1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-20, 16:24   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Opcja z tk jest bardzo sensowna - lekarz znający pacjentkę i pamiętający skutki naświetlań z pewnością dobrze ocenia diagnostyczność PET. Zmiany pozapalne i np.przeciążeniowe mogą się "zaświecić" - procesy regeneracyjne również "pochłaniają" glukozę.
Poza tym wskazania do Pet mówią o rozpoznaniu nawrotu - w przypadku nawrotu lokalnego faktycznie wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na powodzenie radykalnego leczenia ( wznowa miejscowa nadająca się do usunięcia chirurgicznego). Natomiast nawrót w postaci nacieku tkanki tłuszczowej i ewentualnych wszczepów ( lub zajęcia węzłów chłonnych) nie podpada pod radykalne leczenie chirurgiczne. Radioterapia też raczej nie mogłaby być powtarzana czyli pozostałoby leczenie systemowe ( chemia). Tylko, że pisałaś o przerwaniu chemii pooperacyjnej ze względu na b.złą tolerację - nie wiem, na ile oznaczałoby to problem z wdrożeniem kolejnej chemioterapii.
Obraz zmian w jamie brzusznej nie jest jednoznaczny. Tk za 3 miesiące może być bardziej miarodajna.
O KRAS pisałam w wątku Marcu5, o lekach celowanych ( tylko w przerzutowym raku jelita grubego) oraz o wymaganych połączeniach z chemioterapią.
Terapia doustna to kapecytabina ( handlowo -Xeloda), stosowana w przypadku wielu nowotworów. Czasem w połączeniu z innymi cytostatykami dożylnymi, czasem w monoterapii. Faktycznie można ją przyjmować w domu, ale nie oznacza to braku skutków ubocznych ( np.biegunki oraz przykry zespół ręka-stopa).
Zrozum mnie dobrze - nie neguję konieczności kontrolowania stanu zdrowia, ale nie ma czegoś takiego jak leczenie w przypadku podejrzenia przerzutu. Nawrót lub rozsiew musi być jednoznacznie potwierdzony, leczenie paliatywne też jest obciążające. I nie wprowadza się go zbyt wcześnie.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-16, 20:48   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Napisałam, że dla radiologa wygląd tkanki tłuszczowej jest trochę podejrzany. Ja nie mogę oceniać badania. Brakuje mi jedynie we wnioskach wskazówki czy niejednoznaczny charakter zmian wymaga kontroli w innym badaniu obrazowym czy jedynie powtórnego tk za 3 miesiące.
Warto o wszystkim porozmawiać z lekarzem, ważne jak on planuje dalsze możliwości leczenia.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-16, 19:00   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Nie wiem czy to skutek rth. A czy radiolog opisujący badanie wiedział, że oprócz operacji było również leczenie uzupełniające? Bo to on identyfikuje zmiany.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-16, 13:20   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Guzek w płucu jest jeden i jest mały a przez to bardzo trudny do zdiagnozowania dla radiologa - dodatkowo radiolog nie miał wcześniejszego badania do porównania i dlatego nie napisał nic wiążącego na jego temat. Generalnie sam w sobie taki guzek nie wygląda podejrzanie, natomiast w kontekście raka jelita wymaga oczywiście wnikliwej obserwacji.
W jamie brzusznej nie ma jednoznacznych cech wznowy lokalnej. Niemniej wygląd tkanki tłuszczowej jest niepokojący dla radiologa. Pierwotny guz naciekał częściowo otaczającą go tkankę tłuszczową więc ryzyko nawrotu niestety jest. Myśle, że lekarz może rozważyć PET w celu wyjaśnienia charakteru tych zmian.
Z tym, że nie wiem jakie leczenie Mama mogłaby teraz przyjąć bez nadmiernej szkody - chodzi mi o fakt przerwania poprzedniego leczenia systemowego. Tylko lekarz może ocenić aktualny stan ogólny Mamy i zakwalifikować ją do odpowiedniego leczenia, jeśli oczywiście są do niego obecnie wskazania.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-05, 18:19   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Nawet, gdyby zakupienie indywidualne było możliwe ( tego po prostu nie wiem) to i tak lekarz nie może zlecić podania leków, które nie są ujęte w ramy konkretnej procedury leczniczej.
Hormonoterapia nie ma zastosowania a immuno- to na razie faza badań.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-03, 22:50   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Leki celowane w raku jelita grubego nie są obecnie stosowane w Polsce jako leczenie uzupełniające po operacji. Są zarezerwowane do leczenia choroby w fazie przerzutów odległych.
  Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 30151

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-01-15, 14:08   Temat: Guz jelita grubego - pomoc przy interpretacji wyników G1/G2
Ewcyk1978,
Standardy leczenia zaawansowanego lokalnie raka odbytnicy obejmują crth przed lub pooperacyjną. Nie ma innych metod. Rozumiem niepewność związaną ze skutkami przerwanej cth natomiast pozytywnym faktem jest przyjęcie pełnej dawki naświetlań. Na tzw."pocieszenie" mogę dodać, że ( w ściśle określonych przypadkach) samodzielną rth stosuje się do leczenia radykalnego raka odbytnicy.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group