1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-09-18, 21:56   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,

Można by było się cieszyć takim wynikiem, bo rzeczywiście opis jest optymistyczny brak aktywnego procesu nowotworowego, brak wznowy miejscowej tylko jest to małe "ale", które mimo wszystko nie daje spokoju, otóż wynik niedawny TK, który mówił o przerzutach w kręgosłupie.

I teraz trudno powiedzieć który wynik jest nazwijmy to przekłamany. Jak pisałam lepsza do oceny kośćca byłaby scyntygrafia zdecydowano się na PET ale nie wiem czy glukoza pokazała poprawnie bo jednak żeby ocenić kościec w tym badaniu lepszy byłby fluorek.

Nie wiem co myśleć. Ja nie zostawiłabym na Waszym miejscu tego w spokoju to chodzi o zdrowie/życie i dążyła bym do wyjaśnienia sytuacji. Porozmawiaj z lekarzem, trochę ostatnio Twoja mama była napromieniowana różnymi badaniami ale jeśli mamy wciąż niepewność to może warto tą scyntygrafię zrobić wtedy będziecie mieli już pewność.
Tyle ode mnie, może ktoś jeszcze podpowie na temat glukozy/fluorku.

pozdrawiam
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-18, 06:18   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,

Rozumiem cały problem i wiem, że walczymy nie tylko o zdrowie najbliższych ale Ich życie i pomyłki nie powinny się zdarzać ale niestety zdarzają. Oczywiście po to ustala się formy badania, żeby obraz był najbardziej czytelny i wnosił coś konstruktywnego do dalszego leczenia, miejmy nadzieję że ta pomyłka nie wpłynie negatywnie na wynik.

Określenie na temat lekarki w tej formie, mimo całej złości na Nią, nie powinny mieć takiego brzmienia, są to po prostu zasady tego forum:
"Wszyscy traktujemy się z szacunkiem i życzliwością. Jesteśmy tu by pomagać lub uzyskać pomoc - nie ma więc na tym Forum miejsca na niespokojne, roszczeniowe dyskusje"

Wiem, że emocje biorą teraz górę ale może wszystko okaże się, że wyjdzie tak jak trzeba i ten stres będzie niepotrzebny, nie można potęgować stresu bo to nic nie da a tylko niepotrzebnie nakręca.
Poczekaj do 10 dni pewnie będzie wynik i zobaczymy co badanie wniesie do dalszego leczenia.

pozdrawiam
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-17, 16:33   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978 napisał/a:
czy badanie PET z glukozą wystarczy jeśli chodzi o ocenę kości??


Do oceny kości lepsza jest scyntygrafia u Was zdecydowano się na PET, w tym badaniu preferowany jest do oceny układu kostnego fluorek sodu.

Stało się, myślę, że glukoza powinna mimo wszystko pokazać miejsca chorobowo zmienione jeśli takie będą ale nie jestem pewna na 100 % swojej odpowiedzi.
Ewcyk1978 napisał/a:
durnej lekarki!!

Wiem nerwy ale szanujmy się wzajemnie.

pozdrawiam
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-11, 07:07   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,

No tak, napisałam, że choroba jest zaawansowana, może napisałam to na wyrost. Przeczytałam jeszcze raz Twój wątek i właściwie wszystko po badaniach obrazowych, które mieliście wydaje się czyste a teraz wyskoczyły przerzuty do kości. Musiały się przecież skądś wziąć. Wraz z krwią, chłonką lub naczyniami krwionośnymi krążą po organizmie i tworzą przerzuty. Można by było zatem wyciągnąć wniosek, że u mamy były wciąż komórki nowotworowe, które żadne badanie nie pokazywało bo były to maleńkie ogniska chorobowe i stąd stworzył się przerzut w kościach. Gdzieś w naczyniach czy węzłach ten rak po prostu siedział. Tak na chłopski rozum to wnioskuje, bo przecież przerzut w kościach nie wziął się z niczego.

Jak wygląda obecnie choroba u mamy i jaki jest stan zaawansowania pokaże PET, trzeba poczekać, koniec sierpnia to nie jest bardzo długi termin, niektórych rzeczy nie da się przyśpieszyć. Wiem, że teraz takie czekanie budzi niepokój, że choroba robi spustoszenie ale nic nie możesz na tą chwilę zrobić jak tylko czekać na badanie/na wynik.
Co do Cyber knife, to mama przeszła już radioterapię i dodatkowe napromieniowanie mamy już chyba nie wchodzi w grę, bo byłoby szkodliwe dla życia.

