1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 16
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-16, 22:19   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
to ja już nie wiem jak to jest

Zalecenia postępowania w tym stadium choroby, w jakim jest mama, przedstawialiśmy Ci już wcześniej.
Stało się jak się stało, trudno, nie odwrócimy tego.

KasiaO napisał/a:
a jaki inny lek mogłaby stosować przecibólowo? bo żadne apapy itd nie pomagają. ja sama miewam migreny i wiem,że to za słabe leki

Też mam migreny i wiem, że Apap nie pomaga.
Są leki typowo p/migrenowe, jednak zwykle zaleca je neurolog po wykluczeniu innych przyczyn bólu głowy.
Nie polecę Wam konkretnych leków, ponieważ to może w takiej sytuacji zrobić tylko lekarz - po wykluczeniu, że bóle głowy nie są np. wynikiem przerzutu.

Pisałam o zaprzestaniu brania Ketonalu, bo brany bez leków osłonowych i to jeszcze przez pacjenta, u którego kiedyś uszkodził żołądek, wydaje się kiepskim pomysłem z dość szerokiego wachlarzu leków p/bólowych.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-16, 19:23   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
nie bierze osłonowego a już kiedyś miała problem z żołądkiem po zbyt częstym łykaniu tego leku

Skoro miała już problemy, to tym bardziej nie powinna brać
a) tyle Ketonalu, tym bardziej bez leku osłonowego
b) Ketonalu w ogóle, a jakiś inny lek p/bólowy

KasiaO napisał/a:
ale nie wiem czy już powinna zgłosić te bóle głowy?

Jeśli mama uważa, że bóle są inne niż kiedyś, i że ją niepokoją, to niech oczywiście zgłosi.

KasiaO napisał/a:
wkrótce wizyta u pulmonologa w Lublinie.

A kiedy wizyta kontrolna u onkologa?
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-16, 19:14   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Czyli chemioterapii uzupełniającej, jaka powinna być podana, nie było?

KasiaO napisał/a:
teraz bardzo martwią nas bóle głowy. bardzo mocne. dziś po jednej stronie. po lewej. nie wiem co myśleć. odkąd pamiętam mamę bolała głowa, miała migreny.teraz mówi, że to chyba inny ból. i każdego dnia. bierze ketonal 100. co to może oznaczać?

Nie wiem kto Was teraz prowadzi, czy onkolog czy ktoś inny, ale zgłoście to lekarzowi - bez badań nie da się powiedzieć to może być.

Jeśli mama tak łyka Ketonal, to bierze do tego jakiś lek osłonowy na żołądek?
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 19:58   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
G4 to już rak w ogóle niezróżnicowany, niemniej w ogólnym rozrachunku wychodzi to podobnie - szybki rozsiew, duża złośliwość.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 19:22   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
G3 oznacza najwyższy stopień złośliwości histologicznej nowotworu.

KasiaO napisał/a:
Wyc1:z okolicy szwu nad guzem:Lymphadenitis reactiva et pneumonia interstitialis chronica. - czy to nie dotyczy marginesu?

Nie ma tu informacji o ile oddalony był margines cięcia od guza.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 19:14   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
czytam na nowo o raku niedrobnokomórkowym, płaskonabłonkowym i wyczytałam, że chemii n ie podaje się w tym rodzaju bo działa chirurgia i napromieniowanie tylko.

To nieprawda, w raku płaskonabłonkowym również stosuje się chemioterapię.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 18:35   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
wydawało mi się,że wcześniej odpowiedź była szybciej.stąd moja prośba dodatkowa.

Niestety nie zawsze udaje nam się odpowiadać tak szybko, jak i Wy i my byśmy tego chcieli.

KasiaO napisał/a:
wcześniej była mowa o gruczolaku, czy teraz jest stwierdzony płaskonabłonkowy.to lepiej czy gorzej?

