1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 18988

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-08-20, 20:03   Temat: Rak piersi
Diamentowa Krowa napisał/a:
Mamy z M kłopoty z interpretacją wyniku [...]
ER PS- IS- ER~20 [%]
PGR PS- IS- PGR ~30 [%]

Pewien kłopot mam i ja:
zapisy 'PS-' oraz 'IS-' być może oznaczają brak wartości czynnika proporcjonalności (PS) oraz intensywności (IS),
co sumuje się na wartość całkowitą danego receptora (TS) (o czym np. w tej pracy: PATIENTS AND METHODS \ IHC for ER).
Ponieważ jednak dalej podane są procentowe wartości tych receptorów, większe od zera,
przyjąłbym - o ile Wasz lekarz nie zinterpretuje tego inaczej - że wartości obu receptorów są słabo/średnio dodatnie,
zatem nowotwór powinien móc kwalifikować się do hormonoterapii jako jednej z możliwych metod terapii.

Czynnik HER2 = 1+ należy traktować jako ujemny, z tym, że w komponencie in situ występuje on jako dodatni (= 3+).
Zdarza się, że nowotwory mają lokalnie odmienne charakterystyki w różniących się pod względem budowy ich miejscach.
Zastosowanie leczenia herceptyną zależeć będzie od oceny potencjalnej skuteczności tego przez Waszego lekarza.
Możliwe, że przy tylko lokalnie występującym dodatnim HER2 w komponencie in situ, zostanie Wam zaproponowana inna terapia.

Diamentowa Krowa napisał/a:
Rozumiem, że to 0/18 oznacza, że zero zajętych węzłów na 18 znalezionych?

Tak jest.
Z tego wynika, że przerzutowo zajęty był tylko jeden węzeł chłonny, wartowniczy.

Diamentowa Krowa napisał/a:
M zaczyna niebawem chemię, nie wiem, jaką, może ktoś miał podobne wyniki i potrafi mi podpowiedzieć, czego się możemy spodziewać?

Podejrzewam, że pewnie któryś ze standardów chemioterapii, opisanych w zaleceniach PUO (od str. 128).

[ Dodano: 2012-08-20, 20:13 ]
Diamentowa Krowa napisał/a:
LUMINALNY B (HER2 ujemny)

Wyjaśnienie tego znajdziesz w opracowaniu prof. M. Krzakowskiego (rozdział 8).
  Temat: Rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 18988

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-07-20, 11:54   Temat: Rak piersi
Generalnie nie powinno. Ale jeśli powiększenie jest nieznaczne, to może jest to np. jakiś odczyn związany z zabiegiem operacyjnym ?
To wszystko oczywiście są tylko przypuszczenia, trudno oceniać Waszą sytuację tak zdalnie - więcej na ten temat mógłby powiedzieć Wasz lekarz.
  Temat: Rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 18988

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-06-30, 13:33   Temat: Rak piersi
Diamentowa Krowa napisał/a:
wypis, w którym stało: T2N0M0. Nie dałam rady dobić się do lekarza, coby mi wyjaśnił ten wynik. Rozumiem, że oznacza on wielkość guza i obecność (czyli w tym wypadku brak) przerzutów do węzłów i przerzutów odległych.

Tak jest. T2 oznacza guz o największym wymiarze ponad 20 i nie więcej niż 50 mm.

Diamentowa Krowa napisał/a:
skąd oni wzięli info o braku przerzutów, czy to jest rozpoznanie kliniczne na podstawie oglądu sytuacji i biopsji gruboigłowej, czy doświadczenia lekarki czy czego?

Nie ma oznaczenia ('c' albo 'p') na początku, więc dokładnie nie wiadomo.
Można się jedynie domyślać, że skoro to jest karta wypisowa ze szpitala,
to raczej jest to klasyfikacja kliniczna, gdyż histopatologiczna nie jest jeszcze znana.

Diamentowa Krowa napisał/a:
Złapałyśmy się tego N0M0 jak głupie, ale gdzieś z tyłu głowy coś mi skrzeczy, żeby się jeszcze nie cieszyć.

Masz rację. Nie znamy zaawansowania choroby (wielkości guza, obecności przerzutów),
nie wiemy jaki jest stopień złośliwości, nie znamy wartości receptorów.
To wszystko będzie miało wpływ na ocenę Waszej sytuacji.
Choć to bardzo trudne, trzeba poczekać na dalsze pewne informacje.

Diamentowa Krowa napisał/a:
Ściskam Was:)

:tull: :okok"
  Temat: Rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 18988

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-06-14, 14:58   Temat: Rak piersi
Diamentowa Krowa napisał/a:
gdzie mogę znaleźć zdjęcia pań po rekonstrukcji piersi? (moja m uważa, że przyszyją jej worek z gumy i jest z tego powodu załamana, muszę znaleźć jakiś materiał fotograficzny, coby jej udowodnić, że to PIERSI SIĘ NIE REKONSTRUUJE za pomocą nadmuchanej gumy:/

Na początek (zanim ktoś zaproponuje coś więcej na ten temat) zobacz ten post.

Diamentowa Krowa napisał/a:
Kochane Dziewczyny Bez Piersi,

Przepraszam, że odpowiadam nie pytany ... :mhehm: ;)
  Temat: Rak piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 18988

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-06-12, 08:05   Temat: Rak piersi
Diamentowa Krowa napisał/a:
Czy ktoś przypadkiem wie też, gdzie trzeba się udać, żeby w Centrum Onkologii na Ursynowie w Warszawie wydobyć historię medyczną do skserowania?

Myślę, że trzeba zacząć od Waszego lekarza prowadzącego. W razie problemów => sposób postępowania.

Diamentowa Krowa napisał/a:
Gdyby to był mój cycek, poświęciłabym go bez dwóch zdań. Ale nie mogę decydować za kogoś.

Tym bardziej ja nie czuję się kompetentny doradzać Wam w tej sprawie.
Ale Twoje pytania są bardzo sensowne, myślę, że wypowiedzi forumowiczek mających podobne doświadczenia mogą Wam bardzo pomóc.

Diamentowa Krowa napisał/a:
ten dcis z mikroinwazją, to jeszcze DCIS czy już inwazyjny?

Wg klasyfikacji TNM z 2003 r. ogniska mikroinwazji klasyfikują się do cechy T1 (dokładniej: T1mic) zatem raka inwazyjnego.
Jednak jest to bardzo wczesne stadium inwazyjne, na granicy przedinwazyjnego.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group