1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Leczenie podtrzymujące Tarceva |
majkelek
Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15307
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2013-09-13, 18:10 Temat: Leczenie podtrzymujące Tarceva |
bolu napisał/a: | Poza tym, z punktu widzenia pacjenta, jeśli Tarceva da efekty, to pomyślmy o mobilizującym efekcie dla psychiki... nawet jeśli to efekt krótkotrwały... nie leczmy statystyki, tylko myślmy o pacjencie. | i o efektach ubocznych terapii (szczególnie jeśli nie da).
Drogi Bolu, źle mnie zrozumiałeś, wybacz, pewnie niewystarczająco jasno się wyraziłem.
Naturalnie, nie zamierzam polemizować z żadnych z dwóch onkologów - na pewno mają Oni rację, tym bardziej, że ja nie widziałem ani jednego wyniku badania. Chciałem jedynie przedstawić możliwe wyjścia, a nie spierać się z wybitnymi autorytetami oraz ekspertami i do tego zza granicy.
Także jeszcze raz przepraszam. Z uwagi na to, że jestem prostym człowiekiem, a nie np prawnikiem, to niestety nie potrafię Cię odpowiedzieć na Twoje pytania, przykro mi.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Michał.
P.S. Dobrze, że dowiedziałeś, iż delE 709-T710 insD jest skojarzona z pozytywną odpowiedzią na leczenie TKI, bo to wcale nie jest prosta sprawa. |
Temat: Leczenie podtrzymujące Tarceva |
majkelek
Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15307
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2013-09-13, 12:27 Temat: Leczenie podtrzymujące Tarceva |
Dzień dobry
No to po pierwsze: nie mamy żadnych dokumentów, żadnej historii choroby i absolutnie nic innego (prócz przesłanek) do oceny sytuacji.
Po drugie: nie wiemy kiedy była ostatnia dawka chemii, kiedy rediagnostyka i do jakiego stopnia nastąpiła regresja.
Po trzecie: nie mamy pojęcia co to za mutacja, a do zastosowania Tarcevy jest stosowany test na konkretne mutacje.
Po czwarte: 'Saturn' - Saturnem, natomiast efektywność i cel leczenia należy oceniać w szerszym kontekście. Ten kontekst to przede wszystkim OS, co do którego nie ma pełnej zgody czy jest przedłużone przez podtrzymujące TKI (o tutaj: http://www.apocpcontrol.o...mujiang%20S.pdf jest metatanaliza na ten temat z wnioskiem: Compared with placebo, EGFR-TKIs maintenance therapy improved ORR and PFS for patients with advanced NSCLC, the difference being statistically significant (P<0.05), but proved unable to prolong patients’ OS. i trochę tutaj: http://jco.ascopubs.org/content/31/9/1250.full ). Dalsza część obrazka, to czas o jaki przedłużone zostało PFS w 'Saturnie' - czyli tydzień(!): median PFS was significantly longer with erlotinib than with placebo: 12.3 weeks for patients in the erlotinib group versus 11.1 weeks for those in the placebo group. A resztę tła stanowią badania z użyciem innego inhibitora gefitinibu, czyli: http://jco.ascopubs.org/c...5/2450.abstract i http://meeting.ascopubs.o...8_suppl/LBA7005 , w których to wykazano, że stosowanie tego leku po zabiegu chirurgicznym, jak również po radiochemioterapii nie wydłuża ani PFS ani OS. No i chyba najważniejsze - jeśli w tym przypadku nastąpiła regresja na tyle wyraźna, że nie ma z czego pobrać tkanki, to moje pytanie jest następujące: Jeśli nie ma mierzalnych zmian, to na jakiej podstawie ma być oceniona skuteczność tego leczenia? (Sam piszesz, że: 'a za bardzo nie ma z czego jej zrobić').
Po piąte: Jeśli były zastosowane tylko 4 kursy P+pemetrexed, to ja bym się mocno zastanowił nad kontynuacją tego leczenia (no ale nie po dwóch miesiącach). Z dwóch przyczyn - pierwsza jest taka, że to leczenie okazało się skuteczne, a druga jest taka, że pemetrexed jako terapia podtrzymująca wydaje się być bardzo skuteczny (biorąc pod uwagę warunki):
Pemetrexed significantly improved progression-free survival (4,3 months [95% CI 4,1—4,7] vs 2,6 months [1,7—2,8]; hazard ratio [HR] 0,50, 95% CI 0,42—0,61, p<0,0001) and overall survival (13.4 months [11.9—15.9] vs 10.6 months [8.7—12.0]; HR 0.79, 0.65—0.95, p=0.012) compared with placebo. źródło: http://www.thelancet.com/...#article_upsell
Among the 359 patients randomised to continuation maintenance with pemetrexed, there was a significant reduction in the risk of disease progression over the placebo group (HR 0.62, 95% CI 0.49—0.79; p<0.0001). The median progression-free survival, measured from randomisation, was 4.1 months (95% CI 3.2—4.6) for pemetrexed and 2.8 months (2.6—3.1) for placebo. źródło: http://www.thelancet.com/...0063-3/abstract |
|
|