1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 16
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-16, 21:44   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Nie powiedziała, co ma na myśli.

Ja też nie wiem, co autor miał na myśli - trzeba dopytać :)

Renata50 napisał/a:
A radioterapia? Czy w przypadku Taty wchodzi w grę?

Raczej nie - chorobę rozpoznano w mocno zaawansowanym stadium, przyjmuje się zaś, że radioterapię nawet po chemioterapii w DRP zastosować można tylko w postaci ograniczonej.

Renata50 napisał/a:
No i najbardziej dręczące nas pytanie ... w pierwszej linii chemioterapii został zastosowany schemat CAV - typowy raczej dla drugiego rzutu. Co w przypadku progresji? Można zastosować np. ten standardowy, od którego z reguły się zaczyna chemioterapię - PE?

Przypuszczam, że decyzja będzie podjęta zależnie od czasu ewent. progresji - pewnie jeśli nastąpiłaby ona w ciągu 3 miesięcy od zakończenia leczenia, włączono by PE, jeśli > 3 miesięcy - CAV. Ale to tak na moją logikę.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-16, 20:33   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Dopiero teraz po VI chemii spadły wyniki i lekarz zapisał trzy zastrzyki Tevagrastinu (zacznie je brać dzisiaj). Z tego, co czytałam, może się po nich kiepsko poczuć, prawda?

Prawda.

Renata50 napisał/a:
co Waszym zdaniem można jeszcze w tej chwili zrobić?

Cieszyć się z tej całkowitej regresji :)
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-27, 13:38   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Za dużo tych wyników to nie ma ;)

Mocznik jest za wysoki (norma do ok. 40 mg/dl), chlorki trochę też (norma do ok. 105 mmol/l).
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-31, 20:46   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Pewnie ona słabiej działa na nowotwór ale pewnie też mniej go niszczy.

Ale dlaczego słabiej? Przecież to ten sam schemat chemii, którą dostał w 1 i 2 cyklu. Mam na myśli CAV, bo to tata dziś dostał (tzn. rozumiem, że gdzieś poza Endoxanem i Adriblastin był jeszcze np. Vepesid bądź jakaś inna kroplówka oprócz NaCl?).
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-20, 20:54   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Nie panikować, ale zrobić morfologię z rozmazem zawsze można.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-20, 20:34   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Boldaloin od wczoraj 3 razy po jednej tabletce

Pytałam "kiedy", bo Boldaloin na zaparcia stosuje się zwykle po 2 tabletki wieczorem.
Metoclopramid pewnie bardziej pod kątem nudności i wymiotów, ale na zaparcia też lekko powinien pomagać.

Renata50 napisał/a:
czopki - zabij mnie, nie znam nazwy (...) na pewno bez recepty ułatwiające wypróżnienie

Obstawiam czopki glicerolowe :)

Jeśli to wszystko nie zadziała, to można np. odstawić Boldaloin i spróbować z laktulozą w syropie - efektu nie będzie jednak od razu (najprawdopodobniej), ale po 2-3 dniach.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-20, 20:12   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Pojawił się inny problem - podobnie, jak po pierwszej chemii tatuś ma zaparcie. Od trzech dni nie załatwił się pomimo, że dużo pije, dostaje czopki, boldaloin, pangrol - te wszystkie leki oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

Pangrol to akurat lek na trzustkę, więc z zaparciami niewiele ma wspólnego :)
Boldaloin kiedy i po ile tata bierze?
Jakie czopki?
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-08, 21:40   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
asia43 napisał/a:
Wiem, że pytanie jest dość dziwne i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na 100%

Niestety tak właśnie jest - nikt z góry nie powie Wam w jakim stopniu zadziała chemia podawana w mniejszych dawkach niż standardowe. Na logikę można domyślać się, że zadziała słabiej niż chemia podawana w standardowej dawce.

asia43 napisał/a:
Czy Waszym zdaniem ta chemia 80% CAV (wlewy jednodniowe co 21 dni) może coś zdziałać?