Co do tarczycy, to zapewne chemio i radioterapia mogły wywołać takie skoki hormonalne, zaburzenia w pracy tarczycy, powinien endokrynolog ponownie ustawić leczenie.
Ewcyk1978 napisał/a:
Słyszałąm że hormonami dokarmia się tego ...... raka. Czy to prawda ??

Ludzie chorzy na raka przyjmują hormony, poza tym tak samą krąży teoria, że słodycze karmią raka, że witaminy w tabletkach i cała masa różnych teorii. Na raka pracujemy latami i od najmłodszych lat trzeba by było uważać na siebie i cackać się jak z jajkiem i też pewności nie mamy, że nas nie dopadnie rak.

pozdrawim
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-10, 07:40   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Wiem, że rządzą Tobą emocje i żal tylko teraz nic to nie da, trzeba działać. Obecnie najważniejsze jest zrobienie PET-a, to dla Was teraz priorytet, trzeba zobaczyć co dzieje się w całym organizmie.
Ewcyk1978 napisał/a:
Miesiąc temu był tomograf klp i jbrzusznej, jak oni to odczytywali ??? W kwietniu rezonans miednicy małej, na którym raczej biodra widać.

Tak, tylko już w lutym były w TK informacje cytuję : "wzmożona densyjność tk. tłuszczowej krężki, węzły lub wszepy......." to mogło sugerować, że w każdej chwili może dojść do wznowy lub rozsiewu.

Na ten opisy Missy, zwróciła Ci uwagę cytuję:

" W jamie brzusznej nie ma jednoznacznych cech wznowy lokalnej. Niemniej wygląd tkanki tłuszczowej jest niepokojący dla radiologa. Pierwotny guz naciekał częściowo otaczającą go tkankę tłuszczową więc ryzyko nawrotu niestety jest"

i stało się właśnie to co mogło się niestety stać, przerzuty.
Ewcyk1978 napisał/a:
Dlaczego to właśnie lekarze utrudniają leczenie i szybkie diagnozowanie!

To nie lekarze, to nas system zdrowia jest chory a lekarze mają związane w wielu wypadkach ręce.
Ewcyk1978 napisał/a:
Gdzie jeszcze mogę pytać o szybszy termin na PET.


Byś musiała podzwonić do Ośrodków, w którym wykonują to badanie.
Co do wyboru Centrum Onkologi, lekarza nie pomogę, bo nie znam tych rejonów.

Ewcyk1978 napisał/a:
co z cyber knife, można próbować zamiast naświetlań ???

Pierw i tak PET, trzeba sprawdzić zaawansowanie choroby. Każda kwalifikacja do tej metody jest rozważana indywidualnie, ważna tu jest charakterystyka guza nowotworowego, stan pacjenta, według mnie mama się do tego nie nadaje, zbyt zaawansowana choroba, przykro mi.

Musicie zrobić PET, to w tej chwili jest konieczność, żeby podjąć dalsze kroki.

pozdrawiam
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-07-31, 21:19   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978 napisał/a:
Zapewne powinna mieć zrobiony PET, przecież nie wiadomo co się dzieje dalej.


To lekarz decyduje czy PET jest konieczny czy nie. Mieliście TK płuc i jamy brzusznej i to lekarzowi widocznie wystarczyło bo nic się w tych badaniach nie działo. Ponieważ nie zgłaszaliście innych dolegliwości to lekarz nie kierował do innych badań. Z zasady tak jest, że jak nie ma dolegliwości to z ciekawości co się dzieje gdzie indziej badań się nie wykonuje.

Ewcyk1978 napisał/a:
Miesiąc temu była tomografia jamy i płuc, czyściutko ,czy nie widzieliby zmian na kręgosłupie ?

Od kośćca jest scyntygrafia a te badania mogą jakiś fragment kręgosłupa pokazać albo i nie i jeśli pokazały to akurat w tym miejscu nie było nic widoczne.

Ewcyk1978 napisał/a:
Czy to postępuje tak szybko ?


