1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 15
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-07-15, 13:35   Temat: Rak szyjki macicy
anastazja5, , tak, byłyśmy u ginekologa-onkologa, ale w sumie nic dalej nie wiemy. Przebadał, powiedział, że wszystko ładnie zaleczone, za jakieś dwa tygodnie mamy się ponownie pojawić, a On w tym czasie zrobi rozeznanie, czy Mama kwalifikowałaby się do operacji usunięcia tej zaleczonej już zmiany nowotworowej. Płynem w macicy w ogóle się nie przejął, a ten dwudniowy incydent ze złym samopoczuciem, bólem i temperaturą być może spowodowany był od jajników, naruszonych podczas badania. Nasza Pani dr z IO zasugerowała, że takie samopoczucie mogło być również związane z nerkami (np. schodzący piasek). Ponoć objawy są wtedy właśnie takie krótkie i gwałtowne.

Zastanawiające jest, że po tym badaniu u gin-onkologa, które było 11.07, Mama znów miała dwa dni gorączki i bólu, więc jakby znów po badaniu...

Udało nam się przyśpieszyć wizytę w IO z września, na początek sierpnia. Pani dr ma zrobić usg w celu dokładnego sprawdzenia ilości tego płynu w macicy.

A jak u Was? Pozdrawiamy mocno, mocno!
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-07-05, 15:59   Temat: Rak szyjki macicy
To oczywiste. Chciałam wiedzieć, czy znany jest taki przypadek, że przy stadium IIb taka operacja została dokonana.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-07-05, 10:10   Temat: Rak szyjki macicy
Po obejrzeniu doumentacji mojej Mamy, dot. raka szyjki macicy, lekarz (spec. chor. wew.) zasugerował nam, że Mama mogła być/może jeszcze być operowana. Zgodnie z zaleceniami, jeżeli rak naciekał gdzieś poza szyjkę macicy, to nie stosuje się operacji, dlatego nie dopytywałam naszego lekarza o tę kwestię. Teraz jednak wzbudzono we mnie niepewność. Praktykuje się tak, że jeżeli naciek był niewielki ( u mojej Mamy wygląda to tak: W obrębie dolnej części szyjki macicy, w części tylnej, z niewielkim przejściem na sklepienie tylne pochwy od strony prawobocznej widoczny patologiczny obszar o wymiarze około 1,9x2,0x3,5 cm), to mimo wszystko przeprowadza się operację?
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-07-04, 21:18   Temat: Rak szyjki macicy
Jesteśmy po konsultacji ze specjalistą chor. wew. Póki co (i oby w ogóle) nic nie znalazł. Proszę, podpowiedzcie mi. Czy w przypadku mojej mamy wchodzi w grę operacja?
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-28, 22:41   Temat: Rak szyjki macicy
Wystarczy mi informacja, że należy to przebadać. Ciekawe dlaczego naszej Pani onkolog to nie niepokoi :/ raz jeszcze wielkie dzięki! Richelieu :cmok:
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-28, 22:17   Temat: Rak szyjki macicy
Kasiu, my z Mamą mocno trzymamy kciuki za Ciebie! Przesyłamy Ci całe stado pozytywnej energii i dobrych myśli! :)

Komu się ma udać, jak nie nam? :-) mocno przytulamy! _itsme_
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-28, 21:55   Temat: Rak szyjki macicy
Małgosiu, akurat jednostka przyjęta w tym zakładzie diagnostycznym to umol/l, gdzie norma jest od 53 do 106 :-)
Kochany Richelieu ::thnx:: bardzo Ci dziękuję za tę ekspresową odpowiedź!

Oczywiście w dacie jest błąd i powinien być 2012 rok, przepraszam.

A co oznacza ta zwiększająca się ilość płynu w macicy?

Pan dr spec. chorób wew., jest już trochę wdrożony w naszą sytuację, zlecił kilka badań potrzebnych na wizytę 4 lipca... i zobaczymy co dalej.

