1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
majkelek

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 46828

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-18, 18:54   Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
MonikaMioduszewska napisał/a:
Bo tato mówi że tek jakby mu się lepiej oddychało, tak pełniej - i tak się zastanawiam czy to w ogóle możliwe i czy to nie za szybko na efekty działania chemii. Może tacie się tylko wydaje? (...) Faktycznie bierze jakieś wziewki - w tym dniu ich nie zażywał z rana.
Ja bym raczej stawiał na 'wziewki' (inny rodzaj, inna dawka, może trochę furosemid pomaga(?)), trochę za wcześnie na efekty chemii. A co do efektów ubocznych, pewnie się pojawią, ale u każdego jest nieco inaczej jeśli chodzi o czas i nasilenie tych objawów. Nie ma się co martwić na zapas - Spokojnie czekać i obserwować, a po dwóch cyklach, koniecznie rediagnostyka.
  Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
majkelek

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 46828

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-18, 16:09   Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
Moniko,
Badanie, o które pytasz to spirometria z gazometrią. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale z tego co się orientuję, to większość wyników wygląda nieźle (jest dobry trend w stosunku do poprzednich). Jest podwyższony nadmiar zasad (BE) oraz nieco obniżone HCO(3)- (w pierwszym badaniu na tym wypisie). Ta pierwsza gazometria wyszła gorzej (może zostały w tym czasie włączone jakieś leki), podobnie jak gazometria z 12.09 oraz 7.08. pH jest w zasadzie na granicy normy oraz obniżone stężenie HCO(3)- co może świadczyć o problemach natury nefrologicznej (ale to już wiesz, a wiedza o tym które jony są produkowane gdzie i z jakiego powodu jest Ci pewnie niepotrzebna). Natomiast z tego co się orientuję, to spirometria nie wygląda źle.

Twój Tata ma dużo schorzeń współistniejących, w sumie nic dziwnego, że włączono karboplatynę. Powinniście być ostrożni - niech Tata dużo pije i w razie niepokojących objawów natychmiast skonsultuje się z lekarzem.

Więcej nt gazometrii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazometria http://en.wikipedia.org/wiki/Arterial_blood_gas

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.

P.S. Jolano, możesz zapisać wyniki załączone przez Monikę na dysku i powiększyć obrazki w celu dokładnego odczytania detali.
  Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
majkelek

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 46828

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-13, 20:55   Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
MonikaMioduszewska napisał/a:
Jeżeli chodzi o chemię to jak mnie poinformowano podano schemat, który ma łagodniej obejść się z nerkami ojca.
Tego się można było spodziewać, ale czasem wystarczy zmniejszyć dawkę. Ale nie ma co gdybać, tak lekarze zadecydowali - Oni wiedzą więcej ode mnie i lepiej znają chorego.

Czy wcześniej było TK? (może coś przegapiłem)
  Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
majkelek

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 46828

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-13, 20:24   Temat: Niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy rak płuca prawego
Może to trochę wróżenie z fusów bez wyników badań, ale chciałem tylko zauważyć, że odsetek chorych z dobrą odpowiedzią na chemioterapię w SC-NSCLC (rak płaskonabłonkowy) jest niezadowalający. Być może rzeczywiście operacja lub radioterapia nie wchodzi w grę, ale to trzeba wówczas sprawę postawić jasno - ten typ raka płuca (szeroko rozumiany niedrobnokomórkowy) reaguje znacznie słabiej na chemioterapię niż rak drobnokomórkowy.
Ponadto, u chorych w podeszłym wieku stosuje się te same schematy, co u młodszych (z modyfikacją dawki), włączając w to cisplatynę (no, chyba, że przegapiłem jakieś najnowsze badania).

Niektóre schorzenia współistniejące dyskwalifikują pacjenta do operacji, ale nie wszystkie - niekiedy decyzja jest zależna doświadczenia danego ośrodka. Czasem warto zasięgnąć drugiej opinii, nawet gdy rozpoczęto już leczenie. Jeśli jest to możliwe, zawsze należy dać choremu możliwość wyboru.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group