1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-25, 21:48   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
O Tarcevie i pacjentach nią leczonych jest wiele wątków na Forum - skorzystaj z wyszukiwarki.
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-08, 23:29   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
agatek32 napisał/a:
Nowy pulmonolog zlecił badanie TK i chce teściowej dawać chemię.

Pulmonolog nie może podać chemii - tym zajmuje się onkolog. Przypuszczam więc, że chce Was do takiego skierować.
Jeśli nie, jak już napisałam - wizyta u onkologa jest konieczna.
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-08, 23:07   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
Przerażające, naprawdę.
Pulmonolog z Biernackiego nie zleciła żadnych dalszych badań? Konsultacji?
Może po prostu teściowa o czymś Wam/Tobie nie powiedziała?

Na razie poczekajcie na wynik TK z 06.10, mam nadzieję że nowy pulmonolog od razu wyśle Was na konsultację onkologiczną. Jeśli nie - zdecydowanie należy poszukać onkologa. Nie potrzeba do niego skierowania.
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-08, 17:05   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
A kto teraz prowadzi teściową - onkolog?

Jakie było postępowanie po bronchoskopii 10.06, czyli co się działo między czerwcem a październikiem (TK 06.10)? Było prowadzone jakieś leczenie? Badania?
Czy lekarz kierujący teściową na obie bronchoskopie nie zalecił dalszej diagnostyki?

Mediastinoskopia i EBUS / EUS to dwa różne badania. Mediastinoskopia to wziernikowanie śródpiersia, służy badaniu węzłów chłonnych śródpiersia. EBUS to przezoskrzelowa (wewnątrzoskrzelowa) ultrasonografia. EUS to ezofagoskopia z przystawką ultrasonograficzną. EBUS umożliwia diagnozowanie struktur pozaoskrzelowych powyżej rozwidlenia tchawicy, a EUS poniżej.
Czyli mediastinoskopia służy do badania węzłów chłonnych, a EBUS i EUS - miąższu płucnego. Mediastinoskopia jest przy tym zabiegiem typowo chirurgicznym, inwazyjnym, wymagającym znieczulenia ogólnego.

Myślę, że w Waszym przypadku wskazane byłoby wykonanie albo EBUS/EUS, albo BAC - biospji aspiracyjnej cienkoigłowej któregoś z guzków.

Przyznam, że proces diagnozowania teściowej przebiega dramatycznie - trwa to już pół roku, od kwietniowego TK można już praktycznie stwierdzić nowotwór, a do tej pory nie ma wdrożonego żadnego leczenia...
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-08, 15:32   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
EBUS/EUS?

To jest badanie, o którym lekarz zlecający bronchoskopię wspominał w zaleceniach na wypisie:
Cytat:
Chora lat 60 z podejrzeniem zmiany naciekowej płuca prawego w TK KLP, została przyjęta celem dalszej diagnostyki endoskopowej. Wykonano bronchoskopię. Chorą w stanie ogólnym dobrym wypisano do domu z zaleceniem zgłoszenia się odebrania wyników badań z materiału pobranego w trakcie bronchoskopii za ok. 10 dni oraz kontroli w Poradni Chorób Płuc po odebraniu wyników badań. W razie braku rozpoznania do rozważenia EBUS/EUS.
(pogrubienie moje)

Nie wiem, dlaczego to zalecenie po dwóch negatywnych wynikach bronchoskopii zostało zlekceważone.

EBUS to videobronchoskopia ultrasonograficzna.


agatek32 napisał/a:
Ja szczerze mówiąc jestem trochę zdziwiona, że po dwóch badaniach bronchoskopii lekarz nie stwierdził jaki to rodzaj nowotworu (tylko podejrzewa) i nie zlecił innych badań.

Po bronchoskopii nie dało się stwierdzić rodzaju nowotworu, ponieważ nie pobrano żadnych komórek nowotworowych. Mówię o badaniu z 10.06, ponieważ wyniku poprzedniego - jak napisałaś:
Cytat:
Niestety wyniku tego badania nie posiadam. w/g oceny lekarza wynik niejednoznaczny - podejrzenie raka?


Aha,
agatek32 napisał/a:
A co to jest za badanie o którym Pan pisze?

Jeśli to do mnie, to Pani ;) ale i tak na Forum jesteśmy ze sobą na Ty :)
  Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 9823

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-10-07, 23:41   Temat: BARDZO PROSZĘ O POMOC w interpretacji wyników.
agatek32 napisał/a:
zy wyżej przedstawione wyniki wskazują na nowotwór?

Bez potwierdzenia w histopatologii ze 100% pewnością nic nie można stwierdzić, ale niestety wygląda to na nowotwór - rozsiane w obu płucach guzki (to niestety kwalifikuje już do IV - najwyższego stadium zaawansowania choroby), masywnie powiększone węzły chłonne.

Po TK klatki z kwietnia i następujących po nich negatywnych wyniku bronchoskopii powinno się wykonać mediastinoskopię bądź inne badanie, ukierunkowane ściśle na diagnostykę raka płuca.
W zaleceniach z wypisu było zresztą wspomniane o EBUS/EUS - żaden lekarz się do tego nie odniósł?

Z ciekawości - w jakim ośrodku teściowa jest leczona / diagnozowana?

Leczenia nie ma na razie jak włączyć, bo nie wiadomo na co leczyć - oprócz tego, że wygląda to na nowotwór, nie wiadomo na jaki, drobno / niedrobnokomórkowy. Od tego zależy podjęcie leczenia.
Operacja z pewnością nie wchodzi w grę, pozostaje leczenie paliatywne.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group