1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-10-18, 14:10   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Mam pytanie dotyczące USG węzłów chłonnych. Co oznacza intensywne unaczynienie węzłów zwłaszcza stref obwodowych? jeśli ktoś zna odpowiedź byłbym wdzięczny.
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-09-13, 13:55   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Greg1990

Dzięki za odpowiedź. Powiem Ci, że byłem w poradni chorób zakaźnych. Miałem robione badania na EBV, CMV, HIV, toksoplazmozę, do tego proteinogram, LDH i wszystko wyszło w porządku. Lekarska dlatego mnie odesłała do CO. Wg niej żadna inna choroba zakaźna nie może dawać takich objawów jak moje. To samo powiedział mi hepatolog. Sprawa jest trudna. Moje węzły się powiększyły, ale nie wszystkie. Mimo to lekarz nakazał czekać do tej biopsji. Szkoda, że aż miesiąc. Mam największe we wnęce wątroby, ale sama wątroba jak i śledziona są niepowiększone. Miałbyś jakieś pomysły co do tego umiejscowienia?
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-09-12, 15:06   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Kłaniam się ponownie
Mam kolejne pytanie nad którym się zastanawiam i mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie udzielić mi na nie odpowiedzi, za co z góry dziękuję. Otóż będę miał biopsję węzłów pachowych ręki lewej i prawej. Na skierowaniu napisane jest - cel badania: cytologiczne. Lekarz powiedział, że wyniki będą po kilku godzinach, stąd moje pytanie - dlaczego ludzie mający biopsję cienkoigłową muszą czekać aż 14 dni na wyniki a tymczasem moje mają być dziwnym trafem po kilku godzinach? Czy ma z tym związek badanie cytologiczne, które różni się od hist-pat?
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-30, 15:10   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Cytat:
Ale my zakładamy, że ma byc dobrze i tego się trzymasz. ;)
Martwic się jeszcze zdążysz

Pozdrawiam cieplutko

Zawsze staram się patrzeć w przyszłość w jasnych barwach, nawet gdy z każdej strony nadciągają chmury :)
także pozdrawiam
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-30, 14:19   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Seb_Wie napisał/a:
Jak Marcin dzisiaj po wizycie w CO?


Witaj. Pierwsza sprawa - sedno mojego zapytania w tym wątku, czyli diagnostyczność węzłów chłonnych. Powiedziałem onkologowi, że otrzymałem informacje wskazujące na to, że jednak pachwina nie jest odpowiednim miejscem na pobieranie wycinka. Odparł, że jak najbardziej jest odpowiednim miejscem, tak jak każde inne z powiększonym węzłem. Gdyby ten węzeł był faktycznie niediagnostyczny, wówczas badanie hist pat nic by nie wykazało, zupełnie nic, a tymczasem moja próbka pokazała, że węzeł był pobudzony z obrazem rozległej histiocytozy zatok o przyczynowości infekcyjnej. Nie ma zatem znaczenia miejsce pobrania jeśli jest wyczuwana patologia. Natomiast druga sprawa jest taka, że część pacjentów jest bardzo specyficzna i podczas gdy w jednym węźle nie ma komórek nowotworowych, nie oznacza to, że w innym ich nie będzie. To jest najbardziej dołujące. Lekarz dotykał węzły i stwierdził, że nie są podejrzane, ale trzeba jednak USG zaserwować. Tym razem dołów pachowych, gdyż tamte są najbardziej powiększone i najtwardsze. Nie mogę podnieść prawej ręki za wysoko, bo tak strasznie boli. Może węzeł coś uciska, lub mam objaw zakrzepicy, w związku z tymi D Dimerami w liczbie ponad 6 tysięcy. W środę doppler tej ręki. Potem USG jamy brzusznej i tych wątrobowych węzłów, a jak będzie trzeba to BAC z pachy lub całe cięcie. Tymczasem krew badana na CRP, CEA, CA 19-9, LDH, D-Dimery, APTT. Myślę, że w 2 tygodnie będę miał wyniki i wówczas oczekiwanie na dalsze kroki. Ufff...
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-28, 14:22   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Seb_Wie napisał/a:
Rzeczywiście ta Twoja diagnostyka nie przebiega książkowo, mówiąc bardzo oględnie ;) To, że sam masz sobie wybrać węzeł do biopsji, to trochę kabaret... Nie chcę więcej dodawać, bo byłoby to zdecydowanie nie merytoryczne.

Nic Ci więcej niestety nie pomoge, na pewno będzie trzeba zrobić jeszcze raz USG i węzłów obwodowych i tych w brzuchu, żeby porównać ich obecne wymiary. Na pewno adres CO, w którym się teraz diagnozujesz jest jak najbardziej właściwym, więc możesz liczyć, że jesteś, mimo wszystko, w dobrych rekach.

