1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
majkelek
Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 52345
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2012-12-04, 05:39 Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
Witam serdecznie Fredko!
Bardzo się cieszę, że miałaś możliwość spokojnie wszystko przemysleć i podjąć decyzję.
Fredka napisał/a: | Dziękuję Michał - postawiłeś mnie do pionu. |
Widzisz, ja wcale nie miałem takiej intencji, bardzo Cię przepraszam. Ja mam kłopot z przelewaniem myśli na papier. Staram się czasami podpowiadać jakieś rozwiązania tu i ówdzie na forum nie z powodu mojego świętego przekoania co do tego, że mam rację, ale po to by umożliwić wybór najlepszej drogi. Cieszę się widząc jak osoba walcząca z chorobą może sama decydować o tym jak będzie leczona, jak widzę, że ten wybór dostaje. I zawsze, niezależnie od tego jaka będzie Twoja (czy wielu innych osób tutaj) decyzja, będę się starał służyć wsparciem - niestety, tylko tak niewiele jestem w stanie zrobić.
Mam nadzieję, że się na mnie nie gniewasz, przepraszam.
Serdecznie pozdrawiam i mam ogromną nadzieję, że już niebawem będziemy cieszyć się z efektów leczenia!
P.S. A jak masz jakieś konkretne myśli, które Ci nie dają spokoju, to możesz śmiało pytać - pewnie na większość pytań i tak nie będę znać odpowiedzi, ale zapytać zawsze warto. |
Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
majkelek
Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 52345
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2012-11-30, 06:32 Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
Fredko, niestety nie do końca rozumiem Twoje pytanie (wybacz proszę). Sytuacja wygląda tak, że aby brać udział w badaniu musisz podpisać świadomą zgodę. Z tego co rozumiem to jeśli ją podpiszesz, to zostaniesz zrandomizowana do jednej z kohort (doxo w monoterapii lub doxo+TH302), zatem w najgorszym przypadku będziesz leczona tak, jak wcześniej sgnalizowałaś, że zaproponował Ci onkolog. Przed podpisaniem zgody powinnaś zostac poinformowana o tym w jaki sposób będzie oceniana skuteczność terapii (czy badania obrazowe, czy poprostu zwykły follow-up) i jakie są Twoje obowiązki jako osoby biorącej udział w próbie. Po przemyśleniu tychże spraw powinnaś samodzielnie (nikt nie powinien na to wpływać) podjąć decyzję czy chcesz wziąć udział w badaniu.
Co do samego leczenia, to wspominałem już, że (z tego co mi wiadomo) doxo jest leczeniem z wyboru w przypadkach takich jak Twój.
Bardzo serdecznie pozdrawiam! |
Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
majkelek
Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 52345
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2012-11-28, 05:36 Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
Witam serdecznie!
Artykuł, o którym mowa jest na zalinkowanych przez Ciebie stronach jest tu http://www.nature.com/nm/...ll/nm.2890.html Zadałaś mi bardzo solidną pracę domową (dokładne przeczytanie i szczegółowe zrozumienie całości zajęłoby mi conajmniej tydzień). Jest kilka wniosków, którymi się mogę podzielić:
1. w zalinkowanych przez Ciebie źródłach są niepełne informacje
2. jak sam tytuł wskazuje, praca źródłowa dotyczy w przeważającej części raka prostaty (ale również są badania na komórkach raka jajnika i raka piersi)
3. większość wyników opisanych na zalinkowanych przez Ciebie stronach dotyczy traktowania guzów mitoksantronem lub docetaxelem.
