1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-05-16, 10:42   Temat: Rak Jelita z przerzutami
ŁukaszZ napisał/a:
była niedrożnosc


A jednak.
Nie byłam w stanie zrozumieć stosowania tylu leków silnie działających na ukł.pokarmowy u osoby z ewidentnie niepokojącymi objawami.

Jak teraz czuje się tata? I co z chemioterapią?
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-04-06, 17:00   Temat: Rak Jelita z przerzutami
Po pierwsze dopytam - czy te wszystkie leki zostały przepisane przez onkologa albo przez lek.hospicyjnego? Czy tata samodzielnie próbuje sobie pomóc?
Wzdęcie może wystąpić, ale jeżeli lek powoduje wyraźne dolegliwości to nawet u osoby bez stwierdzonej choroby nowotworowej należałoby taki lek odstawić i skonsultować sytuację z lekarzem.
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-04-06, 13:38   Temat: Rak Jelita z przerzutami
My na forum niczego nie zmodyfikujemy, nie możemy, to zadanie lekarza. Jeżeli onkolog zaordynował dokładnie takie leki i taki schemat ich przyjmowania to wszelkie pytania trzeba kierować do niego.
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-04-06, 12:40   Temat: Rak Jelita z przerzutami
Czy tata jednocześnie stosuje Lactulosę, Forlax i Moxalole? To przepisał któryś z lekarzy?

Jeżeli istnieje podejrzenie niedrożności jelita to nie stosuje się tych leków. Nie można działać przeczyszczająco jeżeli światło jelita jest zablokowane lub choćby przewężone.

Przekroczone normy bilirubiny spowodowane są niszczeniem komórek wątroby przez liczne przerzuty. Tutaj pomóc może jedynie leczenie przeciwnowotworowe czyli albo chemioterapia albo leczenie celowane.
Czy onkolog sprecyzował już plan leczenia? Czy w ogóle tata jest już pod opieką onkologa w konkretnym ośrodku?
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-03-21, 11:47   Temat: Rak Jelita z przerzutami
Hm, B6 dotyczy leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca. Programy lekowe dla jelita grubego są pod B4.

Trudno mi powiedzieć czy to zwykła pomyłka czy lekarze mają inne podejrzenia co do ogniska pierwotnego. Ale wydaje się to mało prawdopodobne - rak płuca nie przerzutuje zasadniczo do jelit i otrzewnej. Natomiast rak jelita grubego zdecydowanie przerzutuje zarówno do wątroby, płuc jak i do otrzewnej.

Co do odpowiedzi na leczenie to zarowno chemioterapia jak i leczenie celowane może być skuteczne - oczywiście bardzo wiele zależy od stanu ogólnego chorego i intensywności leczenia.
W terapiach paliatywnych chodzi o zmniejszenie objawów choroby i możliwie skuteczne powstrzymanie jej rozwoju. Ale nie prowadzi się agresywnego leczenia w celu wyeliminowania wszystkich ognisk choroby.

Rozumiem, że mieliście już jakąś wstępną konsultacje u onkologa i pewne ogólne założenia na temat leczenia zostały Wam przedstawione. Jeśli tak to również lekarza trzeba zapytać czy potrzebne jest obecnie odżywianie pozajelitowe - my na forum tego nie ocenimy.
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-03-20, 23:01   Temat: Rak Jelita z przerzutami
Jeżeli wycinek pochodzi z esicy to faktycznie jest już rozpoznanie - esica to część j.grubego. Natomiast w poprzecznicy mogą być zmiany tzw.synchroniczne.
Jednoznaczne stwierdzenie ogniska pierwotnego czyli punktu wyjścia ma zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia.

Ale ja nie jestem w stanie Ci napisać czy u taty jest możliwe leczenie systemowe. To może stwierdzić wyłącznie lekarz.
W kwestii ewentualnej radioterapii - generalnie w raku j.grubego radioterapia nie ma zastosowania. Podobnie nie naświetla się zmienionej przerzutowo wątroby.

Opisane przez Ciebie objawy - wymioty, ból, trudności z wypróżnianiem - mogą oznaczać początek niedrożności jelita. W takie sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna. Oczywiście te dolegliwości mogą być także wywołane ogólnym zaawansowaniem choroby, ale uważam, że teraz absolutnym priorytetem jest konsultacja onkologiczna i być może również chirurgiczna.
Bardzo dobrze, że opieka paliatywna już działa.