Życzę Ci wytwałości i ostatecznie pomyślnej diagnozy :)
Pozdrawiam, Sebastian


W czwartek zobaczymy czy ten onkolog zajmie się problemem inaczej, czy będzie starał się odsyłać do innych poradni. Sęk w tym, że odesłać już się nigdzie nie dam, gdyż byłem praktycznie wszędzie :-D tak więc w gabinecie może być gorąco :mrgreen: pozdrawiam i dzięki za wszelkie informacje jakie tutaj zamieściłeś

[ Dodano: 2013-08-28, 14:25 ]
DorotaP napisał/a:

Rozpoznanie to Zapalenie węzłów chłonnych odczynowe.
Wskazano Cię do diagnostyki w zakresie infekcji. Proponuję zapytac lekarza o mononukleozę. Syn koleżanki nabył wirusa i właśnie miał monukleozę, a leczyli go na wszystko (stan się pogarszał, miał okresowe napady gorączki) Dopiero powtórne przebadanie hist.-pat. przez innych patologów dało rozwiązanie.

Nie wiem dlaczego tak rozpisujecie się na temat tego węzła pachwinowego (nie znam się które powinny byc pobierane) Ale na pewno onkolodzy na każdej wizycie kontrolnej to właśnie w pachwinach szukali czy nie ma powiększonych węzłów (mąż jest po ziarnicy)


Witam. Miałem dwa razy robione badania na EBV. Ujemne. Dlatego zacząłem się w tym chaosie gubić. Korzystając z okazji zapytam - jak się czuje mąż po przejściach z ZZ? pozdrawiam!

[ Dodano: 2013-08-28, 14:28 ]
rodzynka napisał/a:
To bardzo dobrze. Bo węzły nowotworowe są niebolesne i nieprzesuwalne.
Ostatnio spanikowana zadzwoniłam do hematologa i powiedziałam, że chyba mam wznowę, bo wyczułam coś w pachwinie i to mnie bardzo boli. Lekarz na to - bardzo się cieszę, że bolą, bo to wyklucza, że są to węzły patologiczne ;)


Największe problemy sprawia węzeł na głowie. Czasem bywał tak bolesny, że nie mogłem zdjąć przez głowę bluzy. Obecnie boli tylko przy obmacywaniu. Zdrówka życzę
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-27, 10:44   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Witam ponownie.

Początek to miesiąc maj tego roku. Najpierw dostałem u lekarza pierwszego kontaktu tabletki na mięśnie, by się nie napinały za bardzo, gdyż lekarka sądziła, że to co mi wyskoczyło na szyi to nie jest węzeł. Po dwóch tygodniach kolejna lekarka postawiła inną diagnozę. Wtedy zaczęło się chodzenie do specjalistów. Teraz mamy sierpień, więc 4 miesiące. USG miałem w połowie czerwca, badania krwi na początku lipca a RTG ostatniego lipca. Węzeł pobrano 25 czerwca.

Nie użyto słowa hypoechogeniczny w USG

Pobrano właśnie ten prawy pachwinowy, ale nie wiem dlaczego. Lekarz ma strasznie dużo pacjentów i chyba za bardzo nie miał czasu by ze mną dyskutować, ale może się mylę. Dotykał szyję, pachy i pachwiny i kazał się położyć na stole przystępując do dzieła. Sam byłem zaskoczony szybkością działania. Lewego nie opisano w USG, ale lekarz twierdził, że też jest tam jakieś małe ziarenko.

Sprawa z moimi wizytami u onkologów jest lekko absurdalna moim zdaniem. Najpierw byłem prywatnie u jednego i nie stwierdził niczego groźnego ani wyjątkowego w tych węzłach. Dusił je i obmacywał, ale od razu stwierdził, że są pozapalne. Natomiast powiedział, że o pakiecie się nie wypowie bo nie wie i nikt nie zrobi laparoskopii zwiadowczej do wnęki wątroby bo nie ma takiego chirurga który by posiadał tak sprawne ręce. Nakazał monitorować wielkość węzłów poprzez USG co 6 tygodni. Mnie nie stać na prywatne USG, a onkolog powiedział, że skierowania dać nie może bo jestem u niego prywatnie. Poszedłem po kolejnego onkologa tym razem na NFZ. Czekałem dwa tygodnie. Kazał iść do Centrum Onkologii do innego i tam wyciąć węzeł. Zarówno ten onkolog jak i radiolog stwierdzili, że sam mogę podjąć decyzję o tym który węzeł mają mi wyciąć :-D
Kiedy zjawiłem się w CO, wytypowano pachwinę, którą onkolog długo dotykał. Dodam, że bolą mnie te węzły przy dotykaniu i są przesuwalne względem podłoża.

Dalsza diagnostyka? kazano mi iść do lekarza od chorób zakaźnych a tam nic nie wykryto, więc w czwartek jadę ponownie do CO i pokazuję papiery. Niech się dalej zastanawiają, bo nie mam już pomysłów na dalsze działania.