Mogły przerzuty być już wcześnie ale jak nie było badań w tym kierunku to zwyczajnie nikt nie wiedział, że przerzuty tam już istnieją.

Nie jestem w stanie powiedzieć Ci czego teraz możecie wymagać od lekarza. Przeczytaj proszę wątek Marcu5, pisała Ci już missy o tym wątku, że umieściła tam info o możliwościach leczenia, pospisuj sobie i podpytaj lekarza czy mamie to by pomogło.

Mama źle tolerowała chemię, nie wiem jaki teraz jest stan mamy, czy jest osłabiona? i czy w ogóle będzie możliwość podania chemii.

Musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na decyzję lekarza.

pozdrawiam
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-07-31, 17:47   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978 napisał/a:
Jakim cidem z jelita grubego dał przerzut do kości ????


Takim cudem, że rak jelita grubego może dawać przerzuty odległe, między innymi do kości. Dlatego przy tym raku kontroluje się j. brzuszną, płuca i robi scyntygrafię kośćca.

Ewcyk1978 napisał/a:
obraz odpowiada najpewniej zminom o charakterze meta.

Rzeczywiście opisane przez radiologa zmiany sugerują przerzuty.

Ewcyk1978 napisał/a:
Przerzuty do kości to najgorsza na świecie rzecz chyba

Każdy rak to już najgorsza rzecz, jak są przerzuty gdziekolwiek, to już nie jest dobrze, bo znaczy, że rak się rozsiewa po organizmie.

Mama miała już radioterapię, nie wiem czy przyjęła już dawkę promieni taką, że nie będzie można zrobić tego ponownie. Musisz rozmawiać z lekarzem, czy mama może mieć jeszcze raz radioterapię, żeby zmniejszyć dolegliwości, to już kwestia lekarza.

Nie wiem jak będzie z chemią, bo z tego co wyczytałam, mamie ją przerwano ze względu na złą tolerancję. Może lekarz spróbuje inny rodzaj chemii.

Musisz uzbroić się w cierpliwość, nerwy tu nic nie pomogą, jutro już porozmawiasz z lekarzem i będzie wiadomo co zaplanują lekarze.
Na pewno nie jest dobrze skoro tworzą się przerzuty, na pewno o tym wiesz. Przykro mi, że poszło w złym kierunku.

Trzymaj się i sił życzę do dalszej batalii.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-11-29, 17:00   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978 napisał/a:
nie mogę sobie poradzić z myślą, że jak nie ma tej chemii to ten szatan się odradza.

Kochana pewnie czytałaś forum wiele razy i wiesz, że nawet podając chemię ten "szatan" może się odradzać. To takie nasze myślenie, że podają chemię, leczą. Pewnie, że w niektórych przypadkach chemia pomaga i ratuje życie.
7.12 już niebawem, trzeba zrobić tak jak lekarka mówi, badania żeby zobaczyć czy jest stabilizacja, postęp choroby, co w ogóle się dzieje. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo nic nie przyśpieszysz.
Ewcyk1978 napisał/a:
Natomiast nastawienie mojej mamy jest takie, że nawet nie chce pojechać do szpitala.

Tutaj możesz tylko mamę zachęcać, że pojedziecie tego 7, żeby mamę zobaczyła lekarka, że tylko zrobią badania, żeby zobaczyć jak jest z chorobą, że jak nie chce jeść to i tak mogą nie podać chemii, że wyniki są konieczne dla Jej dobra. Trochę ubarw rozmowę a nie zmuszaj do leczenia, nastaw mamę na diagnostykę u lekarza a nie na podawanie chemii, może przekonasz.

Trzymaj się.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
marzena66

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-11-29, 16:30   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,

Może trzeba podpytać lekarza i wdrożyć leki na apetyt. Jak mama będzie taka wychudzona to i tak mogą nie podać chemii bo organizm wyniszczony. Porozmawiaj z lekarzem. Nie zmusisz mamy na siłę do leczenia, jest dorosła. Czasami ludzie wolą dożyć swoich dni bez dodatkowych obciążeń, wyniszczających chemii i jej skutków ubocznych. Trzeba wybrać lepsze zło a chemia nie zawsze pomoże, wiesz o tym.

pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group