1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
softina22
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6973
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-09-14, 18:40 Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
Mama choruje na serce przez co bierze tabletki odwadniające co wpłynęło na spadek wagi ciała.
Lekarz stwierdził, że w rozpoznaniu stwierdza się elementy morfotyczne wysięku ropnego. Nie stwierdzono komórek atypowych. Teraz to by się raczej kwalifikowało do torakohirurga bo jest guz i niestwierdzono komórek atypowych.
Natomiast po rozmowie z innym lekarzem powiedział ze przyszedl wynik ujemny czyli gruźlicy nie znaleźli, i kaszel mamy moze byc to infekcja przy raku i zalega na oskrzelach. Lekarz nie ma wiecej badań do zaproponowania, a przy takiej wadze nikt sie nie podejmie operacji. |
Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
softina22
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6973
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-09-11, 14:51 Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
otrzymaliśmy wyniki, proszę o interpretacje, czy nasuwają się państwu jakieś podpowiedzi?
Bronchoskopia: Do głębokości bronchogberoskopu podziały prawidłowe. Pobrano popłuczyny oskrzelowe do badań genetycznych, BACTEC, posiewy, bakterologia+ płyn na cytologię i wymaz szczoteczkowy z oskrzela.
Cytologia i histopatologia: 2015-0-16 wymaz z oskrzela . Nieliczne normotypowe komórki nabłonka migawkowego oraz płaskiego. W tle makrofagi, neutrofile oraz limfocyty. Komórek antypowych nie stwierdzono. Oceniono 2 rozmazy. Płyn oskrzele cytologia, mormotypowe komórki nabłonka migawkowego. Komórek antypowych nie stwierdzono. Oceniono 2 rozmazy.
Stwierdzone zmiany w płucach mogą mieć charakter nowotworowy jak i gruźliczy. W związku z tym pobrano także materiał do badań bakteriologicznych i przekazano do Pracowni w Poznaniu. Badanie w toku. Ustalono termin BCI przezklatkowej pod kontrolą tomografii komputerowej w WCO w Poznaniu.
W Badaniu bakteriologicznym nic nie potwierdzono.
W rozpoznaniu his.-pat po biopsji cienkoiglowej stwierdzono elementy morfologiczne wysięku ropnego.nie stwieedzono komorek atypowych.
Czy ktoś może podpowiedzieć co to może być? Przypomnę, że mama od 19 lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Czy ten guz może być kolejnym następstwem choroby? Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym? |
Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
softina22
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6973
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-08-16, 19:57 Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
(...)
też mi się to dziwne wydawało gdy słyszałam to z ust lekarza, jak można leczyć guza nie wiadomo jakiego. Lekarz stwierdził, że w stanie jakim jest mama tzn. waga i choroby jakie ma to na pewno nie kwalifikuje się do operacji ani do chemioterapii. Proszę, podpowiedzcie co dalej?
[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2015-09-13, 23:21 ]
Nie cytujemy całości postów - to zaciemnia obraz dyskusji.
|
Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
softina22
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6973
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-08-16, 19:27 Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
Mama w chwili obecnej waży 36 kg, od roku bierze tabletki odwadniające, bardzo schudła. Lekarz dziś poinformował, że bronchoskopia daje duże ryzyko powikłań i czy ją wykonać? Czy lepiej poczekać do wtorku kiedy na oddziale będzie onkolog i odpowie na pytanie czy podjęłaby się jakiegokolwiek leczenia bez badania tego guza. Lekarz stwierdził z opisu i płyt z zapisem obrazu, że to nowotwór złośliwy. |
Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
softina22
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6973
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2015-08-16, 17:55 Temat: Czy to na pewno rak płuc? |
Witam. Moja mama od kilku dni dostała lekki kaszel, udając się do lekarza rodzinnego stwierdził on iż jest to prawdopodobnie zapalenie płuc. Po przyjęciu na oddział w szpitalu i przeprowadzeniu badań stwierdzono iż jest to rak. Jedyny objaw jest to kaszel (lekki, bez krwi). Dodam, że mama nigdy nie paliła papierosów. Oto opis badania TK klatki piersiowej mojej 67-letniej mamy. Lekarz stwierdził, iż jest to guz płuca prawego D 38.1. Czy oby na pewno? Poniżej znajduje się rozpozanie po badaniu. Dodam że mama ma również reumatoidalne zapalenie stawów M 06, Mieżdżycowe uszkodzenie mięśnia sercowego III NYHA I 25.1, Istotna niedomykalność mitralna i trójdzielna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, stan po operacji guza zapalnego poprzecznicy (06.2010r), stan po mastektomii lewostronnej z powodu raka, kamica pęcherzyka żółciowego K 80, niedokrwistość wtórna D 64.
