1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak złośliwy,Clark III,Breslov 2,12 mm, przerzuty
biofanka

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 12202

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-09-04, 15:57   Temat: Czerniak złośliwy,Clark III,Breslov 2,12 mm, przerzuty
Drogie dziewczyny,
Doskonale rozumiem Wasze rozgoryczenie. Błędnie postawione diagnozy, następnie poczucie braku leczenia, przy typie bardzo złośliwego nowotworu. Jednak to akurat nie wynika z braku kompetecji czy nie chęci lekarzy. Niestety w przypadku III stadium melanomy. Zasadą jest wykonanie linfadenektomii i regularne obserwacja i badania na zasadzie watch and wait
Nie ma w Europie zarejestrowanej innej terapii poza kontrowersyjnym i mało dostępnym interferonem. Nie stosuje się chemioterapii ,radioterapię tylko w przypadkach bardziej zaawansowanych,gdy nowotwór nacieka torebkę węzłów chłonnych .Celowość i skuteczność zarazem jest, także bardzo duskusyjna.
Pozostają badania kliniczne, ale klasyfikacja do badania jest rygorystyczna, ponadto nie każde badanie mówiąc kolokwialnie ma wartość. Nie zawsze otrzymamy w badniu lek, możemy natomiast placebo. Obecnie poza badaniami klinicznymi z ipilimumab niestety innego badania w III fazie, dającego jakąś pewność w postaci dobrych rezultatów nie ma. Ale pocieszające jest to ,ze tutaj na szczęście jest znaczna dynanamika. Najprawdobodobiniej niebawem w Europie ruszą badania kliniczne (PD-1 anty PD-1 terapie oparte na podobnej zasadzie jak ipilimumab) które w USA trwaja już jakis czas. Obecnie jest to już II faza,a rezultaty są znacznie lepsze niż przy ipilimumab na tym samym etapie. Zresztą przełamanie pwenego impasu w leczeniu czerniaka otwiera wiele nowych możliwości. Dlatego polecam śledzenie nowinek w tym temacie. Jak podkreślałam wielokrotnie,nie ma czegoś takiego w Pl jak zintegrowane leczenie czerniaka. Brdzo rzadko lekarz ( szczególnie w malych ośrodkach ), jest jest w stanie zaoferować coś więcej niż podstawowe leczenie. Dlatego informacje na temat badań klinicznych należy szukać samemu, chociażby na forum DSS.
Co do badań kontrolnych w Waszym przypadku, badania typu RTG, USG są zbyt mało wiarygodne,powinno być wykonane i powtarzane badanie PET -CT (ewentualnie TK poszczególnych obszarów ciala),tak aby móc z dużą pewnością wykluczyć przerzuty. Jednak wiem ,że o regularne badania tego typu jest cieżko i standardowo zalecane są badania typu USG wątroby,RTG płuc.Tłumaczenie jest dość proste po pierwsze pieniązki, po drugie pieniążki, a po trzecie, przy bardzo agresywnie przebiegających czerniakach wczesne wykrycie przerzutów nie ma wplywu na długość życia ,a ponadto obecne leczenie w Polsce w dużej mierze to nadal jedynie leczenie paliatywne.
Jednak w świetle obecnej wiedzy na temat melanomy wiemy ,że nie każdy czerniak jest tak samo agresywny róznią sie biologią,a co zatem idzie przebiegiem choroby.Ponadto swoista reakcja układu obronnego człowieka, jest w tym typie nowotworu mocnym orężem. Zatem w przypadkach powiedzmy łagodniejszych wczesne wykrycie pojedynczych operowalnych guzów i zastosowanie odpowiedniej terapii (Yervoy,vemurafenib), może znacznie wydłużyć życie pacjenta,czy nawet zatrzymać chorobę.Dlatego pacjent z czerniakiem, nigdy nie może być traktowany wg. ststystyk, a o właściwe leczenie i jakość kontroli w mojej opinii warto zabiegać.
Od kiedy zaczęłam moje własne sudia nad tym typem nowotworu ,zetknęłam się z przypadkami pozornie beznadziejnymi (wysoki indeks Breslow, meta do węzłów, organów) a mimo wszystko przy odpowienim leczeniu Ci przegrani na starcie pacjenci nadal cieszą się życiem i zdrowiem. Dlatego statystykom mówimy stanowcze NIE
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group