1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Seb_Wie
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 27619
|
Dział: Nowotwory układu krwiotwórczego Wysłany: 2013-08-30, 19:47 Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Witam.
Najważniejsze i pozytywne z wizyty w CO, jest to, że został nakreślony dalszy kierunek diagnostyczny.
Ja też szczerze wierzę, i trzymam kciuki za to, żeby wszystko było dobrze.
Pozdrawiam. |
Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Seb_Wie
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 27619
|
Dział: Nowotwory układu krwiotwórczego Wysłany: 2013-08-27, 20:53 Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Być może Droga DorotoP nie chciało Ci się czytać wszystkiego, co napisał Marcin87, ale w takim razie nie bardzo rozumiesz dlaczego moją poradę (lepszą czy gorszą ) potraktowałaś tak protekcjonalnie.
Maarcin87 pisał, że po biopsji węzła miał wizytę u zakaźników, gdzie nic nie wykryto, więc tak podstawowe badanie jak zakażenie EBV na pewno mu zrobiono.
A pobranie węzła pachwionowego, który ma poniżej 15cm, czyli de facto nie jest powiększony, może budzić wątpliwości i na pewno wymaga wyjaśnienia, dlaczego akurat ten został pobrany. Według mnie , to że akurat ten węzeł jest odczynowy, nie przesądza w 100% że nie jest to jakaś choroba rozrostowa i dalej przy prezentowanych objawach trzeba zachować czujność. Na wątpliwości te zapewne Marcin87 powinien otrzymać odpowiedź przy najbliżej wizycie u onkologa. |
Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Seb_Wie
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 27619
|
Dział: Nowotwory układu krwiotwórczego Wysłany: 2013-08-27, 12:21 Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Rzeczywiście ta Twoja diagnostyka nie przebiega książkowo, mówiąc bardzo oględnie To, że sam masz sobie wybrać węzeł do biopsji, to trochę kabaret... Nie chcę więcej dodawać, bo byłoby to zdecydowanie nie merytoryczne.
Nic Ci więcej niestety nie pomoge, na pewno będzie trzeba zrobić jeszcze raz USG i węzłów obwodowych i tych w brzuchu, żeby porównać ich obecne wymiary. Na pewno adres CO, w którym się teraz diagnozujesz jest jak najbardziej właściwym, więc możesz liczyć, że jesteś, mimo wszystko, w dobrych rekach.
Życzę Ci wytwałości i ostatecznie pomyślnej diagnozy
Pozdrawiam, Sebastian |
Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Seb_Wie
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 27619
|
Dział: Nowotwory układu krwiotwórczego Wysłany: 2013-08-26, 16:49 Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Sądzę, jednak, że masz świadomość, ale i tak to napiszę, że nikt nie podejmie się konkretnego zdiagnozowania Cię przez internet, nawet gdybyś miał bardzo typowe objawy jakiejś choroby. Zapewniam Cię, że informacje, które podajesz, nie wyglądają bardzo typowo, czy to na ziarnicę czy na chłoniaki nieziarnicze, co niestety przez to ich nie wykluczają.
Rozumiem, że liczysz jednak przede wszystkim na jakieś pomocne sugestie.
Odniosę się najpierw do stwierdzenia lekarza, które przytoczyłeś, „Lekarz twierdził, że ciekawie to nie wygląda niestety.” Mimo, że zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste, ale nie warto się martwić na zapas, bo żadnej poważnej diagnozy Ci jeszcze nie postawiono. Natomiast, oczywiście nie można też przejść do porządku dziennego, bo węzeł w biopsji nie wyszedł nowotworowy. Niektóre objawy i wyniki badań, które podajesz, nie są raczej typowe dla fizjologii, co automatycznie nie powoduje, że musi to być od razu choroba rozrostowa. W kontekście, o którym tu piszemy, niepokojące są na pewno nocne poty, te węzły w pakiecie w wątrobie, podwyższone wskaźniki zakrzepowe i obniżone limfocyty, szczególnie przy baraku współwystępującej infekcji. To, że schudłeś 3 kg w ciągu dwóch lat, nie ma zupełnie znaczenia, istotny jest spadek masy ciała powyżej 10% w ciągu 6 M. Jeżeli suchy kaszel miałeś od alergii, to na pewno wiesz, że samym odczulaniem alergii się nie wyleczy. Wpływa ono jedynie eliminująco lub łagodząco na objawy alergii, w zależności jakie głównie Ci doskwierały, czy to nieżyt nosa, łzawienie oczu czy np. jakaś forma duszności, W kontekście dobrego RTG płuc kaszlem bym się nie przejmował.
W tym co napisałeś brakuje ciągle kilku istotnych informacji. Przede wszystkim kiedy powiększyły się pierwsze węzły, czyli ile trwa już ta diagnostyka? Pamiętaj również, że ważne jest pisanie dat przy badaniach.
Czy w USG któryś węzeł był opisany jako hypoechogeniczny?