RTG klatki piersiowej: W środkowym polu płuca prawego w łączności z cieniem wnęki widoczny guz o śr., ok. 5cm. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca umierkowanie poszerzona.
USG jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, jednorodna, normoechogeniczna. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, PŻW nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony o prawidłowych echach ścian z echem drobnego złogu o śr. 4mm. Trzustka i śledziona prawidłowej wielkości, jednorodne, normoechogeniczne. Przestrzeń zaotrzewnowa niewidoczna. Obie nerki o prawidłowej budowie miąższu bez ech złogów ponad 3-4mm i cech zastoju moczu w UKM. Pęcherz moczowy opróżniony.
Echo serca: BADANIE M-mode
IVSD grub.przegr. 8mm (6-11mm) LVIDD wym.rozk.lew.kom 56 mm (37-57mm)
LVPWD gr.ścian.doln. 8mm (6-11mm) LVIDS wym.skurcz.lew.kom. 48mm
RVIDD wym.praw.kom. 28mm (7-30mm) EF (Te) fr. wyrzut. Teichol % (do 50%)
FS% fr. Skracania % (od 25%) EF (Sp) fr.wyrzut. Sp-el 25% (od 50%)
Ao szer. Aorty 35mm (20-37) LA wym.lew.przeds. 42 mm (do 40mm)
RVW grub.ścian.praw (mm) MPA szer.tęt płuc (mm)
Zastawka mitralna- prawidłowa, niedomykalność 2+, E/A <2
Zastawka aortalna- prawidłowa
Zastawka t.płucnej-prawidłowa, Act= 76ms
Zastawka trójdzielna- prawidłowa niedomykalność 2+, PG= 33mmHg
Kurczliwość- akineza przodu i przegrody, hipokineza pozostałych ścian
Wnioski: lewa komora prawidłowej wielkości, o ciężko upośledzonej globalnej funkcji skurczowej i rozkurczowej, z zaburzeniami kurczliwości regionalnej. Niedomykalność mitralna oraz trójdzielna nieduże. RVSP= 43mmHg. Płyn w worku osierdziowym w ilości fizjologicznej.
TK klatki piersiowej:
Badanie TK klatki piersiowej. W badaniu TK w obrębie segmentu 3 płuca prawego przylegającego do śródpiersia i przedniej ściany klatki piersiowej trójkątny obszar nacieku tkanki płucnej o największych wym. na przekroju osiowym 67 x 53 mm. Opisywany zmiana pozbawiona jest bronchogramu powietrznego i ma niejednorodną gęstość z obecnością przestrzeni płynowych- obraz przemawia w pierwszej kolejności za naciekiem npl. W szczytach obu płuc oraz obudtronnie przy tylnej ścianie klp drobne zwłóknienia. W śródpiersiu, ku przodowi od żyły głównej górnej widoczne dwa węzły chłonne o śr. do 10 mm (w osi krótkiej i długiej). Poza tym obraz narządów śródpiersia bez odchyleń od normy. Struktury kostne piersiowej bez cech meta.
Leczenie: KKCZ, Biofuroxym, Corhydron, Clemastin, Biosotal, Furosemid, Heligen, Sulfasalazin, Spironol, Tardyfeeon, Kalipoz, NaCl+ KCl
Epikryza: 67letnia pacjętka przyjęta na Oddz Wewn z podowu kaszlu, osłabienia od 3 dni. Chora z reumatoidalnym zapaleniem stawów, przewlekłą niewydolnością serca, niedomykalnością zastawki mitralnej i trójdzielnej, z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, po operacji guza zapalnego poprzecznicy, po mastektomii lewostronnej z powodu raka. Przedmiotowo stan średni, przytomna, blada, trzeszczenia nad płucami, zmiany w stawach rąk i stóp. W bad laboratoryjnych niedokrwistość, podwyższone wartości stanu zapalnego. Wykonano bad obrazowe, w tym TK klatki piersiowej. Chorej przetoczono 2 j KKCZ ORh(+) bez powikłań w trakcie i po przetoczeniu. W stanie stabilnym wypisana do domu.
W chwili obecnej mama jest w Szpitalu lecz lekarz stwierdził, iż bronchoskopia daje duże ryzyko powikłań i nie wiadomo czy będzie przeprowadzona.
Czy ktoś może poradzić co w danej sytuacji zrobić? |
|
|