1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Reszka.78

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-25, 16:14   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Witaj

Abs na bank wypowie się lepiej ode mnie, ale postaram się odpowiedzieć na tyle, na ile się orientuję.
Paskud przerósł ścianę jelita aż do tkanki tłuszczowej, dobrał się z tego co rozumiem do macicy itd. Zajęte zostały 3 węzły chłonne i w jednym naczyniu krwionośnym znaleziono zator z komórek rakowych. To oznacza właśnie trzeci stopień zaawansowania choroby. Super dobrze nie jest, ale też nie ma co rwać włosów z głowy. Wróg rozpoznany, teraz trzeba rozpocząć z nim walkę i rozpirzyć w drobny mak. Pierwsza walka za nami - operacja. Paskud się rozrastać nie będzie. Brak przerzutów odległych - jak wynika z TK, które zamieściłaś wcześniej - to informacja bardzo dobra. Ze względu na te węzły i naczynie, pewnie podana będzie chemia, bo niestety tą drogą lubi sobie drań wędrować. Ale to już bitwa bardziej taka profilaktyczna, żeby - jeśli jakimś cudem, coś się draniowi udało wypuścić, to zostanie utłuczone (jak coś, to proszę o poprawienie bardziej kompetentne osoby).
Najważniejsze to się nie poddawać i walczyć :-D Ha, łatwo mi mówić, sama pamiętam jak szalałam i panikowałam na początku naszej drogi. Ale wiem, że optymizm czyni cuda ;)
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Reszka.78

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-16, 00:00   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Oj Kochanieńka, jak ja Ciebie dobrze rozumiem :)

A z tomografiami, USG czasami rzeczywiście tak jest, że mogą czegoś nie pokazać i rzeczywiście dopiero jak lekarz pacjenta otworzy, obejrzy sobie go od środka, obmaca itd. to wychodzi dokładnie jak to wszystko wygląda.
Najważniejsze, że jest już po operacji i paskud wycięty. Teraz czekać na wyniki. Węzły chłonne są wycinane przy takich operacjach, wszak lekarz usuwa guz z pewnym marginesem tkanki, by mieć absolutną pewność, że zostało usunięte wszystko, co z resztą wyjdzie właśnie w czasie badania.
Czekanie z tego wszystkiego jest najgorsze, bo jest się zawieszonym w próżni. Jak się zna wyniki, to jest już fakt dokonany, wróg rozpoznany i wiadomo jakimi siłami z nim walczyć i czy w ogóle ta walka jest potrzebna. Bo może się okazać, że konieczne będzie wyłączne regularne przychodzenie na badania i bycie pod opieką onkologa, jak to jest w przypadku mojej Mamci, a może być potrzebne podanie chemii, nawet jeśli tylko profilaktycznie.
Pisz Dziewczyno bez krępacji. Wygadanie się pomaga ;)

Pozdrawiam i dobrej nocy Wam życzę :)
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Reszka.78

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-15, 16:08   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Witaj.

Specjalistą nie jestem, Abs na pewno powie to lepiej. Super nie jest. Guz był bardziej rozrośnięty niż wszyscy początkowo myśleli. Naciekanie na inne organy, daje większe zaawansowanie miejscowe (mam nadzieję, że się nie mylę). Teraz najważniejsze są wyniki histo-pat, żeby sprawdzić czy np. węzły chłonne nie mają w sobie komórek nowotworowych. Na chwilę obecną nie da się określić stopnia zaawansowania choroby. Wiemy tylko że naciekanie innych organów daje T4, więc jest to już na 100% stopień drugi, po wynikach histo-pat, będzie wiadomo więcej.
Możliwe, że Mamusia dostanie chemię, chociaż nie jest ona absolutnie niezbędna. Wyniki powiedzą.
Dobrze by było, jakby Mamusi zrobili TK brzucha, miednicy i klatki piersiowej, albo rezonans magnetyczny. Wiadomo one są dokładniejsze niż taki rentgen.
Nie wiem, czy skierowanie na markery może wydać lekarz rodzinny, to już chyba onkolog. Dziwne, że nie było to zrobione np. z badaniem krwi. Właśnie. Masz może morfologię i biochemię Mamci? Dobrze by było je zamieścić, żeby mieć całość badań :)

Pozdrawiam serdecznie :)
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Reszka.78

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-14, 14:43   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Witaj :)

Jak dobrze, że masz założony temat Rówieśniczko ;)

Kochanieńka, już z własnego doświadczenia wiem, że nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Absenteeism elegancko wszystko wyjaśnia, jak zawsze. Ileż razy mnie samą uspokajała. ;)
Odezwij się Dziewczynko i daj znać jak tam Mama po operacji, czy już macie jakieś dodatkowe wyniki badań.

Pozdrawiam :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group