1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 15
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-04, 12:35   Temat: T3N0M0
Brak odpoowiedzi, wiec może ja napisze co udało mi się ustalić...może komuś się przyda.

Byłam na spotkaniu z torakochirurgiem, który wypisał skierowanie na badanie PET. Powiedział, żeby zrobić USG tych węzłów i lekarz oceni czy nadają się one do pobrania. Z opisu PET wynika, że są one malutkie i niekoniecznie może się to zakończyć powodzeniem.
Lekarz powiedział też, że niekoniecznie muszą być to zmiany przerzutowe...a przemawia za tym kilka czynników (oczywiście, nie wyklucza tego). M.in. niski SUV, to, że węzeł jest niewielki i może być to zwykła odpowiedz odczynowa...poza tym jest ona po przeciwnej str. od zmiany pierwotnej (co oczywiście też nie wyklucza niczego).
Pozdrawiam
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-30, 20:52   Temat: PET
Witam ponownie i znów proszę o pomoc.

Jak teraz powinna wyglądać nasz dalsza diagnostyka...czy podejrzany oznacza przerzutowy? Czy to można wyciąć czy w grę wchodzi tylko chemioterapia czy też naświetlania (czy może to i to).
Jeśli chemioterapia to czy też oparta na platynie...

Dziękuję za wszystkie sugestie.

[ Dodano: 2014-01-30, 20:53 ]
Przepraszam...umieściło mi się 2 x to samo

  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-11-02, 13:10   Temat: T3N0M0
Ostatnio Mama miała TK z kontrastem i morfologie z markerem CEA jestem przeszczesliwa bo wszystko wyszło ok. :-D

Mam pytanie odnośnie dalszej diagnostyki. Mamy skierowanie na kontrolne TK za pól roku + morfologia i marker.
Niestety skierowanie na TK obejmuje tylko klatkę piersiową (nie zaskoczylam jakos taka byłam przejęta wizyta u torakochirurga).

Moje pytanie jest czy nie powinnismy zawalczyć jednak o TK obejmujące rownież głowę, czy należałoby zrobić jeszcze jakieś inne badania np USG jamy brzusznej?
Czy termin zleconego TK nie jest zbyt odległy?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-11-02, 13:14 ]
Oczywiście TK obejmuje rownież nadnercza.
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-06-11, 11:40   Temat: Nasza chemia
Wczoraj byliśmy w CO po wydanie winorelbiny. Wyniki krwi były ok co bardzo mnie ucieszyło.

Po wzięciu tabletek (jeszcze w tym samym dniu) pojawiło sie łamanie w kościach, podobne do tego jak po pierwszym podaniu cisplatyny i winorelbiny no i pocenie sie. Nie ma za to na szczescie tych dokuczliwych mdłości.

W sumie po 1 wlewie najgorsze były pierwsze 3 dni (z naciskiem na pierwszy). Każdy kolejny przynosił poprawę w samopoczuciu.


Moze komuś przyda sie mój opis.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za wszystkie dotychczasowe rady.
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-06-05, 08:55   Temat: T3N0M0
No właśnie czytałam ulotkę dexamethasonu i pomyślałam, ze w wyniku działania przeciwalergicznego, działanie przeciwwymiotne będzie niejako "dodatkowe" (sa to moje domysły...nie jestem lekarzem).


Absenteeism, dzięki ten lek to Setronon


Dodatkowo Mama ma przepisany metoclopramidum...lek na zgage, refluks, przyspieszajacy perystaltyke jelit i oproznianie żołądka (tego leku Mama jeszcze nie brała bo tak jak pisalm te 2 ostatnie leki ma brać doraźnie. Stale póki co przyjmuje tylko dexamethason i setronon).

Pytam sie o Wasze doswiadczenia gdyż daloby mi to możliwość zasugerowania czegos lekarzowi. Wiem, ze każdy przypadek jest inny (chociażby wspolistniejace inne choroby). Nadmiernie tylko, ze właśnie Mama do czasu "przygody" z nowotworem była okazem zdrowia.

Pozdrawiam
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-06-05, 00:53   Temat: Chemioterapia
Mama rozpoczęła w poniedziałek chemioterapie PN.
Jako leki przeciwwymiotne ma zapisany dexamethason przez 3 dni i oprócz tego stronom w razie konieczności.

Mam pytanie, Mamie cały czas jest mdlo, ma kiepski nastrój, czuje sie rozbita. Czy jest coś lepszego na poprawę samopoczucia?

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-06-05, 07:32 ]
Stronom?

  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-28, 20:52   Temat: T3N0M0
Dziękuje, czytałam to ale nadal nie wiem czy to jest 1 cykl i ile jest przerwy miedzy kolejnym podaniem cisplatyny?
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-28, 20:18   Temat: T3N0M0
Witam, jak wyglada schemat leczenia PN (4cykle)?

1 dzien cisplatyna,
8 dzien winorelbina,
21 cisplatyna i co potem, czy to jest ten 1 cykl?

Pozdrawiam
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-25, 22:09   Temat: T3N0M0
Mama.

Muszę niestety poznać te "cholerę", jak z nią walczyć, jak sie chronić, na co uważać... więc czytam, czytam, czytam. Czy ktoś z Was (Waszych bliskich) brał udział w badaniach klinicznych dotyczących leczenia?


Ela, dziękuje za odpowiedź.
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-25, 08:59   Temat: T3N0M0
Proszę powiedzcie mi czym można wzmocnić organizm przed chemią (oprócz racjonalnego, zdrowego odżywiania). Czy wskazane jest jeszcze dodatkowo suplementowanie się np. Nutridrinkami, witaminami (jeśli tak to jakimi)?

Wiele jest informacji jak odżywiać się podczas chemii, czego unikać a ja nie natknęłam się jeszcze na info. o tym co robić przed.

Pozdrawiam
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-24, 09:53   Temat: T3N0M0
Smutasek, dzięki za odpowiedź. Jesteś kolejną osobą, kóra utwierdza mnie w tym, że jest to właściwy kierunek działania.

Przeczytałam cały Twój wątek...cieszę się bardzo, że u Was jest wszystko ok.

Pozdrawiam serdecznie
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-24, 00:39   Temat: T3N0M0
Majkelek,
dziękuję bardzo za tak obszerną i popartą merytorycznymi artykułami wypowiedź...tyle czasu Pan poświęcił... jestem niezmiernie wdzięczna.

Okropna jest ta statystyka...mieć a nie mieć te 5% więcej szansy na wyleczenie to wg. mnie jest bardzo dużo i mimo ryzyka jakie niesie ze sobą takie leczenie to ja bym się jemu mimo wszystko poddała.


Nie mam bladego pojęcia jak powiedzieć Mamie, że powinna poddać się jednak leczeniu chemicznemu. Tak jak już pisałam Mama została wypisana ze szpitala z informacją, że teraz tylko wystarczy kontrola TK co 6 miesięcy.

Wiem, że terapię należy rozpocząć 6-8 tygodni od zakończenia operacji a Mama ma jeszcze szwy po drenach bo miała przedłużony drenaż ze względu na utrzymującą się odmę po zabiegu (dzisiaj mija 18 dzień). Jest jeszcze cała obolała, wspomaga się ketonalem, psycha też trochę siadła.

Strasznie trudne to wszytko...

Sorry za wywody.
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-23, 15:31   Temat: T3N0M0
Dzisiaj byłam na rozmowie z onkologiem pracującym na chemioterapii.

Lekarz był trochę zdziwiony, że po operacji nie było konsultacji onkologicznej z pacjentem w stopniu IIb i cechą T3...

W przyszłym tygodniu mamy spotkać się na konsultacji (już z Mamą) w poradni i nadać bieg całej sprawie. Lekarz powiedział, że prawdopodobnie będzie zastosowany schemat z ciplastyną i winorelbiną.

Była też sprawdzana obecność mutacji w genie EGFR w eksonach 19 i 21 i nowotwór jej nie posiadał (nie zostało to jednak odnotowane w wynikach badań, które otrzymaliśmy...dlaczego :?: ).

Mam również pytanie czy istnieją jeszcze jakieś inne terapie celowane (i jakie badania należałoby wykonać), które mogłyby zostać ewentualnie zastosowane w pooperacyjnym chemicznym leczeniu uzupełniającym.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualne sugestie...jestem jak dziecko we mgle...
  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-21, 23:50   Temat: T3N0M0
Wyniki histopatologiczne.

[ Dodano: 2013-05-22, 09:17 ]
Witam ponownie.

Mam jeszcze jedno pytanie... czy na podstawie wyników histopatologicznych (nr wyciętych węzłów chlonnych) można stwierdzić, że węzeł chłonny wnęki prawego płuca (przy odejściu oskrzela do płata górnego) śr. 5 mm i SUV 2.1 (z badania PET) również został wyciety czy też nie można tego stwierdzić?

Pozdrawim serdecznie.



