - jak się domyślam- słusznie przewidywała, że gdyby wystąpiła o Sutent, prawie na pewno dostałaby odmowę (NFZ odpowiada zazwyczaj w takich sytuacjach, że nie może finansować Sutentu w innych wskazaniach niż wymienione w opisie programu terapeutycznego, czyli >60% komponenty jasnokomórkowej). Napisała więc wniosek na lek, który nie jest dostępny jako leczenie standardowe w ramach programu NFZ, po to, żeby niejako "wytrącić" ten argument z ręki NFZ.
Figaro.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group