1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 25
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-21, 21:14   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Dziękuję Ci za ciepłe słowa. Motywują do dalszej pracy, dodają sił. :flower:
Ty i Twoi bliscy - byliście bardzo dzielni.
Pozdrawiam Was serdecznie :)
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-10, 08:09   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Logowałam się na Forum obawiając się ogromnie tej wiadomości...
Przyjmij moje serdeczne wyrazy współczucia ::rose::
Byliście bardzo dzielni. I Tata również. Niech odpoczywa w pokoju...
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-08, 18:07   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Wydaje mi się, ze dobrze przeczuwasz - Tata prawdopodobnie odchodzi :cry: Przykro mi...
Jesteście - wszyscy wokół Taty - bardzo dzielni, a Ty w żadnej sytuacji dotyczącej taty choroby nie straciłeś przytomności umysłu. Trwaj dzielnie do końca, na chwilę słabości pozwolisz sobie później. Więc - merytorycznie:
Tomek0 napisał/a:
wymiociny były zabarwione czymś ciemnym. (czarnym ale nie wyglądało to na krew)

Tak właśnie wygląda krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Krew pod wpływem kwasu solnego z żołądka robi się czarna. Tata prawdopodobnie podkrwawiał z żołądka, trudno mi precyzyjnie określić, z jakiego dokładnie powodu.
Tomek0 napisał/a:
Czy podłączać tacie kroplówki i karmić dożylnie?

To jest pytanie, na które należy zawsze odpowiedzieć, patrząc na pacjenta. "Karmienie" dożylne nie ma kompletnie sensu, z uwagi na to, że Taty organizm stopniowo odłącza sobie funkcje, które mu przestają być potrzebne (w tym wypadku - trawienie). Natomiast kwestia nawodnienia jest właśnie sprawą, którą należy rozstrzygnąć przy łóżku pacjenta. Podłączanie "na ślepo" kroplówki tylko z tego powodu, że Tata nie je i nie pije nie ma sensu, ponieważ może spowodować przewodnienie i jego powikłania, na przykład obrzęk płuc. Natomiast agonia pacjenta może trwać długo, nawet kilka dni. Jeśli człowiek w tym czasie nie pije - może się odwodnić, co spowoduje nasilenie objawów urojeniowych i zwyczajnie - może spowodować nasilenie cierpień, ze względu na gromadzące się w organizmie produkty przemiany materii, które w normalnej sytuacji powinny być rozpuszczone w wodzie i wydalone z moczem. Dlatego decyzja o podłączeniu kroplówki może być dobrą decyzją - ale musi być podjęta zawsze przez lekarza w odniesieniu do konkretnego pacjenta.
Myślę o Was... :heart:
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-05, 10:16   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Bardzo mi przykro. Myślami jestem przy Was...
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-29, 07:26   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,

Nie umiem Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie znam się na raku trzustki i jego reakcjach na leczenie chemioterapeutyczne, dlatego nie mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością: "Jedźcie, warto, chemia zmniejszy wszystkie guzy i Tata jeszcze pofunkcjonuje" lub: "Faktycznie, lepiej oszczędzać Taty siły, leczenie da niewiele". Myślę, że to jest pytanie do onkologa, który prowadzi Tatę. Umów się z nim po prostu na wizytę przed 5 października, opowiedz o Taty samopoczuciu i funkcjonowaniu - może pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
Czy korzystacie (przepraszam, jakoś mi ta informacja umknęła) z pomocy hospicjum domowego? Jeśli nie - to jest dobry moment, żeby zacząć. Wydaje mi się, że zaczynacie mieć coraz więcej wątpliwości, które może rozwiać tylko zbadanie Taty. Informacje z Forum mogą powoli przestać być wystarczające...
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-26, 12:40   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
W CT klatki piersiowej pewien niepokój budzi tylko węzeł chłonny, powiększony do 11 mm. Może być on - przy takiej wielkości - węzłem tylko odczynowym (powiększonym zapalnie), ale z uwagi na całokształt choroby jest pewne prawdopodobieństwo, że jest podejrzany onkologicznie (przerzutowy).