Jedyny umieszczony w wątku histpat (pierwszy post):
Cytat:
(...)co przemawia za nierozpoznaniem raka niedrobnokomórkowego.

Cytat:
(...) oraz skupienia komórek mogące pochodzić z utkania raka gruczołowego

Nie było więc jednoznacznego rozpoznania gruczolakoraka, jedynie podejrzenie.
Nie jest to ani lepiej ani gorzej - nie rozpatruje się tego w takich kategoriach.

KasiaO napisał/a:
co oznacza to, że nie ma info o marginesach cięcia?

Tzn. że nie ma napisane, czy marginesy były czyste - wolne od nacieku raka, czy nie. Decyduje to o radykalności zabiegu operacyjnego i takie informacje powinny być podane w wyniku mikroskopowym.

KasiaO napisał/a:
czy ten naciek okolicznego węzła chłonnego oznacza przerzuty do węzłów, albo ich ryzyko, do tych dalej położonych?

W wyciętych węzłach przerzutów nie stwierdzono, wiemy jedynie tyle, co w opisie mikro - że guz naciekał węzeł chłonny.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 17:24   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Przy dodawaniu posta w czasie krótszym niż 24h od swojego poprzedniego posta, który jest ostatnim w danym wątku, nowy post nie wyświetla się jako nieczytany i w zasadzie i tak go nie widzimy - proponuję więc dać nam chociaż te 24h, żebyśmy mogli spokojnie odpisać :)
--------------------------------------------


W wyniku nie ma nic o marginesach cięcia.
Poza tym stwierdzono raka płaskonabłonkowego G3 z naciekiem "okolicznego węzła chłonnego", bez naciekania opłucnej płucnej.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-11, 22:44   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
dziękuję. ale czy te barwienia są stosowane w szczególnych przypadkach??to znaczy czy mamy spodziewać się czegoś straszniejszego niż to co wiemy?

Nie, są po prostu stosowane wówczas, kiedy - uogólniając bardzo - zwykłe badanie histopatologiczne nie daje jednoznacznej odpowiedzi odnośnie typu nowotworu.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-10, 00:00   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Bez wyniku histpat nie da się rozpocząć dalszego leczenia, więc trzeba czekać. Być może wykonywane są barwienia immunohistochemiczne w celu postawienia dokładnego rozpoznania, niestety może to trwać kilka tygodni.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-13, 19:13   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
ale nic nie odpowiedział na temat szczegółów operacji, kiedy został o nie zapytany."czym wysycone" to wiąże się z przerzutami?

Niekoniecznie, może to być związane z operacją.

KasiaO napisał/a:
czyli to nie jest pewne,że usunęli węzły??? czy może zawsze usuwają te, o których nawet w PET było napisane że są powiększone

W wypisie nic na ten temat nie ma. Przypuszczam, że więcej będzie w wyniku histpat preparatów z zabiegu.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-13, 19:04   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
KasiaO napisał/a:
nie wiem skąd ten zapis ze znakiem zapytania w opisie RTG klatki piersiowej.co to oznacza???

Że opisujący nie jest pewien, czym są wysycone cienie znajdujące się w śródpiersiu.
Dokładniejsze informacje zapewne byłyby dostępne u lekarza operatora.

KasiaO napisał/a:
lobektomia oznacza usunięcie węzłów chłonnych???

Google - lobektomia ...
Usunięcie płata płuca.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-10, 21:12   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Każdy ma różny czas rekonwalescencji po takim zabiegu. Do mamy przychodzi rehabilitant?
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-07, 14:04   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Zagrożenie przerzutami istnieje zawsze w momencie stwierdzenia nowotworu złośliwego.
Natomiast czy sam zespół Hornera zwiększa ryzyko ich wystąpienia? Nie, to po prostu wynik uszkodzenia określonego nerwu.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 110
Wyświetleń: 42118

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-06, 22:31   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Tak, może. Chirurg ma rację - typowy zespół Hornera.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group