1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-05-29, 12:15   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
Czy dobrze myślę, że torakoskopia zostanie wykonana po to, by pobrać wycinek i z niego jeszcze raz sprawdzić obecność mutacji EGFR? Bo innego powodu wykonania torakoskopii nie widzę.....

Być może. Lub by po prostu pobrać wycinek i zbadać go. Aczkolwiek to gdybanie, najlepiej byłoby zapytać lekarza prowadzącego.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-05-29, 00:21   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
Ale jak to też nie to..... czy jeszcze coś nam zostaje?

Chemioterapia + leczenie objawowe.

Rozumiem, co masz na myśli pisząc o zaawansowaniu choroby. Jednak klasyfikacja, na bazie której jest ono oceniane, nie wzięła się znikąd - jest efektem badań, dotychczasowych przypadków, leczenia. I na ich podstawie właśnie stwierdzono, że płyn w opłucnej, zawierający kom. nowotworowe, oznacza wysokie stadium zaawansowania choroby.
To, że mama ma dobre samopoczucie, brak jest przerzutów do mózgu czy innych organów - to świetnie, należy się z tego tylko cieszyć.
To też nie jest tak, że klasyfikacja TNM dot. zaawansowania jest jedyną wyrocznią w sposobie leczenia i określaniu rokowań - i na Forum mieliśmy przypadki osób z wysiękiem do opłucnej, jednak na tyle niewielkim, że po jego opanowaniu można było włączyć nawet i radioterapię. Jednak tutaj płynu jest naprawdę dużo, narasta, nie mamy regresji po 2 cyklach chemii, stąd sytuacja jest gorzej rokująca.

Shanti napisał/a:
A czy EGFR można zbadać inaczej, nie pobierając wycinka?

Można, na podstawie cytologii. Tym bardziej pozostaje aktualne moje gdybanie o chęć wykonania torakoskopii. Warto zapytać lekarza po co ma być dane badanie :)
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-05-28, 22:46   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
Czy dobrze rozumiem, że nie można zastosować tzw. terapii celowanej ( czyli o ile pamiętam np. lek o nazwie Tarceva ? ).

Dokładnie tak.

Shanti napisał/a:
Czy torakoskopia wnosi coś nowego? Daje nadzieję na zastosowanie jeszcze innego leczenia?

Innego w sensie innego schematu chemioterapii, chociaż szczerze mówiąc nie bardzo wiem po co chcą ją robić... Czy TK była robiona w tym samym miejscu, co poprzednio, a do jej opisu dostarczono opis poprzedniej? Bo zasadniczo progresja polega na zwiększonej ilości płynu w opłucnej. Nie opisano świeżych zmian, nowych powiększonych węzłów chłonnych.

Chyba, że chcą pobrać fragment zmiany do dokładnego badania histopatologicznego celem sprawdzenia, czy jest to faktycznie pierwotny rak płuca - do tej pory mamy diagnozę na bazie cytologii płynu (brak histpatu pozwalającego na dokładniejszą ocenę komórek), wykonano kolono i gastroskopię. Mało prawdopodobne, ale tak sobie gdybam po co były robione te dwa badania w obecnej sytuacji.
Chociaż z drugiej strony, skoro zbadali EGFR, musiała być pobrana próbka guza?

Shanti napisał/a:
A co z Cybernożem i Nanonożem? Kto może z tego skorzystać?

U Was to odpada z racji zbyt wysokiego zaawansowania choroby.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-05-28, 22:24   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
W jakim celu wykonywana jest torakoskopia?

Z epikryzy: Stwierdzono klinicznie progresję choroby z zaleceniem videotorakoskopi celem potwierdzenia rozpoznania przed dalszym leczeniem systemowym".

Shanti napisał/a:
Bardzo proszę o wytłumaczenie co oznacza dla mamy wynik EGFR.

Tylko tyle, że nie da się zastosować leków działających przy obecności tej mutacji.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-12, 18:30   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
To badanie, które pozwala znaleźć często niewidoczne w zwykłym TK bądź innych badaniach zmiany mogące być zmianami nowotworowymi, lub też pomagające uściślić, czy zauważone zmiany są zmianami nowotworowymi czy też nie. Pacjentowi podawany jest tzw. znacznik, dzięki któremu później zmiany albo "świecą" w badaniu albo nie, przy czym gdy "świecą" mają wysoki poziom wychwytu znacznika, co oznacza najczęściej zmianę nowotworową. To tak bardzo ogólnie.
Szczegółowo i naukowo można sobie poczytać np. w tej prezentacji: http://www.rakowiak.pl/pl...rs-PET-2006.pdf
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-10, 11:38   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
Wiem jeszcze, że mam ma dostać skierowanie na EBUS ( czy możesz przybliżyć mi ten termin ? ).

EBUS - ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa. Metoda pozwalająca na pobranie wycinka do bad. histopatologicznego struktur pozaoskrzelowych powyżej rozwidlenia tchawicy. Prościej - jak jest jakaś patologiczna masa nad rozwidleniem tchawicy, to dzięki EBUS można jej fragment pobrać i dać do badania, aby wiedzieć czym ta masa jest.

