1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Co tak naprawdę jest przyczyną nowotworów?!
evita2

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 12424

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2012-03-06, 23:49   Temat: Co tak naprawdę jest przyczyną nowotworów?!
Violu, powinnam była zacząć od wyjaśnienia co dla mnie znaczy pojęcie "natura" bo to na tej płaszczyźnie nie zrozumiałyśmy się dobrze. W moim przekonaniu natura = geny, w tym sensie dla Twojego zdania

"Gdyby tak było, to byśmy nie umierali, skoro jest coś takiego jak starzenie się organizmu i komórek, to przeczy to teorii o przetrwaniu"

są możliwe dwie odpowiedzi: tak - człowiek umiera i nie - człowiek nie umiera nigdy bo nasze geny trwają w naszych dzieciach, dzieciach naszych dzieci itd. Żyjemy wiecznie dopóty, dopóki przekazujemy nasz materiał genetyczny potomstwu a geny przetrwają mimo iż życie ludzkie zakończy się. Ty, Violu, spojrzałaś na tę kwestię z perspektywy jednostkowego życia ludzkiego ograniczonego narodzinami i śmiercią a ja patrzyłam na życie w ogóle, życie istniejące miliardy lat.

Nie wiem czy istnieją badania nad występowaniem nowotworów u morskich stworzeń, nawet jeśli takie są, ja ich nie znam. Podałam przykład gąbki jako pierwszy, który przyszedł mi do głowy prosty organizm wielokomórkowy, równie dobrze można w to miejsce wstawić inne stworzenie. Chodziło mi o to, że tam gdzie istnieją podziały komórkowe, istnieje również ryzyko błędów przy replikacjach co może skutkować powstaniem nowotworów u najmniejszych nawet organizmów.

Jeżeli na którymś etapie moich rozmyślań popełniłam błędy, to przepraszam, nie jestem biologiem, nie znam się na medycynie a piszę wyłącznie z perspektywy osoby, którą ten temat interesuje ze wzgledu na liczne przypadki zachorowań w rodzinie. Z tego powodu zabrałam głos w dyskusji do której nic mądrzejszego od tego co już zostało napisane nie wniosę. Są to tylko moje przemyślenia, takie głośne myślenie, gdzie każde zdanie kończy się domyślnym znakiem zapytania. Ja nie znam odpowiedzi na postawione w tytule wątku pytanie, nikt jej nie zna, możemy tylko snuć nasze przypuszczenia a i tak nie przybliży nas to do rozwiazania zagadki jaką jest rak.

Nikt z czytających nie musi zgadzać sie z tym co napisałam, wręcz przeciwnie, być może czekam właśnie aż ktoś wyprowadzi mnie z błędu bo mnie samej te moje rozmyślania wydają sie być nieznośnie pesymistyczne.
Serdecznie pozdrawiam. :)
Ewa
  Temat: Co tak naprawdę jest przyczyną nowotworów?!
evita2

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 12424

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2012-03-05, 22:12   Temat: Co tak naprawdę jest przyczyną nowotworów?!
Viola napisała o swoich przemyśleniach na temat przyczyn powstawania nowotworów:"Zastanawiam się, czy nie jest to takie zabezpieczenie natury przed nam, tz. selekcja naturalna (...)może natura to kontroluje?"

Myślę sobie, że natura jednak nie zabezpiecza się przed nami, nie kontroluje, nie kombinuje, jakby tu nam uprzykrzyć życie, bo natura nie myśli, jedynym celem jaki jej przyświeca jest przetrwanie.
Celem komórek nowotworowych, które wymknęły się spod kontroli organizmu jest przetrwanie tak samo jak zdrowych. Wynika stąd, że być może nowotwory są w ogóle niemożliwe do wyeliminowania bo to tak jakby walczyć z czymś co dotyka samej tajemnicy życia - czyli tak jak napisał Vioom - przyczyną nowotworów jest samo życie. A każdy żywy organizm zbudowany z większej niż jednej liczby komórek, które podlegają replikacji jest narażony na ryzyko powstania nowotworu przy czym czynniki kancerogenne mogą stymulować proces nowotworowy ale czy go wywołują? Nawet organizm tak prosty jak gąbka morska może zachorować na nowotwór a przecież trudno tu upatrywać przyczyn w niewłaściwej diecie, stresie czy niezdrowym stylu życia.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group