1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: chłoniak?
greg1990

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 9052

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-09, 10:54   Temat: chłoniak?
Ja osobiście nie wiem czy nie mają laboratorium które wykonuje badania immunohistochemiczne tam w Bydgoszczy, Centrum Onkologii ma całkiem dobrą opinię i na pewno współpracują z odpowiednim laboratorium. Tamte miasta które wypisałem to tylko kilka z zapewne kilkunastu w których są tego typu laboratoria.

Życzę przede wszystkim szybkiej diagnostyki i optymistycznej diagnozy. Pozdrawiam.
  Temat: chłoniak?
greg1990

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 9052

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-08-08, 11:04   Temat: chłoniak?
Wg mnie najlepiej jak najszybciej pobrać cały węzeł do badań, chyba że stan pacjenta na to nie pozwala. Biopsja cienkoigłowa może nic nie powiedzieć. Według mnie nie ma co czekać.

Przy obecnym stanie rzeczy to będzie bardzo długa diagnostyka. Poczekacie do 22 sierpnia, potem co najmniej 3 tygodnie na wynik badania(tylko posiewy do 48h), jak już pisałem przy biopsji cienkoigłowej często wyniki wychodzą negatywne, tak więc po tych 3 tygodniach istnieje duża szansa na zabieg pobrania całego węzła, na który też pewnie wyznaczą termin za 2tyg. Tutaj znowu 3 tygodnie czekania na wynik, albo i więcej jak pokazuje doświadczenie wielu chorych(w tym moje). Wiele ośrodków onkologicznych zanim rozpocznie leczenie zleca ponowną weryfikację pobranego węzła bo ta wykonana przez wcześniejszy szpital jest niepełna...

W Polsce medycyna stoi na wysokim poziomie tylko wtedy gdy o to zawalczysz. I to radzę w tym przypadku. Jeśli faktycznie lekarze podejrzewają chłoniaka to diagnostyka powinna trwać nie dłużej niż 1 miesiąc. Tydzień mają na pobranie węzła, następne 3 tygodnie na weryfikację próbki. Dodatkowo węzeł powinien natychmiast trafić do ośrodka referencyjnego co najmniej drugiego poziomu (wg. Polskiej Grupy Badawczej Chłoniaków) - np. Gliwice, Kraków, Warszawa, Poznań), gdyż tylko te ośrodki dysponują odpowiednim sprzętem diagnostycznym pozwalającym na weryfikację preparatu w kontekście nowotworów.

[ Dodano: 2013-08-08, 11:11 ]
Próbką powinien zająć się na pewno nie zwykły zakład Hist-Pat, tylko zakład mający pracownię przeprowadzającą badania immunohistochemiczne, oraz mający doświadczenie w tego typu badaniach.

W moim przypadku było tak, że próbka przez 2 tygodnie leżała sobie w zakładzie Hist-Pat i Ci nie wiedzieli co z tym zrobić... Później wysłali próbkę dalej, tam już zrobiono badania immunohistochemiczne - doszło ok. 3 tygodni oczekiwania. I jakby tego było mało badanie było na tyle nieprecyzyjne, że zanim rozpocząłem leczenie musiałem poczekać kolejne 3 tygodnie na ponowną dokładniejszą weryfikację...

Tylko i wyłącznie dlatego przestrzegam i sugeruję odrazu skierowanie próbki do właściwego i doświadczonego laboratorium.

[ Dodano: 2013-08-08, 11:16 ]
Jeśli chodzi o LDH to sporo osób miało je w normie. OB częściej bywa podniesiony, ale także nie jest jakimś wyznacznikiem. Jedyna możliwa weryfikacja to łut szczęścia przy biopsji cienkoigłowej(że akurat pobiorą jakimś cudem odpowiedni fragment) albo pobranie całego węzła.

Oczywiście życzę aby to nie był chłoniak, tylko coś bardziej błahego. Przede wszystkim życzę zdrowia!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group