1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Płaskonabłonkowy rak płuca
Autor Wiadomość
pauli890 


Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 12

 #16  Wysłany: 2015-04-04, 23:02  


Ból byl jedynie po operacji, czyli ponad 1,5 miesiąca temu. Pomagał zwykły paracetamol. Niczego innego tata nie przyjmował. Teraz we wtorek dostał receptę na tramal, a ja jako laik w tym temacie wykupiłam ją i podawałam tacie. Widzę jednak że jest on niekorzystny dla niego, po biegunce ślad zniknął więc odstawiliśmy. Porozmawiam z lekarzem przy kolejnej wizycie ale to dopiero 14.04 :( Mam nadzieję, że wszystko wróci do (jako tako) normy a jak nie to w miedzy czasie chyba pozostanie nam wizyta w przychodni rejonowej.

A co mogę poradzić na brak apetytu? Jakoś da się wspomóc naturalnie, a nie lekami? może coś jest wskazane do spożywania podczas chemioterapii??
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #17  Wysłany: 2015-04-04, 23:15  


Na brak apetytu polecany jest syrop Megalia, ale my przeczytaliśmy,że jednym ze skutków MOŻE być gwałtowny rozrost guza i nie podaliśmy tacie. Tu link o chemioterapii rejonu głowy i szyi:
http://www.forum-onkologi...apie-vt5694.htm - może coś Ci się przyda.
kojarzę, że rozważałam kiedyś zakup Apetizer Senior, ale co do skuteczności nie mogę się wypowiedzieć. Na biegunke podawaliśmy też enterol i no-spę na skurcze żołądka. Tacie bardzo pomagał na żołądek wywar z siemienia lnianego.

[ Dodano: 2015-04-04, 23:16 ]
Potrawy "podkręcamy" do dziś fantomaltem - proszkiem, który nie zmienia smaku,a a podnosi kaloryczność.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
pauli890 


Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 12

 #18  Wysłany: 2015-04-04, 23:17  


Dzięki Dronka ze porady! To cenne uwagi, na pewno wprowadzę fantomalt do posiłków, ale gdzie go nabyć? w aptece?
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #19  Wysłany: 2015-04-04, 23:21  


Kupowałam przez DOZ - zamawiałam przez internet, odbierałam w stacjonarnej aptece. W ogóle pogrzeb na stronie nutricji, tam są scharakteryzowane przeróżne produkty lecznicze (np.nutridrink, diasip - bez cukru, fantomat - na podniesienie kaloryczności, jakieś proszki z dużą ilością białka...) Nie pamiętam już dokładnie, wszystko zamawiałam przez aptekę DOZ albo na allegro.

[ Dodano: 2015-04-04, 23:26 ]
http://bezrecepty.doz.pl/...earch=fantomalt

[ Dodano: 2015-04-04, 23:27 ]
http://nutriciamedyczna.p...ty_doustne.html - tu masz wsio - i wysokobiałkowe, i na nerki... Poczytaj. Mam nadzieję, że moderatorzy nie uznają tego za reklamę, po prostu to stosujemy.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2015-04-04, 23:40  


Dronka82 napisał/a:
Na brak apetytu polecany jest syrop Megalia, ale my przeczytaliśmy,że jednym ze skutków MOŻE być gwałtowny rozrost guza i nie podaliśmy tacie.

To silny sterydowy preparat wyłącznie na receptę.
_________________
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #21  Wysłany: 2015-04-05, 08:39  


Tak, mieliśmy go na receptę.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2015-04-05, 09:56 ]
Domyślam się :) natomiast ciężko go "polecać" jako środek wzmagający apetyt, bo inaczej niż właśnie z przepisu lekarza się go nie dostanie, i muszą być do tego ścisłe wskazania.

_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #22  Wysłany: 2015-04-05, 10:43  


pauli890 napisał/a:
(...) a tramal w skutkach ubocznych ma własnie zatrzymywać biegunkę

Ze skutkami ubocznymi u poszczególnych chorych różnie bywa. Na jednych działają mocniej na innych mniej, inni w ogóle ich nie odczuwają..
Nie liczyłabym na to... ;)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
pauli890 


Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 12

 #23  Wysłany: 2015-04-07, 22:22  


Czy bóle głowy też są jednym ze skutków chemioterapii?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #24  Wysłany: 2015-04-08, 07:36  


Oczywiście- że tak. Nie mniej jednak nie można wykluczyć innych powodów. Przy nasilającym się bólu głowy warto sprawdzić ciśnienie krwi.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
pauli890 


Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 12

 #25  Wysłany: 2015-06-05, 21:44  


Witajcie ponownie.
Długo nie pisałam....
U nas walka trwa, choć wydaje się że tato jest coraz słabszy. Zwalam to na trwającą chemioterapię. Zakończyliśmy 3 cykl. Pozostał tylko 1! Potem tomografia i .... tego się strasznie boję.
Obecnie tato całymi dniami "biega" po podwórku, kosi trawnik, pielęgnuje swoje pomidorki, przenosi swoją szopkę z narzędziami, jednym słowem aktywnie mija mu dzień. Jest nieco bardziej drażliwy niż zazwyczaj, narzeka na bóle żoładka i tutaj niestety dopatrzyłam się silnych leków (pabi-dexametason oraz tramal) bez leków osłonowych. Już receptę zdobyłam, dostanie osłonkę. Ponadto po samej chemii jako tako skutków nie odczuwa silnych, jedynie żyły ma 2 spalone, poparzone czy jak to nazwać. Pojawił się też szum w uszach choć wcześniej go nie było.. Ciekawe dlaczego?
Największym jednak kłopotem jest waga mojego taty. Widać wszystkie żebra, nieco ponad 50kg przy wzroście 175. Dokucza też narastająca miażdżyca kończyn dolnych (obecnie odłożone leczenie z uwagi na wyższość płuc nad nogami).
Nie wiem jak jeszcze mogę pomóc :(
Pozdrawiam
Pauli890
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #26  Wysłany: 2015-06-06, 07:00  


Na poparzone żyły - maść kasztanowa nam pomagała. Trzymajcie się.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
pauli890 


Dołączyła: 25 Mar 2015
Posty: 12

 #27  Wysłany: 2015-08-16, 23:11  


Witajcie ponownie.
Znów jakiś czas milczałam ale to tylko dlatego że u nas chyba dobrze. Chemioterapia zakończona, wynik kontrolnej tomografii wg lekarza prowadzącego bardzo dobry, w którym nie widać nic niepokojącego. Profilaktycznie zalecono radioterapię - obecnie po 1 tygodniu naświetlań. Samopoczucie doskonałe, apetyt po leku Megace fantastyczny, waga rośnie. Cykl naświetlań zalecono w liczbie 30 (nie wiem czy to dużo?????)

Zawsze trzeba mieć nadzieję, mnie moja nie opuściła i nie opuszcza! Nie poddamy się! :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group