Witam Wszystkich na forum. Podczytuję wielu z Was od pewnego czasu, a dokładnie od momentu w którym dowiedzieliśmy się, że Mój Tatuś prawdopodobnie nosi w Sobie tę nieszczęsną chorobę.
Na dzień dzisiejszy Tatuś jest po operacji, która odbyła się 20.09.2010r w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Samopoczucie jest dosyć dobre, tylko ból zagłusza całą radość, że operacja się udała.
Poniżej przedstwiam wyniki wszystkich badań, które zostały wykonane do momentu operacji:
Pierwsze niepokojące objawy wystąpiły 13.12.2009 i wtedy zostało zrobione RTG klp + bok:W polu dolnym prawym wyraźnie wzmożony jest rysunek okołooskrzelowy. W projekcji bocznej zmiany te rzutują się na tylną część płata dolnego topografii segmentów VIII i IX. Obraz przemawia za zmianami zapalnymi w płacie dolnym. Poza tym obraz płuc i serca jest w normie.
I pytanie czy już wówczas Tata miał powody do niepokoju, czy te zmiany były jedynie do obserwacji. Moje pytanie wiąże się z tym, że od tego czasu aż do czerwca 2010r. nikt się powyższym nie zainteresował w sposób szczególny, pomimo że Tata regularnie co 3 m-ce odwiedzał Pulmnologa
Wypis leczenia szpitalnego z dnia 13.07.2010
Rozpoznanie: Guz płuca prawego
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przeprowadzone badania:
Zdjęcie RTG płuc: wykazuje płuca rozedmowe o wzmożonym rysunku podścieliska. Biegun dolny wnęki płuca prawego guzowato poszerzony. Serce powiększone z przewagą lewej komory.
Bronchoskopia fibroskopowa:Krtań i tchawica bez zmian. Ostroga główna ostra. Prawe i lewe drzewo oskrzelowe drożne ruchome oddechowo. Kierując się obrazem radiologicznym /TK KLP/ z ostróg podziałowych płata dolnego prawego płuca pobrano kilka wycinków do bad. hist-pat. Pobrano również popłuczyny oskrzelowe z oskrzeli segmentów podstawowych płata dolnego prawego płuca
Wniski: Dzrewo oskrzelowe drożne ruchome oddechowo. Bł. Sluz. drzewa oskrzelowego prawidłowa
TK 22.06.2010r:Badanie przeprowadzono w technice spiralnej, przed i po dożylnym podaniem środka kontrastowego. Wykonano również rekonstrukcje algorytmem wyższej rozdzielczości dla uwidocznienia miąższu płucnego.
W badaniu uwidoczniono w płacie dolnym płuca prawego w rozwidleniu na oskrzela segmentowe patologiczną masę układającą się pomiędzy początkowymi odcinkami oskrzeli. Łączny wymiar zewnętrzny obszaru z widocznymi nieprawidłowymi strukturami wynosi 28x39mm.
Na oknach płucnych widoczne są przylegające wąskie obszary niedodmy o spiktakularnym obrysie. Widoczne są także większe pasma zwłóknień w topografii przegród międzysegmentowych. W badaniu uwidoczniono dodatkowo drobny guzek powierzchni szczeliny międzypłatowej małej od strony płata górnego. Wymiar guzka wynosi 5mm.
Ponadto w badaniu stwierdza się wyraźne pogrubienie przegród międzyzrazikowych w partiach obwodowych płuc na całej powierzchni.
W obrębie płatów górnych obustronnie widoczne są dość liczne, podopłucnowe pęcherze rozedmowe, które w obrębie szczytów obejmują także głębsze obszary miąższu. W obrębie śódpiersia widoczne są pojedyncze węzły chłonne nie mające cech patologicznego powiększenia.
Węzły są widoczne wzdłuż przedniej powierzchni tchawicy oraz wzdłuż łuku aorty.
Wnioski:Obraz całości badania odpowiada guzowi wnęki prawej w jej biegunie dolnym. Uwidoczniono pojedynczy drobny guzek w przegrodzie międzypłatowej małej płuca prawego najprawdopodobniej na tle włóknienia. Poza tym są widoczne cechy uogólnionych zmian włóknistych z obecnością podopłucnowych pęcherzy rozedmowych.
02.08.2010 Wynik histopatologiczny połuczyn i pobranego wycinka:
Bronchitis chronica
Drobne komórki dolnych dróg oddechowych.
Mam nadzieję, że wszystko co najważniejsze to przepisałam, jeżeli gdzieś przesatwiłam wyrazy to przepraszam ale emocje mną targają, że chyba zaczynam wariować.
Serdecznie dziękuję za pochylenie się nad Naszym opisem (bo niestety ta choroba dotyka Naszych Bliskich i Nas samych również) oraz cierpliwie czekam na każdą najdrobniejszą, ale jakże cenną informację. A także trzymam kciuki za Wszystkich którzy dzielą się na tym forum każdą radością i smutkiem Swoich Bliskich. Pozdrawiam