W tomografii jamy brzusznej jest niestety widoczna progresja (postęp choroby) w stosunku do badania poprzedniego (wypis szpitalny z czerwca br.).
-powiększenie całkowitych wymiarów guza (48 mm-->67 mm w największym wymiarze);
-naciek ściany żołądka (w poprzedniej tomografii nie opisano żołądka, ale w gastroskopii ściany żołądka były "podatne na insuflację" - czyli na nadmuchiwanie, z czego można wnioskować, że nie były unieruchomione naciekiem);
-obecnie opisywane jest nacieczenie tętnicy wątrobowej wspólnej i krezkowej górnej z ich zwężeniem (klinicznie musimy się liczyć z możliwością zakrzepicy w tych tętnicach lub z możliwością ich całkowitego zatkania. Jeśli tak się stanie - możemy borykać się z niedokrwieniem jelit);
-na temat stopnia nacieku żyły śledzionowej trudno cokolwiek powiedzieć - poprzednio opisywano jej zwężenie i brak przepływu z powodu zakrzepicy, obecnie nadal nie widać przepływu, natomiast nie jest jasno określone z jakiego powodu. Być może nadal z powodu obecnego w niej ciągle materiału zakrzepowego, być może z powodu 100% zwężenia tętnicy przez naciek nowotworowy;
-obecnie opisywany jest naciek lewej żyły nerkowej, żyły śledzionowej i spływu krezkowo-śledzionowego, na szczęście z wytworzonym krążeniem obocznym (czyli, mówiąc po ludzku, pomimo przytkania lub zatkania tych tętnic - organizm radzi sobie z ukrwieniem narządów dostarczając krew innymi drogami).
-naciek dochodzi do przedniej ściany aorty - to stwarza pewne niebezpieczeństwo przerwania ciągłości ściany aorty i krwotoku wewnętrznego. Na szczęście ściana aorty jest dość gruba i można mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie;
-podwyższona gęstość sieci większej może świadczyć o przerzutach do otrzewnej;
-przerzuty do wątroby są nadal opisywane, poprzednio nie określono ich wielkości, więc trudno się odnieść merytorycznie na temat postępu lub braku postępu rozwoju nowotworu w wątrobie;
-powiększenie węzłów chłonnych przyaortalnych jest -z uwagi na ich wielkość- najprawdopodobniej pochodzenia przerzutowego.

Czy Tata dostaje chemię? Jeśli tak, to jaką? I ile kursów dostał?

Pozdrawiam Was serdecznie :)
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-19, 22:58   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Napisałeś, że to gruczolakorak w wątrobie i trzustce, czy masz dokładny wynik histopatologiczny?
Z tego, co piszesz, Tata dostał już pierwszą dawkę chemii, jak się po niej czuje?
Czy wodobrzusze cofa się pod wpływem leków moczopędnych? (Jak rozumiem Tata dostał Furosemid - w jakiej dawce? Czy dostał do tego preparat potasu?)
Teraz krótko o leczeniu bólu. Zapytałeś, dlaczego przedtem Tata musiał brać więcej środków przeciwbólowych niż teraz. Najprawdopodobniej Tata czuł się bardzo niepewnie w związku z początkowo podjętą decyzją o zaniechaniu leczenia. Często tak bywa, że napięcie psychiczne pacjenta przekłada się na ból fizyczny. W medycynie paliatywnej nazywa się to bólem egzystencjalnym. Bywa, że ten właśnie rodzaj bólu jest odpowiedzialny za niepowodzenia w leczeniu przeciwbólowym pacjenta. Wydaje się, że po podjęciu decyzji o leczeniu Tacie zmniejszył się stres związany z chorobą i dlatego zmniejszyło się zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-25, 21:39   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Odbarwienie stolca to efekt utrudnionego wydalania żółci do światła jelita. To właśnie trawiona żółć nadaje kałowi brązową barwę. Tu mamy prawdopodobnie ucisk guza na przewód żółciowy, stąd utrudnienie odpływu żółci. Oprócz odbarwionego kału Tata może mieć ciemniejszy mocz i świąd skóry - dopytaj.
Pieczenie odbytu może mieć związek z występowaniem hemoroidów - Tata ma zaparcia, więc jest to dość prawdopodobne.
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-25, 19:35   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Tramapar to odpowiednik Zaldiaru. Zaldiar Tata stosował o ile pamiętasz, z kiepskim skutkiem.
Włączyłabym Ketonal, najchętniej 100 mg co 12 godzin. Nie wiem, jak Tata się będzie na to zapatrywał. Opcjonalnie - wtedy, kiedy zaboli - 100 mg (tabletki są po 50 i 100 mg - sprawdź, jakie macie).
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-25, 17:26   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Niepokoją mnie objawy bólowe Taty. Ból promieniujący do nogi, o którym wspominałeś wcześniej, plus aktualny ból promieniujący do jąder - mogą niestety świadczyć o przerzucie do kręgosłupa lędźwiowego :| Koniecznie trzeba powiedzieć o tym bólu lekarzowi, kiedy będziecie na wizycie - mam nadzieję, że postaracie się szybko o termin.
Napisz mi, jakie leki i w jakich dawkach aktualnie przyjmuje Tata, wiem, że zastąpił Sevredol paracetamolem, ale nie wiem, czy nadal tak jest i jak często bierze paracetamol. Pomyślimy, co zrobić z bólem.
Pozdrawiam Was serdecznie :)
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-24, 19:16   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomek0 napisał/a:
tata zgodził się na wykonanie biopsji oraz ewentualne leczenie chemią.


:)
No to czas naszym sprzymierzeńcem - działajcie. Może będziemy mieć jakieś pole manewru.
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-22, 17:51   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Podwyższona wartość d-dimerów świadczy o tym, że w organizmie Taty toczy się jakiś stan zakrzepowy. Bez zbadania chorego trudno mi cokolwiek więcej powiedzieć :-( pomimo to dopytam: Czy Tacie nie puchnie noga (lub obie)? Czy nie ma bólu nóg (lub jednej)? Czy nie ma duszności lub silnego bólu brzucha o charakterze innym niż "normalny" codzienny ból nowotworowy? (Na to ostatnie pytanie zapewne trudno jest odpowiedzieć, bo Tata bierze leki przeciwbólowe, które mogą maskować objawy.) Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest twierdząca - należy pilnie skontaktować się z lekarzem (może być Izba Przyjęć najbliższego szpitala) pokazując wynik d-dimerów, ponieważ w takiej sytuacji należy pilnie włączyć lek przeciwzakrzepowy.

Natomiast może być też tak, że podwyższone d-dimery zostały po zakrzepicy żyły śledzionowej (podejrzenie wysunięte w szpitalu) lub towarzyszą chorobie nowotworowej. I taki mechanizm -jeśli nie ma objawów, o których pisałam wyżej- wydaje mi się najbardziej prawdopodobny.
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-21, 09:36   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Te badania ogólnie nie są złe :) . Mamy pewne odchylenia, o których za chwilę, ale z tych badań wynika, że organizm Taty jest w dość dobrej kondycji.

Jeśli chodzi o wątrobę, to pewne cechy jej uszkodzenia pokazuje nam badanie ALT - aminotransferaza alaninowa - podwyższona, ale tylko trochę. W dodatku poziom ALT nie zwiększył się w stosunku do badań szpitalnych sprzed 2 miesięcy. Tu bez paniki - wiadomo, wątroba jest obciążona np. przyjmowanymi lekami. Jeśli się martwisz o ewentualne przerzuty do wątroby, to na podstawie tego badania nie można ich wykluczyć, ani potwierdzić.
W kwestii nerek - nie ma tu najważniejszego, jeśli chodzi o nerki badania: kreatyniny. Na podstawie samego badania moczu mogę powiedzieć tylko tyle, że obniżony ciężar właściwy moczu może wskazywać na pewne upośledzenie funkcji zagęszczania moczu przez nerki - ale niekoniecznie. Może to być kwestia dużej ilości płynów wypitych wieczorem lub (najbardziej prawdopodobne moim zdaniem) - podwyższonego być może poziomu glukozy związanego z postępującą niewydolnością trzustki (trzustka produkuje insulinę, która "upycha" glukozę z krwi do tkanek - niedobór insuliny powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi).
Podwyższenie monocytów jest w tym wypadku związane z obecnością choroby nowotworowej. Nie jest to badanie, którym będziemy się martwić :)
CRP jest badaniem, które w tym wypadku pokazuje, że choroba nowotworowa jest aktywna. Jest to parametr, który rośnie w aktualnie toczących się stanach zapalnych.
Gamma GT (lub GGTP) jest parametrem, który pokazuje stan dróg żółciowych. W sytuacji Twojego Taty sądzę, że powiększający się guz trzustki uciska na drogi wyprowadzające żółć z wątroby do jelita. Potwierdzeniem tej hipotezy byłby podwyższony poziom bilirubiny we krwi. Niestety, tu mamy znaczące podwyższenie - ale przyczyna oczywista :-(

Doróbcie parametry nerkowe (kreatyninę, mocznik, jonogram), parametry trzustkowe (amylazę, lipazę) glukozę i bilirubinę. Kontrolne badania co parę tygodni pozwolą na obserwację postępu choroby.

Zielonkawy stolec może być związany np. z dietą (szpinak? kapusta?) lub z przyspieszonym pasażem jelitowym (stosowanie laktulozy). Jeśli nie ustąpi w ciągu kilku dni - zastanowimy się dalej :)

Pozdrawiam Was serdecznie :)
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-20, 13:56   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
To wrzuć, Tomku, wyniki jak przyjdą. Pomyślimy, co dalej :)
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Madzia70

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 53977

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-20, 00:06   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
Tomku,
Z zamieszczonego przez Ciebie opisu wynika, że Tata ma tzw. bóle przebijające. Są to bóle, które występują nagle u chorego leczonego skutecznie przeciwbólowo opioidami. Trwają od krótkiej chwili do 4 godzin.