4. praca źródłowa jest bardzo szczegółowa i pisana z dużą dbałością o to by nie wyciągać z doświadczeń wniosków, które mogą być nieuprawnione
5. odkrycie jest o tyle ciekawe, że autorzy wskazali kolejny cel w terapii raka
6. duża część konkluzji wynikających z testów statystycznych, którymi oceniana była zmiana ekspresji odpowiednich czynników po terapii, była na granicy istotności (p-wartość około 0.05)
Teraz na temat badania klinicznego, domyślam się, że chodzi o to http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01440088 czyli TH-302+doxorubicyna vs doxorubicyna. Nie jest wiele wiadomo na temat samego TH-302, ale mechanizm jego działania odpowiada temu co napisałaś powyżej. Próba fazy I została przeprowadzona przez naukowców ze Stanford University http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21625179 Efekty uboczne działania tej substancji to głównie neutropenia i małopłytkowość. Wyniki tej próby były zachęcające, gdyż aż u 1/3 badanych zanotowano odpowiedź na leczenie (a udział brało jedynie 16 osób).
Oczywiście, jak zauważyłaś, pozostaje jeszcze pytanie do jakiej kohorty zostaniesz zrandomizowana (ale będziesz o tym wiedzieć jakie jest lecznie, bo w protokole napisane jest, że próba jest 'open label').
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo serca do walki i radości z wygranych! |
Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
majkelek
Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 52345
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2012-11-27, 19:13 Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
Badania kliniczne dają niejednokrotnie szansę dostępu do terapii, które obecnie nie są refundowane, więc często jest to dobry pomysł.
Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat tego badania, to poprosiłbym Cię o informację jakie substancje są w tej próbie porównywane (albo jakieś bliższe informacje o samej próbie). Nie mam pojęcia o jakim artykule wskazującym na zły wpływ chemioterapii na guzy mówisz, ale jak mi dasz jakiś namiar, to chętnie się z nim zapoznam.
Wiedza na temat możliwych metod leczenia jest (moim zdaniem) bardzo ważna, więc nie masz powodu by mówić, że to niepoważne w Twoim przypadku.
Czekam na namiary na artykuł i badanie oraz serdecznie pozdarawiam! |
Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
majkelek
Odpowiedzi: 113
Wyświetleń: 52345
|
Dział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego Wysłany: 2012-11-24, 07:07 Temat: Mięsak gładkokomórkowy przydatków |
Witam serdecznie
Na Twoje pytanie o leczenie doxorubicyną mogę odpowiedzieć tyle, że jest to najbardziej powszechny schemat terapi STS (soft tissue sarcoma), a w świetle ostatniej próby klinicznej http://www.esmo.org/no_ca...BbackPid%5D=585 nie jest ten schemat gorszy od schematu dwulekowego. Zgodnie z przyjętymi standardami http://www.nccn.org/profe...pdf/uterine.pdf (materiały można obejrzeć za darmo, trzeba się tylko zarejestrować) wydaje się to być dobra metoda leczenia.
Schematy leczenia mięśniaków narządów rodnych (macicy) opisane zostały bardzo dokładnie w artykule http://annonc.oxfordjourn...1.full.pdf+html Artykuł ten został jednak opublikowany przed zakończeniem zalinkowanej powyżej próby klinicznej. Znajdziesz w nim jednak informacje na temat skuteczności wielu schematów leczenia chemicznego.
Ponadto, w artykule powyższym jest sekcja poświęcona możliwym terapiom celowanym i hormonalnym (terapie celowane inhibitorami np. mTOR czy CD117 oraz hormonoterapia inhibitorem aromatazy http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19932916 ), które mogą stanowić nadzieję w przypadku, gdy zaistnieje potrzeba zastosowania dalszego leczenia po zakończeniu chemioterapii (ale jak to w terapiach celowanych bywa, muszą być spełnione ku temu odpowiednie warunki).
Ponadto, jako że nie istnieje złoty standard w leczeniu STS, jest wiele prób klinicznych, dzięki którym można skorzystać z leczenia niedostępnego standardowo.
Mam nadzieję, że informacje te pozwolą Ci sie pozytywnie nastawić przed czekającym Cię (a może już rozpoczętym) leczeniem.
Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę wiele serca do walki! |
|
|