Moja Mama jest bardzo żywotną osobą, pełną chęci i energii, a ten ból kompletnie Ją rozłożył :( będę meldowała jak nasze postępy.
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-28, 20:25   Temat: Rak szyjki macicy
Dzień dobry, ponownie... Może Ktoś coś doradzi?


Mama 03.09.2013 roku miała zrobione pierwsze badanie TK (przed rozpoczęciem leczenia w IO w Gliwicach).

Opis badania:

Wykonano badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej techniką spiralną przed i w 3 fazach po podaniu kontrastu z wtórnymi rekonstrukcjamim MPR.

Brak badań poprzednich do oceny porównawczej.
Wątroba niepowiększona o znacznie obniżonej gęstości do -13jH, bez zmian widocznych zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe, żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy w normie.
Trzustka, nerki (poza drobnymi torbielkami), nadnercza prawidłowe.
Śledziona usunięta.
Pojedyńczy węzeł chłonny powiększony do 14 mm w osi krótkiej pomiędzy płatem ogoniastym wątroby a żgd. Poza tym węzły chłonne jamy brzusznej i miednicy małej niepowiększone, w osi krótkiej poniżej 10mm. Zwracają jednak uwagę dwa węzły chłonne w okolicy naczyń biodrowych zewnętrznych obustronnie o wymiarze w płaszczyźnie poprzecznej do 16x7mm. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, gładkościenny. Szyjka macicy o wymiarze 67x42mm w płaszczyźnie w nieco nieostrych obrysach. Poza tym narząd rodny bez cech patologii.
Zmiany zwyrodnieniowe uwidocznionego odcinka kręgosłupa.

Pani onkolog z instytutu, po obejrzeniu tego wyniku powiedziała, że na badaniu PET, które było zrobione już w IO nie wyszło nic niepokojącego, w związku z czym nic, co zawarte jest w opisie powyżej nie powinno nas niepokoić. Do tej pory nie otrzymaliśmy wyniku badania PET.

Później, już w IO, wykonano Mamie badanie MR (02.10.2012, jeszcze przed rozpoczęciem terapii):

Węzły chłonne w obrębie miednicy małej oraz w przestrzeni zaotrzewnej nie są powiększone. UKM obu nerek nieposzerzoy. W obrębie dolnej części szyjki macicy, w części tylnej, z niewielkim przejściem na sklepienie tylne pochwy od strony prawobocznej widoczny patologiczny obszar o wymiarze około 1,9x2,0x3,5 cm. W obrębie opisanej zmiany stwierdza się obecność niewielkiej martwicy w części centralnej łączącej się z kanałem szyjki. Obrysy zewnętrzne głównie od strony tylko bocznej nieostre, z pasmowatymi, miernie nasilonymi zagęszczeniami w tkance tłuszczowej. W nacieku cechy ograniczenia dyfuzji ADC 1,01x10-3mm2/s. Przymacicza wolne. Zmiana nie przechodzi w obręb trzonu macicy. Nie stwerdza się cech naciekania ściany pęchcerza moczowego oraz odbitnicy. Poza tym w szyjcie macicy liczne, drobne torbielki Nabotha o średnicy do 6mm. Trzon macicy nieco niejednorodny, z drobnymi strukturami o średnicy do 1,4 cm, mogącymi odpowiadać mięśniakom. Endometrium nieposzerzone. W polach przydatków patologicznych struktur nie stwierdza się.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach, niepogrubiały.
Innych zmian nie stwierdza się.
Wnioski:
Obraz MR przemawia za niewielkim naciekiem npl szyjki macicy z dyskretnym przejściem na sklepienie pochwy po stronie prawej, bez cech nacieku sąsiadujących struktur.

