1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 22
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-03, 21:48   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
jak mam rozumieć obecnego opiekuna mamy, który stwierdził, że to co dostawała mama nie działało przy Jej typie nowotworu i nie dało to nic poza tym, że u pacjenta zastosowano schemat, ktoś leki sprzedał, ktoś zapłacił, a mama je wzięła.

Tak dokładnie powiedział?

Czy chodziło mu po prostu o to, że zastosowano u mamy typowe dla leczenia raka jelita grubego schematy, co do których nigdy nikt nie da 100% pewności, że zadziałają akurat u danego pacjenta?
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-03, 19:19   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
A ja bym proponowała poczekać na wyniki badań i na wynik zabiegu, i wtedy obmyślać strategię. Bo myśleć o wszystkim nie da rady, zwłaszcza że każde działanie musi być poparte logicznym jego powodem, a takie teoretyzowanie ogólnie o leczeniu raka jelita grubego zwyczajnie w tym wypadku nie ma sensu. Każdy pacjent to inny przypadek, inna historia, inne możliwości leczenia - oczywiście są schematy i standardy, ale i tak wszystko dostosowane być musi do danego pacjenta.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-03, 16:27   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Tak jak pisałem ja jestem w domu, a mama w Łodzi i tego nie przeskoczę. Niestety nie mogę na razie dodawać wyników badań, bo ich zwyczajnie nie mam

Okej, chodziło mi po prostu o to, czy gdzieś te wyniki są - rozumiem, że nie od razu jest możliwość ich uzyskania. Jak będą, to wrzucisz :)

Prol napisał/a:
Mam powiedzieć o tym lekarzowi i on zanotuje to w skierowaniu do badania his-pat? Czy może muszę o tę próbki starać się w laboratorium wykonującym to badanie wyciętych tkanek?

Jeśli chcesz wykonać na preparatach badanie, którego laboratorium nimi dysponujące nie wykonuje (nie wszystkie badają EGFR etc.), to musisz samodzielnie wziąć preparaty od nich i zawieźć do laboratorium, w którym chcesz zrobić badania. Oczywiście informując wcześniej o tym laboratorium, by mogli preparaty przygotować.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-03, 08:20   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Źle się wyraziłem. Miałem na myśli właśnie to czy jest taka możliwość, powinno być "oczekiwać".

Ja się domyślam, co miałeś na myśli, uczulałam jedynie, że lekarze nie lubią, kiedy się czegoś "wymaga" - zresztą chyba nikt nie lubi, kiedy wchodzi mu się we własne kompetencje i wie lepiej, niezależnie od zawodu - a lepiej reagują na zapytania pacjentów i grzeczne sugestie :)

Może ja czegoś nie dopatrzyłam (co jest bardzo możliwe), ale gdzie jest świeży wynik badania w którym stwierdzono ponownie guza zamykającego światło jelita?
Bo pisałeś jedynie:
Prol napisał/a:
Jakim cudem w pół roku pomimo bombardowania cytostatykami urosło coś zdolnego zatkać światło jelita?

ale chyba bez wyników badań.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-02, 22:39   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
czy można tego wymagać przy standardowej procedurze (np poszerzyć ją o wymienione odpłatnie)?

Przypuszczam, że to zależy od patologa wykonującego badanie. No i od lekarza kierującego całym procesem diagnostyczno - zabiegowym, czy zdecyduje się zlecić to badanie. I nie proponowałabym "wymagać", raczej sugerowałabym "zapytać o" :)
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-02, 22:24   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Cetuximab jest właśnie stosowany u pacjentów wykazujących ekspresję EGFR z genem KRAS typu wild type.
Tak, by zbadać obecność mutacji i EGFR konieczne jest badanie preparatów.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-02, 22:09   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Funkcjonują psychologowie dla pacjentów onkologicznych działający odpłatnie lub nieodpłatnie?

Nie wiem w którym łódzkim szpitalu jesteście, ale w Koperniku onkologicznym jest psycholog (tzn. wiem, że jest, ale na własne oczy go nie widziałam).

Prol napisał/a:
Chcę zapytać czy normalnym są konsultacje z kilkoma onkologami?

Oczywiście.