Odpowiadam na Twoje pytania:
Tomek0 napisał/a:
Jak długo morfina utrzymuje się w organiźmie?

Czas półtrwania (czyli czas, po którym stężenie substancji zmniejsza się o połowę) morfiny w organizmie to 2-3 godziny. W przypadku Sevredolu właśnie tak jest, ponieważ jest to prosty preparat morfiny. Jeśli chodzi o MST Continus - tabletka jest tak skonstruowana, że uwalnianie morfiny zachodzi stopniowo - dlatego czas działania to ok. 12 godz., stężenie morfiny jest największe w 2 i w 8 godzinie po podaniu leku.
Tomek0 napisał/a:
Zastanawia mnie to że pomimo zmniejszenia dawki morfiny ze 180 do 100 mg na dobę tata nie odczuwa tak silnego bólu który skłonił go wcześniej do brania Sevredolu? Czy można to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Na pewno nie jest tak, że stężenie morfiny jeszcze nie spadło, dlatego Tata nie wymaga dodatkowych dawek opioidu. Niekiedy pacjenci z bólami przebijającymi dobrze reagują właśnie na paracetamol i pewnie tak jest w przypadku Twojego Taty. Tu tylko małe uzupełnienie: lepiej stosować paracetamol w formie musującej (np. preparat Efferalgan, Solpadeine) w dawce 1000 mg, ponieważ zaczyna działać już po ok. 10 minutach.
Tomek0 napisał/a:
Skąd u taty takie nasilenie halucynajci po zwiększeniu dawki MST z 50 do 60 mg ?

Halucynacje są jednym z typowych objawów ubocznych po zastosowaniu morfiny. Widocznie zwiększenie o 10 mg wystarczyło, żeby wywołać objawy niepożądane.
Tomek0 napisał/a:
Czy jest różnica w sile leku gdy podam MST 60 (2*30) albo (6*10)? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie.

Jeśli jednorazowo podasz określoną ilość mg to nie ma znaczenia w jakim "zestawie". Natomiast jednym z rozwiązań stosowanym w leczeniu bólów przebijających jest "rozbicie" dobowej dawki morfiny na mniejsze frakcje. Np.: Tata dostaje obecnie 100 mg morfiny w postaci MST Continous w dwóch dawkach, co 12 godz. Można spróbować podać np. w taki sposób: rano o 8.00 - 50 mg, po 12 godz. (20.00) - 30 mg, przed snem (ok.22.00) - 20 mg. Być może takie podanie zapobiegnie bólowi przebijającemu w nocy, a Tata będzie miał świadomość, że nie zwiększa dawki morfiny.
Tomek0 napisał/a:
Czy hydroxyzinum w połączeniu z morfiną i apapem może mieć wpływ na ból nogi? dlaczego?

Hydroksyzyna jest jednym z tzw. leków adjuwantowych, czyli "dodatkowych" stosowanych w leczeniu analgetycznym. Czasem zastosowanie takich leków pomaga w kontroli bólu. Nie znam dokładnie mechanizmu, w jakim działa adiuwantowo hydroksyzyna.
Tomek0 napisał/a:
Tata jest na etapie poszykiwania alternatywnych metod leczenia. czy leki przeciwbólowe takie jak morfina, zaldiar, apap, ketonal, mogą być bezpiecznie podawne z miksturami ziołowymi?

To jest bardzo trudne pytanie. W miksturach ziołowych procent substancji czynnej jest trudny do zdefiniowania. Dlatego niemal niemożliwe jest przeprowadzenie prawidłowych badań nad działaniem danej substancji. Osobiście nie jestem zwolenniczką stosowania ziół w sytuacjach, kiedy powinno się działać bardzo precyzyjnie, balansując pomiędzy działaniem przeciwbólowym z nasilonymi skutkami ubocznymi - a taką sytuację przeważnie mamy w analgezji onkologicznej. Rozumiem jednak, że Tata próbuje przekonać sam siebie, że sobie "da radę bez morfiny". A samopoczucie pacjenta i jego przekonanie o skuteczności danego leczenia jest ogromnie ważne. Jedyna rada, jakiej mogę tu udzielić: obserwować Tatę podczas przyjmowania ziółek "całościowo" - nie tylko efekt przeciwbólowy.

Pozdrawiam Was :)
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group