Programy lekowe, a w nich min.terapie celowane, są świadczeniami gwarantowanymi, bezpłatnymi i jako takie są dostępne w każdej placówce, która ma zawarty kontrakt na prowadzenie takiego leczenia.

[ Dodano: 2021-03-21, 08:45 ]
ŁukaszZ napisał/a:
Z tego co wynika szpital kliniczny nie ma za wiele wiecej do zaoferowania niz mniejszy ośrodek?


Nie, to nie tak. Oczywiście, że centra kliniczne są pod wieloma względami lepiej czy może raczej wszechstronniej wyposażone - chodzi mi głównie o komplementarność usług, o dostępność w jednym miejscu bardzo różnych specjalistów. Do tego obszerna baza diagnostyczna ( różne laboratoria, badania obrazowe).

To wszystko ma ogromne znaczenie np.na etapie diagnozowania i planowania leczenia zintegrowanego ( operacja, chemioterapia, radioterapia) a potem regularnych kontroli.
Natomiast dla chorego z bardzo zaawansowaną chorobą, która powoduje określone dolegliwości najlepszym wyjściem jest chyba jednak wybór ośrodka bliższego. Zwłaszcza, że Wieliszew i ECZ Otwock to bardzo dobre ośrodki onkologiczne.

Jeżeli chcesz przejrzeć dostępne programy lekowe dla raka j.grubego to podrzucam link:
https://www.gov.pl/attach...12-12fa37ffe377
  Temat: Rak Jelita z przerzutami
missy

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7450

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-03-20, 17:23   Temat: Rak Jelita z przerzutami
Witaj na forum ŁukaszZ,

We wnioskach tomografii napisano, że
ŁukaszZ napisał/a:
być może z pkt wyjścia z jelita grubego


Ale rozpoznanie histopatologiczne jest - adenocarcinoma czyli pobrano wycinki. Czy pobrano podczas kolonoskopii? Wiadomo na 100%, że to rak jelita grubego?
Czy w ogóle już jakaś pierwsza wizyta u onkologa się odbyła? Czy póki co szukacie odpowiedniego miejsca?

Co do ośrodków to bliższy Wam Wieliszew lub Otwock są zdecydowanie bardzo dobrymi miejscami. Nie ma potrzeby podróżować do Bydgoszczy.
Programy lekowe ( czyli różne opcje leczenia celowanego) są dostępne we wszystkich ośrodkach onkologicznych. Natomiast badania kliniczne to już inna kwestia - szczerze mówiąc dla rozsianego raka jelita grubego nie znalazłam żadnego badania aktualnie otwartego ( czyli na etapie rekrutacji). Jest trochę w toku lub ukończonych. Niemniej trzeba też pamiętać, że badania mają swoje twarde warunki kwalifikacji i nie każdy chory z zaawansowanym nowotworem złośliwym da radę spełnić te wszystkie warunki.

Ewentualne leczenie onkologiczne to jedno natomiast zawsze na takim etapie zaawansowania choroby warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu chorego w odpowiednie leczenie objawowe - czyli przeciwwymiotne, przeciwbólowe, itd. Chodzi o szeroko rozumianą opiekę paliatywną albo w postaci poradni paliatywnej albo hospicjum domowego ( domowe wizyty hospicyjnego lekarza i pielęgniarki).
Piszemy o tym bardzo często na forum, ponieważ zaawansowana choroba nowotworowa wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia onkologicznego ( jeżeli jest ono w ogóle możliwe), ale również bardzo indywidualnego leczenia wspomagającego. Skierowanie do por.paliatywnej bądź hosp.domowego wystawia np.lekarz rodzinny.

Pytasz o radioterapię - nie wiem, o które zmiany Ci chodzi. Niemniej radioterapia paliatywna jako leczenie lokalne ( dotyczące ograniczonego obszaru) ma sens w przypadku zmian nowotworowych powodujących konkretne dolegliwości, np.ból ( przerzuty w kościach), krwawienia, duszności, ucisk na rdzeń kręgowy, objawowe przerzuty w mózgu. Czyli jest to leczenie ukierunkowane na zmniejszenie dolegliwości powodowanych przez chorobę a nie stricte leczenie przeciwnowotworowe.
W rozsianej chorobie nowotworowej podstawą jest leczenie systemowe czyli obejmujące cały organizm: chemioterapia, leki celowane.

Myślę, że wszystkiego dowiecie się na wizycie u onkologa bo tylko on, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem ogólnym pacjenta będzie w stanie ocenić jakie leczenie jest możliwe i wartościowe w danej sytuacji.

Jeśli masz więcej pytań to pisz, będę się starała odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group