Czy może powodować osłabienie? Tak.
Czy może zadziałać na nowotwór? Oczywiście, jednak w jakim stopniu - jw.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-31, 20:46   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Jeśli nic się nie dzieje, to wystarczy morfologia. Można by dla spokoju zrobić jeszcze bilirubinę.

asia43 napisał/a:
Już sama nie wiem, czy dawać mu bardziej energetyczne posiłki, czy ma jeść bardzo lekko i pozwalać aby trochę schudł?

Na pewno najlepsze będą posiłki w miarę lekkostrawne, by nie obciążać dodatkowo wątroby, ale ogólnie niech tata je to, na co ma ochotę i apetyt.
Odchudzać się nie ma po co, zwykle wychodzi to mimowolnie przy chemioterapii.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-31, 19:39   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Jeśli ta chemia dopiero 10.08, to wystarczy morfologia z rozmazem.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-23, 22:22   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Do tego, który jest podpisany jako prowadzący na wypisie ze szpitala po chemii.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-23, 21:27   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Dzisiaj Tatuś się przyznał, że w nocy obudził go silny ból prawego barku, trwał około godziny, minął bez leków. Czy to może być skutek chemioterapii czy raczej ból spowodowany przez nowotwór. Wiem, że to dziwne pytanie ale bardzo chcę usłyszeć, że to boli po chemii i przejdzie.

Zgłoście to lekarzowi. W TK był stwierdzony guzek w płucu prawym, w segm. 2 a więc w szczycie płuca prawego. Takie guzy (choć zwykle raczej większe niż ten opisywany w TK) często dają właśnie objawy typu ból barku. Oczywiście nie musi być to wynik wzrostu guzka, jednak takie rzeczy warto na bieżąco zgłaszać.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-22, 21:51   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
lekarz ze szpitala (bo teraz szpital prowadzi chemioterapię zgodnie z zaleceniami onkologa) oprócz leków zalecił jedynie, że 10.08 rano Tatko ma się zgłosić na kolejną chemię a przed nią ma mieć zrobione oczywiście badanie krwi. Czy w trakcie tych 21 dni przerwy nie powinien zrobić badań krwi?

Obowiązku i przymusu nie ma, ale jeśli chcecie możecie zrobić kontrolną morfologię z rozmazem jakoś w połowie tej przerwy między cyklami.

Renata50 napisał/a:
Czy jeśli teraz jeszcze bardziej straci apetyt poprosić lekarza rodzinnego o coś na apetyt (megalia) czy jeszcze poczekać?

Megalia to już dość silny środek sterydowy, więc nie stosuje się go od razu kiedy pacjent traci apetyt. Zresztą po chemii to dość normalne, że nie ma się takiej ochoty na jedzenie, jak normalnie. Na razie nie zamartwiajcie się na zapas, zobaczymy jak to będzie wyglądało.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-20, 21:02   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
Renata50 napisał/a:
Moje pytanie ... czy może jeszcze za prędko na te przykre dolegliwości?

Dolegliwości po chemii zwykle zaczynają się kilka dni po wlewach ewent. na następny dzień, choć oczywiście może być też tak, że w ogóle ich nie będzie.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
absenteeism

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 34318

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-19, 22:10   Temat: Drobnokomórkowy rak płuc, przerzut do wątroby, płyn w opłucn
asia43 napisał/a:
Czy z tych wszystkich wyników, objawów, wynika, że jest jest aż tak tragiczna sytuacja?

Odpisałam już na praktycznie to samo pytanie Twojej siostry wyżej.

asia43 napisał/a:
I dlaczego ta chemia CAV?

Dobre pytanie. Najlepiej zadać je lekarzowi kierującemu na chemię :)
Być może istnieją jakieś p/wskazania co do zastosowania schematu PE, jaki stosuje się najczęściej. Dlaczego 80% - równie dobre pytanie do zadania lekarzowi. 107 kg to raczej dość wysoka waga i nie wydaje mi się, by to było powodem zmniejszenia dawki (bo chyba o to chodzi).
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group