Kolejne badanie MR wykonano 20.11.2012 (drugie zdjęcie w moim pierwszym poście):
Szyjka macicy o zmniejszonej objętości bez wyodrębniających się patologicznych obszarów, nie uwidoczniono cech ograniczenia dyfuzji.
Poza tym macica w tyłozgięciu, wielkości 7,5cm w osi długiej. Jama macicy nieposzerzona, z pasmem płynu. W obrębie trzonu hypointensywne struktury o wielkości do 1,3cm, najprawdopodobniej mięśniaki. W polu przydatków nie uwidoczniono zmian. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. W stosunku do badania z dnia 02.10.2012 regresja zmian naciekowych o charakterze npl. Obraz pozostałych struktur bez istotnych różnic. Obustronnie w trzonach kości biodrowych drobne ogniska (do 5mm) hypointensywne w obrazach T1W, słabo wzmacniające się po kontraście, bez cech ograniczenia dyfuzji? porównywalne z poprzednim badaniem MR, bez ew. odpowiednika w badaniu PET/CT najpewniej o charakterze łagodnym.
Wnioski:
Cechy regresji nacieku npl. szyjki macicy.

Kolejne badanie MR, po pół roku od zakończonego leczenia, Mama miała zrobione 17.06.2013:

Szyjka macicy o zmniejszonej objętości, z niewielką torbielą Nabotha, bez cech wznowy procesu chorobowego. W obrębie macicy widoczne mięśniaki do 1,3 cm.
W jamie macicy widoczny płyn, którego ilość w stosunku do badania poprzedniego zwiększyła się. Struktur patologicznych w polach przydatków nie uwidoczniono.
Węzły chłonne niepowiększone.
Obraz narządów miednicy małej za wyjątkiem zwiększonej ilości płynu w zakresie jamy macicy jest stabilny w stosunku do badania poprzedniego. Również w stosunku do badania poprzedniego stabilnie przedstawia się obraz struktur kostnych.

Nasza Pani onkolog nic niepokojąceg w tych wynikach nie zauważyła. Jednak Mamę od pewnego czasu niepokoi ból w okolicach wątroby. Mama 13 maja zrobiła sobie prywatnie badanie USG wątroby:

Pęcherzyk żółciowy bez cieni złogów. Wątroba echojednorodna, o wzmożonej echogeniczności, wystaje spod łuku żebrowego na ok. 4 cm. Drogi żółciowe, żyła wrotna nieposzerzone. Trzustka echojednorodna, o prawidłowej wielkości, usg bez zmian. Śledziona usg bez zmian - Mama w 1996, w wyniku wypadku samochodwego miała usuniętą śledzionę
Kształt, wielkość i położenie obu nerek prawidłowe. Miąższ oraz układy kielichowo-miedniczkowe obustronnie usg bez mian. Węzły chłonne jamy brzusznej niewidoczne. Pęcherz moczowy słabo wypełniony o gładkich obrysach ścian wewnętrznych. Macica położona prawidłowo w osi dł ok. 78mm zawiera mięśniaki w ścianie przedniej wielkości ok 15mm, w ścianie tylnej wielkości ok 35mm.

Ponadto 18.06.2013 Mama zbadała poziom bilirubiny: 0,66 (norma 0,1-1,2) oraz poziom kreatniny: 106.

Mama w dalszym ciągu narzeka na ból w okolicac wątroby. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej (interpretacja ostatniego wyniku badania MR), Pani dr powiedziała, że nie dzieje się nic niepokojącego, a ból prawodpodobnie jest wynikiem przebytego leczenia. Prócz bólu, Mama narzeka jeszcze na gorzki posmak w ustach oraz obłożony język zielonkawym nalotem. Wczoraj zaczęła gorączkować i miała duże problemy z poruszaniem się (opasający ból brzucha, temp. ok 38,5). Martwię się :( Z jednej strony mam zaufanie do Pani onkolog, z drugiej jednak jej wyjaśnienia są dla mnie niewystarczające. W tych wynikach jest coś, co przeoczyłyśmy, a co powinno zostać dogłębniej zdiagnozowane? Skąd ten płyn i powiększona wątroba? Dziś Mama miała 38,3 stopni, wyglądała normalnie (tzn. nie przejawiała oznak przeziębienia), bardzo bolał Ją natomiast brzuch i miała duże problemy nawet z chodzeniem - chociaż było lepiej niż wczoraj). Umówiłam Mamę na prywatną wizytę do lekarza specjalisty chorób wewnętrznych - termin 4 lipca. Może ktoś coś więcej zauważy w tych wynikach... :(

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie!
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-04-13, 22:59   Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu, ponownie bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Kolejną kontrolną wizytę mamy 24 kwietnia, dopytam o szczegóły.

