Witajcie. Tutaj bede kontynuowal watek mojej Mamy, ktory zaczalem w dziale "centra onkologii"
Dziekuje Wam za odpowiedzi.
Jelsi chodzi o warunki w szpitalu, to Mama dlugo juz mieszka we Wloszech wiec wie jak zachowuja sie Wlosi, ale generalnie oprocz halasliwosci wlochow byl problem z tym ze tutaj obok jest akademia medyczna i chodza po prostu rzecze praktykantow itp i jak to sie pomnozy przez 4 osoby w pokoju to jest jak na dworcu. + dfziesiatki innych halasow. Ale mama dostala teraz pokoj dwojke i jest spokoj.
Mama jest po tygodniowej radioterapii i chemioterapii. Wreszcie mam tlumaczenie mamy diagnozy, mam nadzieje ze bede mial tez drugie.
Zamieszczam je ponizej. Kiedy to czytam to mam wrazenie ze osoba ktora tlumaczy nie do konca zna polski jezyk medyczny ale mam nadzieje ze odczytacie diagnoze. Dla porownania zamieszcze jeszcze drugie tlumaczenie.
Tlumaczenie
----------------------------strona pierwsza
ODDZIAŁ ANATOMII PATOLOGICZNEJ (EOA00)
U.O.C. ANATOMIA I HISTOPATOLOGIA C/SERCOWO-NACZYNIOWA (EOC12)
Pacjent: Orzeczenie lekarskie nr: H2011-008790
Data przybycia: 9 maja 2011
Pozycja: RO Płeć: K, Wiek: 62l.
Wysłane przez: MDC01-UOC Gastroenterologia i Endoskopia przewodu pokarmowego
Hospitalizowany w:
Wnioskujący:
Umiejscowienie/Badany materiał:
Śródpiersie, NAS: pobranie próbek do aspiracji cienkoigłowej NAS, umiejscowienie nas
Uwagi:
Biopsja śródpiersia wykonana poprzez igłową biopsję TC sterowaną
Informacje kliniczne:
Pacjent z syndromem śródpiersia, palący, 62 lata, z wywiadu lekarskiego wynika brak patologii, rozpoznanie masy w śródpiersiu w badaniu TC z 5 maja
Rozpoznanie:
Fragmenty bioptyczne złożone z grup i części komórek nowotworowych dużych rozmiarów, charakteryzujące się jądrami o drobno rozproszonej chromatynie, sporadyczne jąderka oraz obfita cytoplazma eozynofilów o dobrze określonych zarysach.
Komórki nowotworowe w większości wykazały pozytywną reakcję w barwieniu immunohistochemicznym dla CK34Be12, ogniskowo pozytywne dla TTF-1 i negatywne dla N-Cam, P63, Chromograniny-A i Synaptofizyny.
W ogólnym zarysie, obraz immunomorfologiczny można połączyć z rakiem (niedrobnokomórkowy) słabo zróżnicowanym, jako pierwszą hipotezę należałoby wziąć pod uwagę prymityny guz płuc. Ogniskowa pozytywna reakcja dla TTF-1 wydaje się sugestywna, lecz nie oznacza jednoznacznie gruczolakoraka.
Rzym, 11 maja 2011
Oryginał
Wydrukowano w Rzymie 11 maja 2011.
---------------strona druga.
UMBERTO 1
POLIKLINIKA W RZYMIE
Poliklinika Umberto 1
U.O.C. Radiologia główna A – DXC01 – Dyrektor prof. R. Passariello
Viale del Policlinico 155 – 00161 Rzym
Imie i nazwisko Płeć K
Data badania: 05/05/2011 Data urodzenia:
Badania: TC (tomografia komputerowa) klatki piersiowej (z i bez)
Nr sanitarny: MSODTT48T68Z127B
Hospitalizowany MDC01 - UOC Gastroenterologia i Endoskopia przewodu pokarmowego
ID pacjenta
Kod kreskowy
TC Total Body z mdc
Badanie wykonano przed i po dostarczeniu dożylnie mdc (kontrast) jodowego niejonowego.
Badanie wykazało obecność wielu powiększonych konglomeratów węzłów chłonnych, zlokalizowanych we wnęce – śródpiersiu oraz okolicach nadobojczykowych (wymiary: 80mm, ima 37se 2), które określają znaczne zjawiska ucisku na ramienno - głowowe pnie żylne , górną żyłę główną, tętnice i żyły płucne, okrążając zarówno aortę od korzenia do jej części zstępującej, jak też tchawicę od trzeciego kręgu dolnego do gałęzi oskrzeli płatowych. Takie orzeczenie, przy pierwszej hipotezie nasuwa chorobę limfoproliferatywną, która wymaga igłowej biopsji w celu wykluczenia jej wtórnego charakteru.
