1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc
majkelek

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8563

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-22, 16:19   Temat: rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc
pola66 napisał/a:
majkelek dzięki ale to za bardzo zawikłana informacja i niewiele z niej zrozumiałam
To tylko jedna z wielu moich licznych wad.
Chodzi mi o to, że nie wyjaśniliście wcześniej symbolu "CKhigh", a wydało mi sie to istotne biorąc pod uwagę fakt, że pozytywny wynik daje bardzo małe prawdopodobieństwo raka prostaty. Co więcej, chciałem zauważyć, że między innymi na podstawie właśnie HMWCK ("CKhigh") można także przypuszczać, że jest to nowotwór płaskonabłonkowy (szczególnie przy jednoczesnym braku reaktywności z TTF-1). Samo TTF-1 nie daje całkowitej pewności, gdyż ma 70% wrażliwości.
Mam nadzieję, że teraz jest trochę jasniej.
Pozdrawiam serdecznie!
P.S. Problem polega na tym, że badanie immunohistochemiczne, mimo, że bardzo pomocne, to w wielu przypadkach nie daje jednoznacznej odpowiedzi nt rodzaju nowotworu. Jest to spowodowane tym, że nie możemy "kazać" wszystkim komórkom reagować z danym przeciwciałem (szczególnie, że w próbkach nie ma tylko komórek jednego rodzaju). Z tego właśnie względu ważne jest by dobrać odpowiedni "koktajl" do badania. Stąd moja chęć do wyjaśnienia jednego z "symboli".
  Temat: rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc
majkelek

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8563

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-22, 02:17   Temat: Re: rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc
Przepraszam, ale pozwolę sobie tylko na kilka słów nt "symbolu bez cyferek"
pola66 napisał/a:

Ckhigh (+), CK7 (+) w części komórek, CK20 (-), TTF-1 (-), p63 - odczyn niejednoznaczny
czyli HMWCK (bo tak chyba należy rozumieć CKhigh). HMWCK jest w przeważającej większości ujemne w przypadku raka prostaty (czego chyba nie można z całą stanowczoscią powiedzieć w przypadku częściowej (zmiennej) reaktywności z CK7/20 - tabela 1 tutaj). CK7/20 nie jest chyba zwyczajowo używane do rozróżnienia typów raka niedrobnokomórkowego, natomiast istotnie TTF-1 jest niezłym markerem raka gruczołowego (wrażliwość około 70% co jednak jest wyraźnie gorzej od np napsin-a - tabela 4 tutaj). W tym samym źródle wrażliwość HMWCK w różnicowaniu raka płaskonabłonkowego oceniona jest na 90% (tabela 5).
Pozdrawiam!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group