  Temat: T3N0M0
czerwonykapturek

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 35386

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-21, 22:56   Temat: T3N0M0
Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się => w tym wątku <=

Witam serdecznie od jakiegoś czasu śledzę z wielką uwagą forum...

U mojej mamy (64 lata, paląca z przerwą 13 letnią) stwierdzono w 3 segmencie płuca prawego 2 guzy.

Wynik TK kl. piersiowej z kontrastem i bez kontrastu
Płuco prawe - w segmencie 3 dwie położone obok siebie zmiany spikularne o wym, 20x22 mm i 12x10 mm, łączą się ze sobą oraz z pogrubiałą opłucną - obraz przemawia za ne, w segmencie 6 dwa dyskretne zagęszczenia - zmiany pozapalne?
Pojedynczy węzeł chłonny przytchawiczny 10 mm.
Płuco lewe - pogrubienie opłucnej w szczycie, płuco bez zmian ogniskowych. Serce niepowiększone. Struktury kostne bez patologicznej przebudowy.

Badanie FUSION PET (PET/CT) po podaniu 350 MBq {18F} 2-FDG przy poziomie glukozy we krwi 82 mg%
-TWARZOCZASZKA I SZYJA - nierównomierny, rozlany wzrost metabolizmu w mięśniach pochyłych szyi prawych - SUV do 3.2. Poza tym obraz PET w normie.
- KLATKA PIERSIOWA - w szczycie prawego płuca zmiana ok. 10 mm i SUV 1.8, a nieco poniżej 19 mm i SUV 7.1. Drobny węzeł chłonny wnęki prawego płuca (przy odejściu oskrzela do płata górnego) śr. 5 mm i SUV 2.1. Poza tym obraz PET w normie. W CT bez powiększonych węzłów chłonnych.
-JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA - obraz PET w normie. W CT bez powiększonych węzłów chłonnych zaotrzewnowych, krezkowych i pachwinowych.
- UKŁ. KOSTNY - obraz PET w zakresie objętym badaniem bez zmian ogniskowych.
WNIOSKI - Poziom metabolizmu większego z guzków prawego płuca sugeruje proces nowotworowy. Obraz PET pozostałych opisanych zmian niespecyficzny dla nowotworu.

BRONCHOSKOPIA
Aparat wprowadzony przez usta po miejscowym znieczuleniu 2% xylocainną. Krtań i nagłośnia prawidłowe, struny głosowe prawidłowe, ruchome. Tchawica w linii pośrodkowej ciała o prawidłowej błonie śluzowej. Ostroga główna ostra, ruchoma oddechowo. Drzewo oskrzelowe drożne po obu stronach, o prawidłowej błonie śluzowej. Do badania pobrano popłuczyny - komórek nowotworowych nie stwierdzono.

Torakotomia prawostronna, lobektomia górna prawa z limfadenektomią śródpiersia.

HISTOPATOLOGIA
Adenocarcinoma pulmonis, pT3 N0, Grade 2.
Dwa guzy z utkaniem raka odpowiednio o średnicy 2,5 i 1,5 cm zlokalizowane w odległości 4 cm od siebie usunięte zostały w całości, w materiale tkankowym o wymiarach 12x8x5 cm. Minimalny margines zdrowych tkanek (od linii odcięcia chirurgicznego)szerokości 1,5 cm.

I teraz coś czego kompletnie nie rozumiem (przepisuje dokładnie ze spacjami tak jak jest)

Materiał: Narząd wycinek
Miejsce pobrania:
I - węzeł chłonny 3a
II - węzeł 4R
III nr 10
IV - płat górny płuca prawego bez guza
V - węzły nr 7
VI - węzły nr 8.

Rozpoznanie: (patomorfologicznego: histopatologiczne)
I - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 1 węzeł chłonny.
II - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 1 węzeł chłonny.
III - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 2 węzły chłonne.
IV - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 3 węzły chłonne okołooskrzelowe.
Materiał tkankowy o wymiarach: 16x10x6 cm.
W wycinkach z okolicy linii odcięcia chirurgicznego oskrzeli i naczyń oraz okolicy loży po wyciętym guzie utkania raka nie stwierdza się.
V - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 2 węzły chłonne.
VI - Lymphonodulitis chronica reactiva. Zbadano 1 węzeł chłonny.


Moje pytanie:
- co może być przyczyną tego, że wszystkie wycięte węzły to reaktywnie zapalne węzły chłonne?
- w dalszych zaleceniach Mama ma kontrolę TK za 6 miesięcy. Czy jest to wystarczające? czy nie należałoby włączyć uzupełniającej chemioterapii?


Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group