W szczególności podkreślić należy naciekowy charakter VCS i lewego przedsionka serca jak też ucisk na tchawicę.
Kilka węzłów chłonnych o powiększonych rozmiarach występuje również obustronnie w okolicy pachowej.
Nie stwierdzono żadnych zmian ogniskowych obustronnie w miąższu płucnym, za wyjątkiem małego, ok. 3 mm guzka stałego płaszczowego o wymiarach (IMA 202 se 7) umiejscowionego w segmencie boczno – podstawnym dolnego płata prawego, który jednak jest zbyt mały do scharakteryzowania i pononwnej oceny w kolejnych follow up.
Mały wysięk dwustronny w opłucnej z wyraźniejszym wynikiem po stronie lewej z niedodmą na tle uciskowym tylno – podstawnym po stronie prawej oraz niedodma częściowa segmentów szczytowych i podstawnych po stronie lewej; niedodma widoczna również w dolnym segmencie pachwinowym (w domyśle).
W prawym płacie tarczycy zaobserwowano co najmniej trzy formacje stałe z częściową zawartością płynu, z których jedna z jednoczesnym zwapnieniem, których wielkość zawiera się między 10 a mm 20 mm.
Zaobserwowano liczne powierzchowne krążenia żylne oboczne w okolicy piersiowo – brzusznej.
Wątroba powiększona, o prawidłowych zarysach, wydaje się bez zmian ogniskowych; na poziomie segmentu wątroby IVb, na torebce Glissona widoczne są dwa małe obszary o wzmożonym przepływie naczyniowym, o wielkości ok. 5 mm, do skonfrontowania wg shunt.
Nie stwierdzono znaczących zmian w śledzionie, trzustce i nerkach.
Obustronny przerost nadnerczy z wyraźniejszym obrazem po stronie lewej.
Drogi moczowe nieposzerzone.
Włókniaki macicy, widoczne skupisko o stałej konsystencji i okrągławym kształcie wielkości ok. 35 mm (ima 516 se 8) stykające się z dnem macicy po stronie prawej sugerujące włókniaka podsurowicówkowego; nie stwierdzono znaczących zmian w częściach sąsiadujących.
Nie stwierdzono znaczących zmian chorobowych w węzłach chłonnych podprzeponowych
W obrębie jamy brzusznej nie stwierdzono wycieków.
Koniec
Dodatkowa infomacja - Mamie zmniejszyl sie znacznie czy tez zniknal plyn w plucach czy w jamie ciala - nie wiem dokladnie jak to wyglada - ale to zniknelo.
Mama miala bardzo spuchniete rece i po tej radioterapii jej przeszlo. Natomiast ma problem z oddychaniem ktory dzisiaj, pare dni po radio, nasilil sie. Ma tez obnizowy tlen we krwi, dzisiejsze badania tak wykazaly, wczesniej tego nie bylo. Wlasnie jest na przeswietleniu ktore ma okreslic co sie dzieje. Ma podawany tlen.
Jakie wg was sa rokowania i o co chodzi w tej diagnozie? Generalnie teraz jak to czytam to dosyc dokladnie wyglada, w porownaniu do ogolnikowej diagnozy ktora uslyszalem pierwszy raz. Czy mozna to skutecznie wyleczyc? ( wiem co powiedzieli lekarze, ale musze ta mozliwosc wykluczyc zeby sie skupic na innych rzeczach - a moze jest szansa? ) Przez pare pierwszych dni najgorsze bylo przeskakiwanie miedzy podejsciem ze sie nic nie da zrobic a podejciem ze mozna to wyleczyc - najgorze psychicznie jest to przeskakiwanie.
Problem we Wloszech z hospicjum jest taki, ze mozna tam pojsc tylko wtedy gdy skonczy sie terapia - a wg Wlochow dopoki trwa chemia, a mama ma miec podana nastepna za 21 dni - terapia nie jest zakonczona wiec nie jest to wg hospicjum stan terminalny - i jej nie przyjma do hospicjum.
Natomiast to prawda, ze chca oszczedzac miejsca w lozkach i chca ja wypisac do domu - ale bede sie stawial - lekarka zasugerowala ze byc moze mame przepisza w poniedzialek na inny oddzial, bo teraz jest na gastoenterologicznym - bo przyszla z pogotowia i nie bylo gdzie indziej miejsc. Natomiast w mamy mieszkaniu we wloszech nie ma warunkow zeby przyjac mame w tym stanie w ktorym jest teraz. Zwlaszcza jesli chodzi o problemy z oddychaniem.
[ Dodano: 2011-05-27, 18:47 ]
Tu jeszcze link do mojega starego watku
http://www.forum-onkologi...zech-vt3346.htm
[ Dodano: 2011-05-27, 18:50 ]
Jeszcze raz dziekuje wam wszystki za pomoc .
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-05-27, 19:37 ]
Oba wątki scalone.