1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
majkelek

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 20368

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-22, 02:02   Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
chomik13 napisał/a:
chciałam jednak przed tym przynajmniej zorientować się z czym mam do czynienia.
I to jest bardzo rozsądna uwaga.
Guz płuca nacieka na wnękę i łącznie jest dość duży, co więcej możliwość meta do drugiego płata płuca (do oceny w PET) oznacza T4 - dodatkowo zmiana zwęża tętnice płucną. Zajęcie węzłów jest jednak znacznie ważniejsze - tu mamy do czynienia (moim zdaniem) co najmniej z N2 (węzły podostrogowe), a jeśli zajęte są węzły nadobojczykowe (w ocenie USG patologiczne, do oceny w PET) to jest cecha N3. Wszystko to poddaje pod wielką wątpliwość korzyść z zabiegu chirurgicznego w tym stadium. Z tych samych względów zasadne wydaje się być (na moje niewprawne oko) podanie, bez niepotrzebnej zwłoki, kilku cyklów chemioterapii indukcyjnej, a następnie ocena odpowiedzi oraz decyzja dotycząca rozpoczęcia radiochemioterapii radykalnej lub, co znacznie mniej prawdopodobne, konsultacja z torakochirurgiem w celu kwalifikacji do zabiegu.
Pamiętajmy jednak, że wiążąca jest decyzja onkologa, ale czas działa zdecydowanie na Waszą niekorzyść.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
  Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
majkelek

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 20368

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-21, 16:16   Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
chomik13 napisał/a:
Na ostatniej stronie znajdują się zalecenia (jakie leki ma brać) i ogólny opis pacjentki. Żadnych badań. Nic więcej nie mam.
W epikryzie powinny się znajdować dalsze zalecenia dotyczące konsultacji oraz informacje zbiorcze, z tego powodu prosiłem o jej zamieszczenie.
chomik13 napisał/a:
@majkelek, pytałam o rokowania...
Przepraszam, nie zauważyłem, że tylko o to chodzi: Przy meta do węzłów nadobojczykowych i/lub meta w tym samym płucu (oraz meta do węzłów podostrogowych) jest stadium IIIB. Natomiast jeśli opisane na USG zmiany węzłów oraz drobne guzki na płucu prawym nie są zmianami nowotworowymi, to jest IIIA.
Szansa na roczne przeżycie w stadium III wynosi ok 30%, a szansa na 5 letnie przeżycie wynosi ok 7% http://www.cancerresearch...tatistics#stage Bardziej szczegółowo szansa na 5 letnie przeżycie w stadium IIIA wynosi 14% a IIIB 5% http://www.cancer.org/can...-survival-rates
Pozdrawiam,
Michał.
  Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
majkelek

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 20368

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-20, 14:44   Temat: Pomóżcie mi zrozumieć wyniki badań
Chomik13, czy masz jakieś konkretne pytania w związku z zamieszczonymi wynikami badań?

Nowotwór jest miejscowo mocno zaawansowany z zajęciem węzłów. Nie wiem jakie postępowanie wybierze onkolog, ale z uwagi na rozmiar zmiany i naciekanie naczyń, rozsądna wydaje się być na początek chemioterapia, a później rediagnostyka i od jej wyniku zależeć będą kolejne decyzje terapeutyczne.
Z uwagi na rozpoznanie raka gruczołowego, powinno być wykonane badanie mutacji EGFR - czy wiesz może coś na ten temat? Czy możesz zamieścić pozostałą treść wypisu?

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group