1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz na karku
Finlandia

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 53986

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-06-12, 23:11   Temat: Guz na karku
esuu napisał/a:
Tak z ciekawości - czy MRI może być wykonane przy stałym aparacie ortodontycznym? Mam na myśli badanie okolicy głowy/szyi. Bo z tego co wiem, to do TK nie ma takich przeciwwskazań, natomiast co do MRI, to krążą różne opinie.

Musiałabyś mieć dokładne informacje co do tego z czego jest ten aparat wykonany, ale myślę, że zawsze jednak bezpieczniej by było go zdjąć.
  Temat: Guz na karku
Finlandia

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 53986

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-02-09, 21:28   Temat: Guz na karku
No niestety tyle samo wiemy co i radiolog - guzek nie ma jakichś konkretnych cech, które by pozwoliły go na tym etapie zdiagnozować.
Zgadzam się z opinią, że jeśli guzek nie urośnie, to można spokojnie poczekać do terminu biopsji.
Proponuję byś przy biopsji od razu zaproponowała zaznaczanie pisakiem i podkreśliła, że to pomogło przy USG, bo może być problem z trafieniem w guza.
  Temat: Guz na karku
Finlandia

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 53986

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-02-06, 21:56   Temat: Guz na karku
esuu napisał/a:
Czy można źle wykonać biopsję? I jakie mogą być tego konsekwencje?

Można nie trafić w guza i tym samym nie pobrać materiału, który byłby podstawą do diagnozy, ale to się zdarza nawet najlepszym, taka specyfika małych guzów i poruszania się jednak trochę na ślepo.
  Temat: Guz na karku
Finlandia

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 53986

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-02-06, 11:13   Temat: Guz na karku
esuu, Twój guzek jest bardzo malutki, USG powie nam więcej o tym, co to może być i jak głęboko jest (co pozwoli różnicować między węzłem chłonnym a np. tłuszczakiem czy włókniakiem).
Biopsja polegać będzie na pobraniu z niego materiału cienką igłą, bez znieczulenia (bo znieczulenie musiałoby być zastrzykiem, a znieczulanie zastrzyku zastrzykiem byłby czymś oryginalnym). Nie będzie bolało bardziej niż np. szczepienie.

Również trochę się dziwię, że lekarz od razu dał skierowanie na biopsję tak małego guzka, skoro jednak już dał, to trzeba skorzystać. Biopsja może jednak nie dać jasnej odpowiedzi na pytanie z czym mamy do czynienia i wtedy konieczne będzie wycięcie całości.

Nie ma możliwości, by biopsja doprowadziła do rozsiewu choroby nowotworowej. Nie ma też możliwości podjęcia leczenia choroby nowotworowej bez badania materiału pobranego z guza.
  Temat: Guz na karku
Finlandia

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 53986

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-02-05, 15:50   Temat: Guz na karku
esuu napisał/a:
Nawet nie wiem jaką biopsję będę miała robioną. Mógłby mi ktoś napisać o tym cokolwiek? Jak się to wykonuje, czy to boli?

No skoro nie wiesz jaką, to niewiele Ci możemy napisać faktycznie.
Może to być biopsja cienkoigłowa (tak podejrzewam) i wtedy pod kontrolą USG wbiją Ci w te węzeł igłę (ja miałam bez znieczulenia, nie słyszałam prawdę mówiąć, by się przy tym stosowało znieczulenie, bo boli tyle co ukłucie.
Może tez być pobranie całego węzła do badania, wykonywane w znieczuleniu miejscowym jeśli ambulatoryjnie (można też w pełnej narkozie, ale to wtedy na oddziale w szpitalu).
A masz to skierowanie? Co jest na nim napisane? I kiedy ta biopsja?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-02-05, 16:45 ]
Mój błąd teoretyka - skoro bez znieczulenia, to bez, hardcore ;)

 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group