Dziadek (ojciec mamy): 84 lata, nigdy nie palił papierosów. Od jakiegoś czasu czasami kaszle, ale nie jakoś bardzo mocno. Lekarz pierwszego kontaktu zlecił rtg płuc.
Choruje na parkinsona. Oprócz tego miażdżyca uogólniona. Przerost prostaty.
....................................................................................
Badanie rtg (12-04-2012):
Plamiste zacienienie miąższu płucnego w prawym polu przywnekowym o cechac tu puylmonis. Pozostałe pola płucne prawidłowo powietrzne. Sylwetka serca o konfiguracji pulmonalnej w wydłużonym łukiem aorty.
Teraz wyniki ze szpitala ( Chorób płuc i gruźlicy):
Czas pobytu (25.04-27.04):
OB - 66/h
26-04-2012 : Bronchofiberoskopia:
Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono.
26-04-2012: RTG Klatki piersowiej:
W prawej linii śródobojczykowej na wysokości prawej wnęki niereguralne zacienienie ostro odgraniczone o wym. 3,5 na 2,5 do weryfikacji w CT. Pozostałe pola płucne bez ewidentych zmian ogniskowych. Przepony i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w niepowiększona. Wnęka prawa nieco zagęszczona.
TK klatki piersiowej: (16.05.2012):
W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm. W płatach górnych obu płuc i w segm. IVP widoczne są guzki pozapalne , częsciowo ze zwapnieniami. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego obu płuc.
Niepowiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk do 1 cm w osi krótkiej, częsciowo zwapniałe. Wydłuzona o krętym przebiegu aorta zstepująca. Duża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Na niskich skanach nadnercza bez zmian. Torbiel w segm. VII wątroby.
USG jamy brzusznej:
Wątroba jednorodna o prawidłowej echogeniczności, niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona bez zmian. Nerki w położeniu typowym, prawidłowej wielkości , bez zastoju i złogów. Pęcherz moczowy z licznymi, drobnymi uchyłkami śródściennymi. Gruczoł krokowy 47 na 50 na 50 mm. Duże naczynia jamy brzusznej bez zmian. Przestrzeń zaotrzewonowa bez zmian.
.......................
Prosze o interpretację. Czy to może być zmiana złośliwa piertwotna płuca albo przerzutowa?
Najbardziej prawdopodobna diagnoza to rak płaskonabłonkowy. Tak czy owak, niezbędna jest dokładniejsza diagnostyka.
Ze względu na podeszły wiek, nawet w wypadku raka trudno jest ustalić najlepszą metodę leczenia. Rozstrzygającym jest pomiar wydolności płuc. Jeżeli płuca będą niewydolne, lekarze poprzestaną tylko na łagodzeniu objawów. Chemia może łatwo więcej zaszkodzić niż pomóc. Operacji raczej nie będzie, bo usunięcie płuca to ciężki zabieg. Spowolniony przez wiek metabolizm powoduje, że zwykle w podeszłym wieku rak rozwija się wolniej, niż u chorych w młodszym wieku. Oczywiście, nie jestem w stanie powiedzieć Ci, co będzie. Chciałbym tylko uwidocznić Ci, jak wiele dylematów musi rozstrzygnąć lekarz podejmujący decyzję w wypadku tak starych pacjentów.
FEV1: 2,34 N 1,93 A 82% -0,80 SR
VC MAX: 3,31N 2,65A 80% -1,18 SR
FEV1% VC MAX: 72,09 N 72,83A 101% +0,10 SR
Wniosek: Prawidłowe parametry czynności płuc w spirometrii
...............................................
Podaje też dodatkowe wyniki badań ( na wypisie - nie ma norm!)
billirubina : 0,72 mg%
Alat: 15,0 j
Kreatynina: 1,12 mg%
CRP: 3,2 mg/l
sód: 141,30 mmol
potas: 4,96 mmmol
........................................
EKG: Lewogram R.z.m. 75/min. PQ 160 ms. Odcinki ST w linii izoelektrycznej.
........................................
OB - 60/h
Hb - 13,1 g/10
Er - 4570000 /mm3
Leu - 4500 /mm3
Płytki - 142000 /mm3
......................................
Mam pytania:
1. Opis badania CT jednoznacznie wskazuje na zmianę rozrostową o charakterze złośliwym? ( nie znam się, ale widząc wielkość zmiany podejrzewam, że tak) jakie jeszcze inne elementy opisu o tym świadczą?
2. Opis TK świadczy o mocnym zaawansowaniu zmiany?
3. Bronchoskopia nic nie wykazała, czy może tak być, że mimo wszystko jest zmiana złośliwa?
4. Dziadek od 16 lat leczy się na prostatę. Czy może to być także przerzut z prostaty?
5. Jakie badania należałoby wykonać w dalszej diagnostyce?
6. Może to być jakiś chłoniak, czy obraz CT to wyklucza?
Nie nie na łagodny przerost prostaty. Pytałem po prostu w związku z powiększoną prostatą, czy ten łagodny przerost mógł się uzłośliwić i dać przerzuty do płuc.
U niepalących też niestety występują pierwotne nowotwory złośliwe płuc.
Należałoby powtórzyć bronchoskopię, aczkolwiek nie wiem czy nie będzie problemów z dotarciem do guza - w tej sytuacji teoretycznie powinno się wykonać biopsję cienkoigłową, niemniej nie wiem jak szpital podejdzie do takiej diagnostyki u starszej osoby.
"W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm."
Co to znaczy, że guz ma spikularny zarys i jest niejednorodny?
Pewnie że ma różną gęstość w różnych miejscach w obrazie TK.
Te szczegóły nie są istotne dla pacjenta, raczej są wskazówką dla radiologa czym jest dana zmiana i wskazówką dla lekarza jakie dalsze działania należy podjąć (o nich pisałam już wyżej).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum