1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak trzustki?/Zmiany meta na watrobie |
Kamonu
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3652
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2017-10-26, 15:21 Temat: Rak trzustki?/Zmiany meta na watrobie |
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Cytat: | Żółtaczka świadczy o tym, że wątroba, drogi żółciowe albo są blokowane albo nie dają już rady i stąd taki objaw jak wysoka bilirubina |
Tacie założono protezę udrażniającą, póki co bilirubina spadła mu z 24 do 13. Czy jest możliwe, że dzięki temu zabiegowi drogi zółciowe odbarczą się na tyle żeby podać chemię? Podobno max poziom bilirubiny przy chemii to 3.
Jakie są szanse, że obraz na rezonansie został źle zinterpretowany? Pytam, bo przy próbie biopsji cienkoigłowej USG nie pokazało zmian, chociaż zdaję sobie sprawę, że USG nie jest zbyt dokładne. Możliwe, że zmian było na tyle dużo, że zlały się w jeden obraz? |
Temat: Rak trzustki?/Zmiany meta na watrobie |
Kamonu
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3652
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2017-10-26, 10:52 Temat: Rak trzustki?/Zmiany meta na watrobie |
Dzień dobry wszystkim,
Jestem nowym uzytkownikiem i z gory przepraszam jeśli temat nie znajduje się tam, gdzie powinien. Przesyłam opis choroby mojego taty, nie wiemy już co mamy robić.
Ok. 2012 roku u ojca (obecnie lat 66) rozpoznano cukrzycę typu II. Był pod stałą opieka lekarza i przyjmował leki, w międzyczasie miał wykonywane różne badania, w tym kolonoskopię, podczas której pobrane do badań były wycięte polipy. Badanie nic niepokojącego nie wykazały. Latem 2016 r ojciec zaczął chudnąć, w sumie ok 10kg. Badania krwi wyszły dobre, a lekarze stwierdzili, że chudnięcie jest spowodowane rozwojem cukrzycy i stresem. W grudniu 2016 wykonano tomograf, na którym prócz jakiejś zmiany w jelicie grubym nic nie wykazano, Nie udały się kolonoskopie ze względu na dużą liczbę uchyłków. Zdecydowano zrobić w lutym 2017 kolejny tomograf, na którym wcześniejsza zmiana nie była już obecna. Na obu wynikach tomografu nie stwierdzono żadnych zmian na trzustce i wątrobie. Cały czas robione były badania krwi, które nie wskazywały na żadną choroby. Również próby wątrobowe nie okazały się dla lekarzy niepokojące. W międzyczasie ojciec zaczął przyjmować insulinę. W sierpniu wyniki również były dobre. We wrześniu 2017 poziom bilirubiny mocno wzrósł (inny kolor moczu i kału), ojciec zżółkł, usg zasugerowało kolejne badania. Próby wątrobowe nagle wzrosły. Rezonans magnetyczny wykazał liczne zmiany na wątrobie lecz nie zlokalizowano guza pierwotnego sugerując, ze jest w głowie trzustki i uciska na przewód żółciowy. Wykonano w Łodzi wstawienie stentu, umożliwiającego przepływ żółci. Podjęto również próbę biopsji cienkoigłowej wątroby, jednak w czasie zabiegu stwierdzono, że jest to niemożliwe, ponieważ zmiany nie były widoczne na usg. Ze względu na wysoki poziom bilirubiny stwierdzono (ok24), że nie jest możliwe podanie chemii ani przeprowadzenie innych badań w tym biopsji gruboigłowej pod tomografem czy badań PET. Lekarze w naszym mieście powiedzieli, ze nic nie mogą zrobić, wypisali Tatę do domu i kazali czekać na najgorsze pod opieką hospicjum. Po kilku konsultacjach tato trafił do Wojskowego Szpitala we Wrocławiu, gdzie sprawdzili mu endoskopowo protezę założoną w Łodzi. Jak się okazało była ona wysunięta, lekarz zadecydował także o wymianie na rozpręzającą zamiast plastikowej. Po tych zabiegach poziom bilirubiny obniżył się do 13. Czekamy na kolejne badania aby sprawdzić czy bilirubina dalej spada. W międzyczasie tato został zapisany na operację paliatywną zespalającą w innym szpitalu, która ma się odbyć na w drugim tygodniu listopada.
Proszę o radę czy jest coś jeszcze co możemy zrobić? Nigdzie nie dają nam nadziei.
Poniżej opisy MR i USG oraz badania, najnowszego wypisu niestety nie ma pod ręką.
USG jamy brzusznej (19.09.2017): Watroba niepowiększona, bez wyróżniających się zmian ogniskowych. Poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych, głównie przywnękowe. Poszerzony do 15mm pżw, w w zakresie dostępnym do oceny bez echogennych przeszkówd w świetle. Przepełniony pęcherzyk żółciowy- śr. 50mm, w jego świetle warstwa zagęszczonej żółci, bez widocznych złogów, ściana niepogrubiona.
