1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz piersi
urania

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19972

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-10-06, 14:43   Temat: Guz piersi
@Paweł,

To co dla mnie byłoby najważniejsze na obecnym etapie , to odpowiedź na pytanie 1) jak ? , 2)kiedy ? i 3)gdzie ? ( w jakiej placówce)p. doktor zamierza ocenić stan węzłów chłonnych jeśli rak okaże się inwazyjnym.

ad.1Na obecnym etapie rozwoju onkologii ,w przypadku braku przeciwwskazań (takowych nie podajesz), powinna być wykonana biopsja węzła wartowniczego.

ad.2Wg informacji jakie mnie zostały przekazane przez onkologa i chirurga optymalny czas na wykonanie biopsji węzła wartowniczego to zabieg jednoczasowy z usunięciem guza.
Wyjaśniam – miało to miejsce przy raku drugiej piersi.ad.

ad.3 Nie każda placówka ma możliwości wykonania biopsji jw, czy to ze względu na brak środków technicznych , czy brak doświadczonego personelu w tego typu zabiegach. W takiej sytuacji pacjentki powinny być kierowane tam gdzie biopsję można wykonać.
  Temat: Guz piersi
urania

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19972

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-09-24, 11:41   Temat: Guz piersi
Timmie napisał/a:
Hi urania. Jolana nie napisala biopsa srodoperacyjna, tylko biopsa, ktora dokonuje sie bez operacji. Jestem nowa na tym forum i od razu uderzyla mnie Twoja niepotrzebna agresja.

@Timmie,

Tak jest, w taki sposób Jolana neguje podaną przeze mnie we wcześniejszym poście informację o tym, że miałam wykonaną biopsję śródoperacyjną w trakcie zabiegu BCT. Myślę, że z mojej strony była to bardzo elegancka forma zwrócenia uwagi i tyle.

Timmie napisał/a:
Dodam tylko, ze naleze do roznych forum i jest to rzecza oczywista, ze sa to tylko niewinne porady, ktore eventualnie moga pomoc lub pocieszyc. Nawet wpisy przez lekarza nie bylyby wskazowka, poniewaz kazdy pacjent i kazdy przypadek jest inny. Wymieniamy tylko doswiadczenia i eventualne linki, ktore jesli na temat to nie powinny wywolywac az takich agresji. Traktujmy sie nawzajem z miloscia, bo po to tu jestesmy, aby sobie pomagac i uprzyjemniac czas na forum.

Forum zostało podzielone na kilka bloków, są takie gdzie miejsce na wypowiedzi merytoryczne, w tym wymianę doświadczeń, takie gdzie można powspierać się i takie gdzie możemy podyskutować na luzie. Charakter mojej wypowiedzi jest właściwy dla miejsca, w który została zamieszczona.

Mam nadzieję, że ta właśnie część merytoryczna będzie się rozwijać, czego życzę Pacjentom i Zarządzającym niniejszym Forum.
Pozdrawiam


@DumSpiro-Spero,

Kilka słów wyjaśnienia, do moich wcześniejszych postów zamieszczonych w tym wątku.
Jest rok 2008, pierś lewa.
Guz wyczuwalny ręką, widoczny gołym okiem, radiolodzy (2 lekarzy) opisujący mammografię przeoczyli zmianę, na USG zmiana o bardzo wysokim prawdopodobieństwie złośliwości, BAC nie daje rozstrzygnięcia. Zapada decyzja o biopsji śródoperacyjnej, przeprowadzone w trakcie operacji badanie potwierdza raka, zabieg od ręki poszerzony o marginesy + limadenektomię pachową. Na tym kończy się leczenie operacyjne tej piersi.
Na tamten czas i ze względu na miejsce wykonywania zabiegu było to rozwiązanie optymalne.
Pozdrawiam serdecznie
  Temat: Guz piersi
urania

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19972

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-09-16, 21:29   Temat: Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)
Jolana napisał/a:
Być może są stosowane różne metody. W Twoim przypadku - biopsja a w innym przeprowadza się typowe badanie środoperacyjne...

Biopsja śródoperacyjna = badanie śródoperacyjne

[ Dodano: 2012-09-17, 10:37 ]
W jednym z działów Gaba założyła post zweryfikować źródła. Apeluję o to samo. Witryna, do której link powyżej nie powinna służyć jako źródło informacji w dyskusji na temat leczenia onkologicznego pań z rakiem piersi.
  Temat: Guz piersi
urania

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19972

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-09-15, 14:42   Temat: Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)
pawelM napisał/a:

Przepraszam za chaos.


Nie ma za co, ale jeśli oczekujesz rzetelnej odpowiedzi, to albo przepisz wyniki wszystkich wykonanych badań obrazowych i biopsji z podaniem dat wykonania , albo zamieść scany w/w dokumentów. W każdym przypadku, pomiń dane osobowe lekarzy oraz Mamy.

Jolana napisał/a:

Badanie śródoperacyjne polega na wykonaniu preparatów mikroskopowych z tkanki wyciętego guza i doraźnej ocenie histologicznej przez patologa. Jeśli w preparacie stwierdza się obecność komórek nowotworowych, poszerza się zakres operacji. Wykonuje się tzw. radykalną, polegającą na odjęciu piersi, amputację piersi. Badanie to jest wykonywanie w pełnym znieczuleniu ogólnym, podczas operacji.


O nie !
Miałam wykonaną biopsję śródoperacyjną, która potwierdziła raka, ale nikt mi nie amputował piersi. Wykonano BCT. Owszem mogą wystąpić przeciwwskazania do BCT, ale póki co Paweł takowych nie podaje, a wielkość zmiany ok. 13 mm nakazuje rozważyć tę metodę w pierwszej kolejności.

Jolana napisał/a:

Decyzję o usunięciu węzłów chłonnych lekarz podejmuje w trakcie zabiegu chirurgicznego, na podstawie badania tkanek pobranych z guza (tzw. śródoperacyjne badanie histopatologiczne)- tak jak napisałam wyżej.


Tak było, ale kilka lat temu. Teraz wykonuje się procedurę węzła wartowniczego i bez potrzeby nie okalecza się pacjentki.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group