1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak
biofanka

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7021

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-06-16, 12:15   Temat: Czerniak
Witaj
Badania immunochemiczne wyciętego guza pozwoliły na określenie tzw. immunofenotypu guza. Oznacza to ,że został przebadany pod kątem antygenów charakterystycznych dla danego nowotworu.
Alexa napisał/a:
Melan A(+) , HMB 45(+), S-100(+/-),
Ich obecność pozwala stwierdzić ,ze możemy mieć do czynienia z czerniakiem . Bowiem na powierzchni jego komórek w badaniu z użyciem odpowiednich przeciwciał pasujących niczym klucz do zamka znaleziono te antygeny. Niemniej jednak antygeny te nie są wysoce swoiste mogą być także charakterystyczne dla mięska jasnokomórkowego clear cel sarcoma Którego dość często bierze się pod uwagę w różnicowaniu histopatologicznym czerniaków nietypowych lub o nieznanym punkcie wyjście. Nie mniej jednak rzadziej dają one przerzuty do węzłów chłonnych więc myślę ,że czerniak wydaje się bardziej prawdopodobny.

Alexa napisał/a:
Konieczne ustalenie ogniska pierwotnego nowotworu.

Tak . Konieczne jest aby dermatolog dokładnie zbadała Ciebie od stóp do głów.
Czy przypominasz sobie może ,że kiedyś nawet bardzo dawno miałaś jakieś znamię ,zmianę na ciele która zniknęła lub zmieniła się odbiegając zupełnie od wyglądu znamiona? To bardzo istotne ponieważ czerniaki dość często ulegają całkowitej regresji ze skóry niestety pozostawiając przerzuty w układzie chłonnym, organach. Często takie przerzuty dopiero po latach dają o sobie znać.
Alexa napisał/a:
Może ktoś z was spotkał się z czymś takim ?

W literaturze dość często spotykamy się z przypadkami czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia. Jest wówczas rozpoznawany w III lub IV stadium choroby , rokowania są podobne jak w przypadku gdy znane jest żródło pierwotne.
Oprócz przebadania zmian z pleców i dokładna analiza skóy warto by było wykonać badanie PET a także dokładne badanie oka ,jamy ustnej , gastroskopia kolonoskopia i badanie ginekologiczne zew. narządów płciowych . Czerniaki tworzą się wszędzie tam gdzie występują melanocyty czyli także w błonach śluzowych wyżej wymienionych układów/organów. Niemniej jednak lokalizacja przerzutu pozwala domniemywać ,ze może to być okolica pleców i być może znamię , które jest lub uległo całkowitej regresji.
Pozdrawiam serdecznie i pytaj jeśli coś nie zrozumiałaś.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group