1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-11-05, 08:31   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
Anito, współczuję z całego serca. ::rose::
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-04-19, 01:18   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,
Nie zamieszczałaś tutaj tego drugiego wyniku hist-pat więc trudno cokolwiek napisać. Była kolejna biopsja? Po laparotomii? Co jest dokładnie w wyniku? A co z pierwszym wynikiem- komórki gruczolakoraka były, ale już ich nie ma?
Nie nadążam...
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-03-13, 13:40   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,
Tak, ognisko pierwotne nieznane. W wątrobie obecne są przerzuty gruczolakoraka. Patolog wskazał prawdopodobne miejsca lokalizacji nowotworu pierwotnego.
Czy podczas gastroskopii ( pisałaś, że była wykonana) były pobierane wycinki?
Potrzebne byłoby jeszcze dokładne określenie typu tego gruczolakoraka, bo pomogłoby to zawęzić pole poszukiwań.
Myślę, że jedynie mogę Ci jeszcze raz podrzucić to:
http://www.onkologia.zale...ejscowieniu.pdf
Proces diagnostyczny i uzależnione od niego leczenie jest tam jasno opisane.
Trzymaj się...
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-03-08, 11:01   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,

Czy podczas laparotomii pobrano do badania jakieś wycinki? I w jakim sensie wątroba wygląda katastrofalnie? Marska, zmieniona przerzutowo, bardziej powiększona?
Czy poziom wapnia jest zbijany? Bo bez względu na przyczynę nie można dopuścić do rozwinięcia się objawowej hiperkalcemii.
A ból podczas kaszlu - mi pomagało bardzo silne uciśnięcie dłońmi rany na brzuchu, takie jakby przytrzymanie jej w miejscu podczas kaszlu ( co prawda to były tylko cięcia cesarskie).
Trzymaj się, pozdrawiam.
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-03-05, 14:09   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,

Wysłałam Ci pw.
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-02-20, 14:05   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
Hepatocyty to komórki miąższu wątroby, układają sie w większe struktury ( m.in. płaty) - a bez cech atypii to po prostu obraz normalny.

[ Dodano: 2015-02-20, 14:20 ]
Wynik biopsji ok, ale w odniesieniu do wniosków PET i TK - zastanawiający. W PET liczne obszary patologicznego wzmocnienia w obu płatach, w TK liczne ogniska hypoechogeniczne w ( tylko?) płacie prawym - wydaje się, że igła biopsyjna powinna w "coś" trafić... Zdecydowanie należy pytać lekarza co sądzi o takim wyniku biopsji, czy jest on, mówiąc krótko, miarodajny.
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-28, 14:50   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,

alka28+ poprawiła mój jeden błąd, a teraz to - bardzo przepraszam, bez okularów niedbale czytam i pomyliłam pmol z pg/ml. Dam sobie dzisiaj spokój bo coś bałaganiarsko mi to idzie. Niski PTH i podwyższony wapń rzeczywiście kierują w stronę nowotworową. Znalazłam jeszcze coś takiego ( nie wiedziałam wcześniej) :
http://www.przeglad-urolo...rtykul.php?1393 pod tabelą nr 2
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-28, 12:39   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
alka28+,

Dziękuję za poprawkę. Mój błąd, myślałam o klirensie kreatyniny. Przepraszam.
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-28, 11:44   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,

Skomplikowane to wszystko. Przeczytałam jeszcze raz na spokojnie wyniki badań i widzę, że umknęło mi to spore powiększenie śledziony - takie jednoczesne powiększenie wątroby i śledziony na pewno nie jest przypadkowe. Nie jestem lekarzem więc napiszę Ci tylko, że diagnostyka trochę potrwa bo wyniki różnych badań na razie nie potwierdzają jednego wspólnego przypuszczenia. Zmiany w wątrobie nie są opisane jako ogniskowe (charakterystyczne dla przerzutów), z drugiej strony marskość wątroby ( sugerowana w TK) prowadzi do zmniejszenia tego narządu a nie znacznego powiększenia.
Nie jestem już taka pewna czy nie będzie konsultacji z hematologiem ze względu na tę hepatosplenomegalię. Chyba, że wcześniej uda się pobrać próbki ze zmian w wątrobie do histpatu i to da odpowiedź jaki to rodzaj patologii.
Tata ma obniżoną kreatynę czyli nerki ciut słabsze, nadal trochę wapń podwyższony ale parathormon w normie - czy z powodu tego wapnie w wypisie ze szpitala jest mowa o rozsiewie do kości? Bo w badaniach obrazowych nic nie ma. A w morfologii taka pozycja jak MCV jest w normie czy poniżej?
Pytasz, czy w PET tylko wątroba niepokoi -myślę, że niepokoi obraz całościowy, jest to jakieś schorzenie ogólnoustrojowe powodujące wyraźne skutki w kondycji i samopoczuciu pacjenta. Dynamika tego schorzenia nie wskazuje raczej na jego ostrą postać stąd być może trafiony był Twój pomysł z hematologiem - niemniej to zadanie dla Waszego lekarza.
Dodam tylko, że rozsiew nowotworowy bez rozpoznanego ogniska pierwotnego można stwierdzić po potwierdzeniu histopatologicznym zmian przerzutowych.
http://www.onkologia.zale...ejscowieniu.pdf
Pozdrawiam
  Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
missy

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 25252

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-01-27, 22:06   Temat: Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
aNiTa_777,

Co było powodem wykonania PET? Pogarszające się samopoczucie taty i chudnięcie? Jakie badania wykonano przed PET - bo zakładam, że zaczęto od "prostszych".
O rozsiewie do kości nic nie znalazłam w podanym przez Ciebie wyniku - skąd to przypuszczenie? Czy z powodu hiperkalcemii? Bo ona nie musi oznaczać przerzutów do kośćca, zwłaszcza, że ani PET ani TK o tym nie wspominają. Niemniej jest to wskazówka dość "onkologiczna". Onkolog to dobry kierunek, bo trzeba chyba spróbować podejść do weryfikacji tych zmian w wątrobie - jeśli biopsja jest wykonalna. Hematolog nie, anemia jest zapewne w tym przypadku spowodowana upośledzoną wydolnością wątroby ( powiększona, liczne zmiany). Były robione może badania enzymów wątrobowych? A jak funkcja nerek ( przy cukrzycy)?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group