Trzustka w zakresie trzonu i uwidocznionej części ogona wąska, o niskiej echogeniczności, z pojedynczymi drobnymi zwapnieniami, prawdopodobnie z poszerzeniem przewodu Wirsunga (słbo wyróżniający się na tle niskoechogennego miąższu). Głowa o wyżej, nico niejednorodnej echogeniczności, szer. Około 35mm
Śledziona niepowiększona, jednorodna.
Ech patologicznych w polu nadnerczy ie uwidoczniono.
Nerki bez zmian ogniskowych, bez kamicy i zastoju. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, bez ech wewnętrznych, ograniczone możliwości oceny jego ściany.
Aorta brzuszna w uwidocznionym zakresie nieposzerzona.
Wolnego płynu, patologicznych ograniczonych zbiorników płynowych w jamie brzusznej ani w miednicy nie uwidoczniono.
Perystaltyka jelit zachowana.
Ze wzgęldu na obraz dróg żółciowych i trzustki konieczne pogłębienie diagnostyki-TK j. Brzusznej i i miednicy oraz badanie endoskopowe.
MRI jamy brzusznej z kontrastem (22.09.2017): Badanie j. Brzusznej wykonano w obrazach T1- zależnych, przed i dynamicznie po dożylnym podaniu środka kontrastowego, w obrazach T2- zależnych i w sekwencji DWI.
Część sekwencji po podaniu środka kontrastowego z nasilonymi artefaktami ruchowymi znacznie utrudniającymi interpretację obrazów.
Wg danych ze skierowania żółtaczka, podejrzenie guza głowy trzustki.
Uogulnione znaczne poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych, pżw poszerzony w obrębie wnęki wątriby, śr. Do 15mm, zwęża się gwałtownie do 6-7mm w odcinku wewnątrztrzustkowym, w obrębie którego jego światło wypełnione jest wznawiającą się strukturą- podejrzenie procesu rozrostowego. Końcowy odcinek pżw wraz z ujściem wydają się wolne od nacieku.
Pęcherzyk żółciowy prepelniony- śr. Do 58mm, cienkościenny, bez ubytków sygnału.
Wątroba nieznacznie powiększona, z licznymi, stosunkowo późno wzmacniającymi się litymi ogniskami śr. Do 19mm- obraz sugeruje zmiany metastatyczne.
Trzustka niepowiększona, na pogranicuz głowy i tzonu wrzecionowata przestrzeń płynowa o wym. Około 12x6mm- możliwe odcinkowe poszerzenie przewodu Wirsunga, w sąsiedztwie drobne (śr. 6mm) ognisko zienionego sygnału mogące odpowiadać torbieli. Głowa trzustki bez jednoznacznie wyróżniających się zmian ogniskowych.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Nadnercza niepowiększone. Pojedyncze drobne torbiele w warstwie miąższowej i polu centralnym obu nerek, śr. Do 6mm. Cech adenopatii ww zakresie objętym badaniem nie uwidoczniono. Aorta nieposzerzona.
Zalecane uzupełnienie diagnostyki o TK j.brzusznej i miednicy oraz badanie endoskopowe.
Gastroskopia (21.09.2017): Przełyk prawidłowy. Linia Z prawidłowa. Wpust od góry i w inwersji szczelny. Jeziorko śluzowe skąpe, klarowne. Żołądek podatny na insuflację powietrzem. Sklepienie i trzon prawidłowe. Antrum nieznacznie zaczerwienione. Odźwiernik okragły, sprawny. Opuszka dwunastnicy i uwidoczniona część pozaopuszkowa prawidłowe.
test ureazowy- dodatni.
Wn: Zapalenie błony śluzowej żołąka części przedodźwiernikowej. Infekcja Hp.
Badania laboratoryjen (tyko wyniki poza normą):
19.09.2017
MR5 – Limfocyty 0,60 G/L
Amylaza - 23 U/l
GGTP - 1667 U/l
Kreatynina - 0,59 mg/dl
ALT - 1145 U/l
Bilirubina całkowita – 11,88 mg/dl
CRP, ilościowo 10,60 mg/l
Glukoza 138 mg/dl
21.09.2017
HBs antygen – ujemny
HBs przeciwciała 484,00 mIU/ml
24.09.2017
GGTP - 1906 U/l
ALT - 803 U/l
AST 394 U/l
02.10.2017:
MR5 – RDW-CV 15,9%
Kreatynina - 0,59 mg/dl
Bilirubina całkowita 23,69 mg/dl
CRP, ilościowo 6,60 mg/l
10.10.017:
INR 1,30
MR5 – RDW-CV 19,5%
MR5- gran. kwasochłonne #0.00 G/L
MR5 – Limfocyty 6,80 G/L
Amylaza- 18 U/l
GGTP 261 U/l
Kreatynina - 0,57 mg/dl
ATL- 160 U/l
Bilirubina całkowita 24,69 mg/dl
CRP, ilościowo 6,10 mg/l
AST 152 U/l
Glukoza 185 mg/dl
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Monika |
|
|