Obawiam się jednak, że tak jak Pan zasugerowal, pobrany materiał okazał się być nieodpowiedni do określenia stopnia złoścliwości.

Z Mamą niby wszystko ok, nic niepokojącego na tę chwilę się nie dzieje, ale mam w sobie jakiś niepokój, że coś przeoczyłam, i tak wertuję te wszystkie tematy forum i wyniki badań Mamy, i czuję się coraz głupsza :(

Cieszymy się tym stanem, który jest, to oczywiste, ale jest to takie oczekiwanie, oczekiwanie na coś złego :(

Jeszcze raz bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! :flower:
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-04-13, 21:13   Temat: Rak szyjki macicy
Mogłabym prosić o wyjaśnienie, dlaczego w przypadku mojej Mamy nie oznaczono stopnia złośliwości?
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-07, 23:44   Temat: Rak szyjki macicy
Po konsultacji telefonicznej, nasza Pan dr zasugerowała mniejsze obciążanie nóg, masowanie nóg zimną i ciepłą wodą - jeżeli to nie pomoże, powinniśmy się skonsultować z chirurgiem naczyniowym. Póki co jest lepiej. Oby to "póki co" trwało jak najdłużej :-)
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-01, 17:57   Temat: Rak szyjki macicy
Bardzo dziękuję Panu za expresową odpowiedź! _littleflower_
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-01, 17:10   Temat: Rak szyjki macicy
Mam jeszcze pytanie... Mamie ostatnio bardzo puchną nogi i często ma w nich takie uczucie zmęczenia, to skutek uboczny chemii, czy może objaw, który powinno się zbadać? Mamę trochę to martwi... mnie zresztą również.
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-04, 09:32   Temat: Rak szyjki macicy
Bardzo dziękuję Panu za pomoc! |buziaki|
  Temat: Rak szyjki macicy
JoannaO

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 12526

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-03, 17:43   Temat: Rak szyjki macicy
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wypisu mojej Mamy.

Poniżej zamieszczam zdjęcia wypisu:





Pani Doktor powiedziała, że Mama jest zdrowa.
Prócz zaleceń z pierwszej strony wypisy nie powiedziała nic więcej - czy same powinnyśmy robić jakieś badania, np CA 125? Ponadto w opisie mowa o mięśniakach - a jeżeli to nie mięśniaki? Powinnyśmy to dalej badać?
Obustronnie w trzonach kości biodrowych drobne ogniska hypointensywne w obrazach T1W, słabo wzmacniające się po kontraście, bez cech ograniczenia dyfuzji ? - co to oznacza?

Bardzo proszę o doradzenie na co powinnyśmy zwrócić uwagę po otrzymaniu tego wypisu, jakie badania dodatkowe powinnyśmy robić, żeby czegoś nie przegapić i... czy faktycznie Mama jest zdrowa?

[ Dodano: 2012-12-03, 17:46 ]
wcale nie chciałam dodać zdjęć z danymi wrażliwymi - przez pomyłkę wkleiłam te przed edycją :(

[ Dodano: 2012-12-03, 17:52 ]
mogłabym prosić o usunięcie tych zdjęć lub wymazanie tego, co w opisie niepotrzebne?

dziękuję i przepraszam za kłopot

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-12-03, 19:02 ]
Zrobione.
My za to prosimy o dołączanie zdjęć w formie załączników do posta, nie linków do zewnętrznych serwerów hostujących typu fotosik etc. :)


[ Dodano: 2012-12-03, 19:08 ]
Bardzo dziękuję Absenteeism! _littleflower_ Oczywiście dostosuję się do prośby! :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group