Czy wiesz na jakiej podstawie onkolog wytypował węzeł pachwinowy do pobrania, ten co pobrano do biopsji, to był ten pachwinowy prawy o wymiarach 14x6 mm?
Nie mając możliwości przeprowadzenia całkowitego badania klinicznego, nie można też wydawać sądów na temat tego, czy onkolog dobrze zrobił, czy źle, że pobrał akurat węzeł pachwinowy, ale rozumiem Twoje wątpliwości, bo jeżeli to był ten 14x6, to nie jest to nawet powiększony węzeł, jak na lokalizację w pachwinie. Być może onkolog wybrał ten węzeł jako bliskość lokalizacyjna tego pakietu w wątrobie, ale to tylko moje domysły. A czy lewy węzeł pachwinowy tez był opisany w USG?
Jaką dalszą diagnostykę zaproponował Ci na chwilę obecną onkolog? |
Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Seb_Wie
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 27619
|
Dział: Nowotwory układu krwiotwórczego Wysłany: 2013-08-25, 13:13 Temat: Diagnostyczność węzłów chłonnych |
Witaj.
To też będzie mój pierwszy post na tym forum, ale poniewaz posiadam pewną więdzę w tematyce, o którą pytasz, postaram Ci się coś odpowiedzieć.
Po pierwsze, być może rzeczywiście nie jest konieczne przytaczanie szczegółowo całej historii choroby, ale podałeś zdecydowanie za mało informacji, żeby odpowiedzieć choć trochę merytorycznie.
Jeżeli chcesz uzyskać ogólną informację na pytanie "czy każdy powiększony węzeł chłonny jest diagnostyczny i miarodajny?", to odpowiedź jest, że zdecydowanie nie. Tylko jest to stwierdzenie abolutnie nic nie wnoszące do twoich wątpliwości.
Onkolog, jest bez wątpienia najlepszym specjalistą do diagnozowania wszelkich objawów mogących mieć związek z chorobą nowotworową, ale musisz napisać wiecej szczegółów dotyczących swojej choroby m.in:
-Które węzły chłonne powiększyły się jako pierwsze, czy może zaobserwowałeś, że wszystkie są powiększone jednocześnie, czy są symetryczne i od kiedy się powiększają? Czy powiększenie się tych węzłów związane było z jakąś infekcją?
-Musisz też podać dokładnie jakie wymiary mają te węzły, czy było robione USG tych węzłów, czy obserwowano w tym badaniu ich powiększanie? Czy cechy węzłów w USG budziły zanipokojenie badającego lekarza? - Czy było robione inne badania, jak RTG klatki piersiowej i USG brzucha? Czy tam tez sa powiększone węzły?
- Czy miałeś robione badanie krwi, takie jak morfologia nalepiej z rozmazem ręcznym, OB, CRP, LDH i inne. Czy wykluczonono choroby zakaźne i pasozytnicze mogące dawać uogólniona limfadenopatie np. EBV, CMV, HBV, HCV, HIV, toksoplazmozę?
- Przytocz rozpoznanie histopadologiczne pobranego węzła?
- Czy oprócz powiększonych węzłów masz/ miałeś jakieś inne objawy np. niezamierzony spadek masy ciała, stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją, nocne poty, swiąd skóry czy ogólne osłabienie/zmęczenie?
- Ważną informacją jest również czy leczysz sie na jakieś choroby alergiczne czy immunologiczne?
Napisałem te pytania, ponieważ tylko jeżeli podzielisz się tu z nami takimi informacjami być może ktoś będzie mógł Ci pomóc. Jestem przekonany, że skoro onkolog skierował Cię na biopsje musiał mieć obiektywne przesłanki ku temu.
Kolejną ogólną informacą jest to, że węzły pachwinowe za powiększone uznaje się powyżej 1,5 cm, więc jaką wielkość miał Twój pobrany węzeł ? Natomiast za powiększone węzły chłonnych na szyji jak i w dołach pachowych uznaje się takie których wymiary są powyżej 1 cm (wyjątkiem są nadobojczykowe, które powiększone są od powyżej 0,5 cm). Kluczowy jest jednak również charakter węzłów opisanych w USG.
Pozdrawiam Sebastian.
[ Dodano: 2013-08-25, 15:18 ]
Doprecyzowując jeszcze odpowiedź na Twoje pytanie.
Do biopsji wybiera się największy i najtwardszy węzeł, który dodatkowo ma podejrzane cechy w USG. Przy powiększonych węzłach chłonych w róznych lokalizacjach, ta zasada jest rozbudowana w oparciu o wywiad prezentowanych objawów, to znaczy węzły w której okolicy powiększyły się jako pierwsze, które węzły wykazuja najwiekszą dynamikę wzrostu itp
Przy udzielonych przez Ciebie informacjach trudno stwierdzić dlaczego w Twoim przypadku pobrano akurat węzeł pachwinowy. |
|
|