Shanti napisał/a:
Guza nie da się wyciąć, ale można za pomocą jakiejś igły ( czy czegoś takiego ) można go hmmm...jak to prawidłowo nazwać... "wyjąć", "zassać", w każdym razie w ten sposób usunąć. Jak mam być szczera to pierwszy raz o czymś takim słyszę i jakoś jestem wobec tego sceptycznie nastawiona ( wydaje mi się, że to akurat nie jest w ogóle możliwe - mnie się kojarzy tylko, że guzy to się operacyjnie usuwa i tyle ).

Dodając do Twojego jak najbardziej logicznego rozumowania fakt, że przy operacyjnym radykalnym leczeniu raka płuca usuwa się nie tylko guza, ale też grupy węzłów chłonnych, tym bardziej nie wiem o jakim zasysaniu guza mówimy.

Jeśli będziesz rozmawiać z lekarzem, spróbuj zapytać o badanie pod kątem mutacji EGFR, o którym pisałam wcześniej (jak wystarczy odwagi :) ).
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-10, 00:22   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Nie jestem chirurgiem więc ciężko mi się wypowiadać o dostępności technicznej, natomiast z TK nie wynika by sam guz był nieoperacyjny pod względem naciekania dużych naczyń krwionośnych czy innych struktur.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-10, 00:15   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Być może nie wie, czy chcecie usłyszeć całą prawdę. Może spróbujcie zapytać wprost o konkrety.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-09, 23:43   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Shanti napisał/a:
nie będzie operowana tylko i wyłącznie ze względu na umiejscowienie guza - musieliby usunąć jej oba płuca (podobno)

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem dlaczego - w płucu prawym zmian nie ma, powiększone są jedynie węzły chłonne śródpiersia.

Shanti napisał/a:
Lekarz pulmonolog mówi, że nie jest źle, że szybko wykryto, że podejmują leczenie i będzie dobrze. Są ku temu podstawy czy tylko uspokaja mamę?

"Nie jest źle" i "będzie dobrze" to pojęcia tak ogólne, że nie wiem(y) co lekarz dokładnie miał na myśli. Ja mogę posiłkować się jedynie ww. linkowanymi zaleceniami i zawartymi w nich klasyfikacją i standardami. Oczywiście w tej chwili najważniejsze jest to, jak zadziała chemioterapia i od tego zależeć będzie dalszy plan - sytuacja jest dynamiczna, być może leczenie naprawdę dobrze i będzie można powziąć leczenie bardziej zdecydowane, być może nieco odstępując od standardu, jednak wszystko to kwestia dalszej sytuacji klinicznej.
Ogólnie przyjęte jest, że samodzielna chemioterapia w leczeniu raka płuca to leczenie paliatywne - nie prowadzące do trwałego wyleczenia, jednak wydłużające przeżycie pacjenta w dobrym stanie.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-09, 10:51   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Ponieważ jest to stadium zbyt zaawansowane na leczenie operacyjne.

Prośba na przyszłość - podawaj od razu wszystkie wyniki, jakie masz, wyniki wszelkich badań jakie były robione, nawet jeśli wszystko jest "czyste" - wtedy od razu mamy pełen obraz sytuacji.
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-09, 10:21   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Są to wyniki dot. pracy nerek, elektrolitów, stanu zapalnego organizmu. Antygeny to "markery" nowotworowe, natomiast żaden z nich nie jest jednoznacznie typowym dla raka płuca (takowego jednego nie ma). Tutaj mocno ponad normę jest CA 125, czy mama miała badanie ginekologiczne?
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-09, 00:02   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Nie znamy żadnych wyników spirometrii, by móc cokolwiek powiedzieć o wydolności oddechowej mamy. Jednak klasyfikacja również wg najnowszych zaleceń podaje płyn w opłucnej z obecnością kom. nowotworowych jak cechę M1a, a więc najwyższe stadium zaawansowania choroby, a w tym stadium nie stosuje się leczenia operacyjnego.

Porozmawiałabym jednak z lekarzem na temat pobrania próbki guza do badania histopatologicznego pod kątem zbadania odnośnie mutacji w genie EGFR, ponieważ jej istnienie daje szanse na inny rodzaj leczenia (z racji tego, że mamy tu gruczolakoraka, jest możliwość istnienia tej mutacji).
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-08, 23:21   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Niestety wysięk nowotworowy w opłucnej nie jest pozytywnym objawem, choć oczywiście teraz należy podjąć chemioterapię i mieć nadzieję, że zadziała jak najlepiej. Po 2-3 cyklu należy zrobić kontrolne TK klatki i zobaczymy, jak będzie to wyglądało.
W jakim wieku jest mama? Choruje na coś przewlekle?
  Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
absenteeism

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 9601

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-08, 22:53   Temat: Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyników.
Z badań wynika, że mamy do czynienia z gruczolakorakiem płuca lewego, z wysiękiem nowotworowym do jamy opłucnowej, co niestety daje najwyższy - IV - stopień zaawansowania choroby wg TNM. Prawdopodobnie zajęte są również węzły chłonne śródpiersia.

Na pewno trzeba teraz wykonać USG jamy brzusznej.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group