Jako ciekawostkę dodam, że jestem rok po cholecystektomii laparoskopowej pęcherzyka żółciowego, mam zawsze w wynikach podwyższony poziom bilirubiny we krwi, choruję na zapalenie błony śluzowej żołądka i teraz w związku z D Dimerami podejrzewa się u mnie trombofilię, a jeszcze kilka lat wstecz hemofilię. To drugie wykluczono.

Dzięki za informacje, chciałem mieć przynajmniej jakieś rozeznanie z zewnątrz
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-26, 13:44   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Witam. Podaję szczegółowe informacje - o ile mnie nie zawodzi pamięć pierwszy powiększył się węzeł po lewej stronie szyi. Był opuchnięty i bolesny. Potem opuchlizna zeszła ale on został. Jednocześnie pojawił się guz z tyłu głowy. Następnie prawa strona szyi, bodajże po tygodniu i kolejne dwa bolące węzły. Niestety nie wiem jak z pachwiną, bo dopiero później uzmysłowiłem sobie, że tam też jest guzek. Myślę, że powiększył się w tym samym czasie co te pierwsze węzły. Natomiast po miesiącu wyszły węzły przy uchu na policzku prawym, dwa pod żuchwą i muszę dodać, że mam pakiet we wnęce wątroby. Nie zauważyłem, aby rosły, ale guzek na głowie chyba jednak lekko się zwiększył. Nie przechodziłem wtedy żadnej infekcji.

Oto USG - prawa str szyi dwa węzły o wymiarach 23x10 mm z cechami przepływu obwodowego. Lewa str szyi jeden węzeł o wymiarach 20x10 mm. Pojedyncze węzły w dołach pachowych 14x9 mm- strona prawa i 18x7 mm lewa. We wnęce wątrobowej pakiet o wymiarach 35 mm. Prawa pachwina - węzeł o wymiarach 14x6 mm. Potylica - 12x4 mm. Węzły dołów nad i podobojczykowych niepowiększone. Wymiary śledziony i wątroby w normie. Wskazanie pobranie całego węzła. Lekarz twierdził, że ciekawie to nie wygląda niestety.

RTG miałem niedawno robione i jest w normie. Tylko mam zrosty w opłucnej pozapalne.

OB było w normie, LDH też. CRP nie miałem. Krwinki białe natomiast mam 10.55 G/I [3.9-10.2], % neutrocytów 81.7 [36-68], % limfocytów 7.8 [20-44], Neutrocyty 8.62 G/I [1.5-7.7], Limfocyty 0.82 [1.1-4.5], Fibrynogen 4.1 [1.8-3.5], D Dimery 6340 a norma do 500. Wszystkie choroby zakaźne i pasożytnicze wykluczone.

HIST PAT:

Lymphonodulitis reactiva. Obraz węzła chłonnego pobudzonego z obrazem rozległej histiocytozy zatokowej. Wskazana diagnostyka w zakresie infekcji. Ekspresja markerów immunohistochemicznych nie jest charakterystyczna nowotworowo.

Schudłem 3 kg w ciągu dwóch lat. Mam poty nocne. Dwa razy w ciągu nocy zmieniam piżamę. Stany podgorączkowe miewam, ale nie mierzę temp ostatnio bo czuję się dobrze. Skóra nie swędzi i osłabienia też nie miewam.

5 lat byłem odczulany bo jestem alergikiem. Mam alergię na pyłki trwa i drzew. Od lutego nie przyjmuję zastrzyków. Terapia na razie zakończona. Nie wiem od czego mam czasem suchy kaszel. Dawniej miałem od alergii, ale teraz nie mam pojęcia.

Z góry dziękuję za informację. Z poważaniem!
  Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Marcin87

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 26995

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-25, 11:53   Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych
Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Zakładam nowy wątek, aby uzyskać odpowiedź na moje pytanie, gdyż przeglądałem wszystkie możliwe w tym temacie i tego typu pytania jeszcze nie widziałem. Jeśli przeoczyłem, przepraszam z góry. Nie będę opisywał całej swojej przygody chorobowej, gdyż nie jest to chyba teraz istotne, dlatego zapytam bezpośrednio - czy każdy powiększony węzeł chłonny jest diagnostyczny i miarodajny? chodzi mi o to, czy mając powiększone węzły na szyi, pod pachami i w pachwinach i podejrzenie chłoniaka lub ziarnicy można dać sobie wyciąć do badania hist pat obojętnie jaki węzeł? ja mam powiększone praktycznie wszędzie i pobrano mi w całości pachwinowy który nie wykazał cech nowotworowych. Natomiast lekarz chorób zakaźnych i laryngolog stwierdzili jednogłośnie, że pachwinowy nie jest diagnostyczny. Dla mnie laika i tak wydało mi się to dziwne, gdyż onkolog z 15 letnim doświadczeniem wg mnie wie dokładnie co powinien robić a czego nie. nie pobierałby chyba czegoś co nie da odpowiedzi, no ale chciałbym dowiedzieć się czegoś na ten temat od kogoś bardziej zorientowanego i mam nadzieję, że mi pomożecie. Pozdrawiam!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group