Prol napisał/a:
Mam wrażenie, że każde ma inny system i inne rodzaje terapii. W niektórych stosuje się chemię celowaną, a w innych nie?

Niestety nie wszystkie ośrodki mogą sobie pozwolić na leczenie najnowszymi terapiami, z różnych powodów - najczęściej finansowych, czasem kadrowych.

Prol napisał/a:
Kilka osób w tym tygodniu widziało w tv program poświęcony temu, ale nikt nie potrafi powiedzieć niczego więcej poza tym jak to wyglądało..

A co to był za program? :)

Prol napisał/a:
Z kolei co z chemią celowaną? Leki ukierunkowane molekularnie? Bewacyzumab, cetuksymab i inne?

Przeciwciała monoklonalne typu bewacyzumab, cetuximab są leczeniem celowanym, ponieważ celują w konkretne czynniki obecne w kom. nowotworowych. Aby móc je zastosować, konieczne są badania tkanki pod ich kątem (w przypadku bewacyzumabu - VEGF, cetuximabu - EGFR).
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-21, 21:05   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
COI oddział chirurgii ma zdaje się na Wawelskiej.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-21, 20:31   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
W jelitach duża ilość treści płynnej - bardzo leniwa perystaltyka. W miednicy małej widoczna niewielka ilość wolnego płynu. Konieczna konsultacja chirurgiczna

To jest pełen wynik USG?

Leniwa perystaltyka oznacza, że jelita nie pracują po prostu tak, jak u zdrowego człowieka - kiedy jemy i trawimy, pokarm przesuwa się w jelitach (cienkie, grube) aż w końcu resztki pokarmowe są wydalane. U mamy najwyraźniej jelita się mocno rozleniwiły i pokarm zalega - co może powodować owe bóle.
Na pewno wspomniana konsultacja z chirurgiem byłaby wskazana.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-29, 00:49   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
OXALIPLATIN - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 142
ACIDIUM LEVOFOLINICUM - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 167
FLUORACILUM - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 668
FLUORACILUM - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 2000
ONDANSETRONUM - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 16

Schemat FOLFOX4.

Prol napisał/a:
OXALIPLATIN - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 100
CAPECITABINUM - O - DOUSTNIE - 1 MG /// Dawka: 28000
ONDANSETRONUM - P - POZAJELITOWO - 1 MG /// Dawka: 16

Schemat CAPOX (XELOX).

Prol napisał/a:
Jak widać fluoracyl zastąpiono lekiem doustnym Xeloda. Jakieś opinie?

Generalnie FOLFOX4 i CAPOX mają podobną skuteczność jeśli chodzi o czas przeżycia całkowitego, jak i czas wolny od progresji. Głównym wskazaniem co do zastosowania konkretnego schematu jest tu zwykle stan pacjenta, przeciwwskazań etc.

Prol napisał/a:
W każdym razie w teorii pisze się o chemioterapii doustnej jako formie leczenia obciążonej mniejszymi dolegliwościami, ale pewnie każdy reaguje inaczej - oby było wszystko dobrze.

Bywa różnie, aczkolwiek to, że chemioterapia ma postać tabletek nie oznacza, że z automatu ma mniej skutków ubocznych.

Prol napisał/a:
Tylko czemu przy zmianie na tabletki zniknął levofolic?

Bo zmieniono schemat chemioterapii na taki, w którym po prostu folinian wapnia nie występuje.

Prol napisał/a:
Można prosić jakieś info odnośnie tego na co uważać, jakie mogą być objawy i co robić przy ew zakrzepie? Jak najszybciej lekarz?

Wszystko zależy od tego gdzie pojawi się zakrzep, czy ewentualnie zamknie całe światło danego naczynia, czy jego część.
Warto monitorować płytki, oczywiście wspomniane D-dimery, obserwować czy nagle w jakimś miejscu nie pojawia się ból, obrzęk.
Aczkolwiek skoro piszesz, że lekarz regularnie sprawdza D-dimery itp., to przypuszczam, że stara się mieć wszystko pod kontrolą.

Prol napisał/a:
"ca coli ascendentis" (cóż to konkretnie?)

Rak wstępnicy.

