1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Gruczolakorak czy guz endokrynny?
pathol

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6724

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-11, 18:39   Temat: Gruczolakorak czy guz endokrynny?
Istnieje rzadki, niedawno opisany wariant morfologiczny neuroendokrynnego guza trzustki przypominający w badaniu mikroskopowym dobrze zróżnicowanego raka przewodowego.

W Polsce zasadniczo niestety nie ma zwyczaju informować patologów o danych klinicznych pacjenta, wynikach badań obrazowych, laboratoryjnych czy nawet poprzednio wykonanych badaniach mikroskopowych.

W przeciwieństwie do tego co twierdzi Pani Patomorfolog z CO (posługując się trzema wykrzyknikami) nie trzeba niczego konsultować.

Wystarczy wykręcić numer telefonu Zakładu Patomorfologii, w którym wykonano badanie (jest w nagłówku wyniku) i poprosić do telefonu lekarza, który się podpisał pod wynikiem, a w przypadku jego/jej nieobecności - kierownika zakłądu lub zastępcę.

Proszę wówczas opisać sytuację i zapytać uprzejmie o mozliwość dalszego zbadania materiału pod kątem guza neuroendokrynnego. Z pewnością Pani prośba pozytywnie rozpatrzona i diagnoza (jesli trzeba, a wiele wskazuje na to wskazuje, że tak) skorygowana.

Nie poniesie Pani dodatkowych kosztów badania, nie będzie Pani musiała przenosić materiału z zakładu do zakładu, a wynik otrzyma Pani szybko.
Jeśli rozpoznanie zostanie zmienione, będzie to kształcące dla patologa badającego materiał, a może i niedostateczna jak dotąd współpraca kliniczno-patologiczna się polepszy.

Patomorfologia w Polsce nie kończy się z pewnością na Zakładach Patomorfologii Nowotworów CO - występuje ona także (i ma się dobrze) w innych miejscach.
A konsultacja patomorfologiczna ma miejsce wtedy, gdy mam problem w postawieniem rozpoznania mikroskopowego i proszę Kolegę/Koleżankę w macierzystym lub innym zakładzie o pomoc.

serdecznie pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group