Prol napisał/a:
wypada dodać, że mama nadal bierze żelazo (co powinno wykluczać lub niwelować niedokrwistość)

Niedokrwistość nie musi wynikać akurat z niedoboru żelaza, są różne jej rodzaje, np. z powodu niedoboru wit. B12 czy kwasu foliowego.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-26, 22:29   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
teraz mając już książeczkę z dzienniczkiem przed oczami

Czekamy w takim razie na informacje co dokładnie otrzymywała mama wcześniej, a co otrzymuje obecnie.

Prol napisał/a:
Dwa tygodnie temu zbadano także poziom D-Dimerów czego wcześniej nie robiono - jaki może być powód?

Głównie powodem jest podejrzenie zakrzepicy, ewent. zatorowości płucnej. Powodów, dla jakich wykonuje się to oznaczenie, jest wiele - więcej może powiedziałaby całość wykonanej morfologii.

Prol napisał/a:
Z tego co widziałem to mogą być podniesione przy nowotworze - są jakimś wyznacznikiem?

Raczej nie.

Prol napisał/a:
Z tego co widzę to dzień przed nic nie jeść, dwa dni przed lekkostrawnie, faszerować się espumisanami, a wieczorem przed RTG wziąć "coś co popędzi".

To jest skierowanie na zwykłe RTG klatki? Co macie dokładnie napisane na skierowaniu?
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-03, 19:00   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Cykli było bodajże 5-6 (przed samym sobą mi głupio, ale te przesunięcia i zawirowania + stres sprawiły, że sam nie wiem), a ostatni w zeszły czwartek czyli zakończony równo tydzień temu. Czy to mogą być skutki chemioterapii?
Nie miałem dostępu do internetu, ale skądś kojarzę, że ktoś po cytostatykach sypiał w wannie z gorącą wodą by zniwelować ból, więc tak sobie to tłumaczę.. Ale tydzień po chemii? I dopiero przy piątej chemii? Wcześniej były jedynie bóle mięśni (a'la grypa) i nawet wymioty zdarzyły się tylko raz jeden, a teraz taki ból kości i nerek?

Teoretycznie mogą to być skutki uboczne chemii (im dalszy cykl tym bardziej mogą się nasilać), niemniej należałoby zbadać mocz, oznaczyć parametry pracy nerek z krwi by mieć pewność, że to nie jakieś zakażenie.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-21, 19:30   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Chemia czasowo uszkadza śluzówkę jelita cienkiego i stąd ta nietolerancja laktozy, ale czasowo to znaczy? W trakcie chemii też nie wiele mi daje, bo dla mnie leczenie trwa nadal, a niektórzy powiadają, że nie powinna jeść mleka i przetworów przez 2-3 dni po zakończeniu podawania cytostatyku.

Nie ma jakiegoś zakazu spożywania produktów nabiałowych w trakcie chemioterapii, pacjent musi sam na sobie (niestety) sprawdzić po czym czuje się dobrze, po czym gorzej. Fakt, często nie zaleca się spożywania np. soków z cytrusów czy nabiału, ale u każdego wygląda to nieco inaczej.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-21, 10:20   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Warto zrobić RTG klatki piersiowej na własną rękę?

Było robione chyba przed zabiegiem operacyjnym, prawda?

W kwestii portu na pewno trzeba zapytać o to onkologa.
  Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
absenteeism

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 22903

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-15, 19:14   Temat: Gruczolakorak jelita grubego - co, gdzie, jak?
Prol napisał/a:
Chciałbym zatem zapytać skąd wiesz co mama dostaje i jaki to schemat? Etykiety, karta informacyjna czy dopytywanie? Mama poza krótkimi typu potas i magnez dostaje coś 2-godzinnego i do domu dostanie pompę na 48h.

Mama musi dostać kartę wypisową ze szpitala z opisem procedur i zastosowanego leczenia.
Pomijam już, że po prostu trzeba zapytać lekarza o to jaką chemię się ma dostać w momencie kwalifikacji do niej - jak nie mówią, to trzeba pytać do skutku i tyle (wypróbowane) :)

Prol napisał/a:
Lekarz stwierdził, że nie ma sensu czekać oraz robić badania, bo te zrobione zostaną 29 by ocenić efekty.

Jeśli chcą oceniać efekt działania chemii na podstawie morfologii to coś nie tak.
Pewnie chcą po prostu wtedy zrobić kontrolną morfologię.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group