Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji wyniku badania TK.
Opis badania:
W obrębie trzonu lewej kości udowej obecna jest masa guza zajmująca warstwę korową powierzchni tylnej, boczkej i przyśrodkowej trzonu kości 12cm dystalnie od krętarza większego kości na długości 14,5cm w kierunku dalszym.
Odczyny okostnowe z odwarstwieniem okostnej i obecności spikuli z naciekaniem tkanek miękkich uda na szerokość 15-32mm.
Obraz TK przemawia za obecnością złośliwego procesu npl.
Proszę o informację czy ktoś spotkał się z takim opisem i jakie są rokowania? Na chwile obecną lekarz, który zlecił TK skierował do onkologa.
Pytanie - jaka może być zaproponowana forma leczenia w tym przypadku?
PS. Jeśli temat jest w złym dziale - proszę o przeniesienie, jestem nowy i nie do końca poznałem strukturę forum.
czy ktoś spotkał się z takim opisem i jakie są rokowania?
Opis jak opis, każdy jest inny jedyne co może być wspólne to choroba.
Przykro mi ale jest podejrzenie procesu nowotworowego.
O rokowaniach to nie ma co w tej chwili mówić bo nie wiemy nic poza podejrzeniem procesu nowotworowego.
Teraz trzeba jak najszybciej załatwić kartę DILO i rozpocząć dalszą diagnostykę z czym Ty/pacjent ma do czynienia/rodzaj tej zmiany.
rma napisał/a:
jaka może być zaproponowana forma leczenia w tym przypadku?
Tak jak napisałam wyżej póki nie będzie końcowej diagnozy to i formy leczenia nie jesteśmy w stanie powiedzieć bo nie mamy do czego się odnieść. Leczenie nie jest zależne od opisu badania a od wyniku histopatologicznego.
Na pewno warto rozmawiać na temat operacyjności tej zmiany, żeby to wyciąć jak istnieje taka możliwość wtedy rokowania są zawsze lepsze.
Po miesiącu wracam z wynikiem badania histopatologicznego, diagnozę udało się ogarnąć w równo miesiąc od przyjęcia na oddział w celu jej wykonania.
Dostaliśmy skierowanie do Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie do prof. Rutkowskiego, ktoś może miał styczność z profesorem?
Czy też ktoś może wie jakie leczenie mogą zaproponować? Wstępnie słyszeliśmy o chemioterapii własnie w Warszawie, niestety nasze wojewódzkie centrum nie chce się podjąć leczenia.
[ Dodano: 2017-07-14, 15:34 ]
Dołączam jeszcze opis z badania histo:
Oligobiopat z naciekiem nowotworu złośliwego
Badanie immunohistochemiczne w toku.
Uzupełnienie xx.xx.xxxx r:
Obraz morfologiczny drobnookrągłokomórkowego nowotworu złośliwego o profilu immunohistochemicznym: CD99+ (silny odczyn błonowy), bcl2+, CKAE1/AE3-/+ (słabo, ogniskowo), TdT-, LCA-, CD38-, S100p-, NSE-, chromogrania-, CD56-, SMA-, desmina-, CD34-, PAX8-, WT1-, CDX2-, CK7-, CK20-, HER2-, PAS- (niejednoznaczny - powtórzenie barwienia w toku), KI67 w ok 80% komórek w hot-spot.
Całość wraz z obrazem radiologicznym najbardziej odpowiada rozpoznaniu mięsaka Ewinga. Do postawienia rozpoznania konieczna jest korelacja z wynikami badań cytogenetycznych w kierunku translokacji EWSR1.
Poprosiłbym o wyjaśnienie poszczególnych wartości....
Może ktoś też przez to przechodził i podpowie jak wygląda dalszy przebieg leczenia?
Odnośnie poszczególnych wartości w wyniku biopsji się nie wypowiem, ale u mnie pierwsza diagnoza wskazywała na Ewinga, choć ostatecznie był to inny mięsak.
W każdym razie, jeśli to mięsak to powinieneś jak najszybciej trafić do prof. Rutkowskiego i zacząć leczenie - każdy tydzień jest na wagę złota, bo Ewing to szalenie agresywny nowotwór. Jeśli termin przyjęcia do CO jest odległy. napisz @ do prof. i wyślij mu scan/zdjęcie wyniku badania histo-pat. (rutkowskipat[at]coi.waw.pl).
tu masz info nt. Ewinga: http://sarcomahelp.org/tr...sak-ewinga.html
tu do pobrania broszura informacyjna o Ewingu: http://www.sarcoma.pl/wydawnictwa/miesak-ewinga/
Leczenie wymaga chemio, radioterapii i pewnie operacji, potrwa rok, albo i dłużej, lekko nie będzie, ale trzeba walczyć i wygrać! Trzymam kciuki za powodzenie misji i pamiętaj, że nie ma lepszego miejsca w tym kraju do leczenia mięsaków od COI w Warszawie!
Dzięki za ciepłe słowa wizyta we wtorek u profesora (prywatnie) a planową mamy na następny poniedziałek. We wtorek zobaczymy co profesor powie.
A ewentualnie gdzie mozna znaleźć jakiś @?
[ Dodano: 2017-07-16, 00:45 ]
A nie zauważyłem maila w treści... Jutro za dnia zbiore wszystko i prześlę maila.
Dostaliśmy skierowanie do Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie do prof. Rutkowskiego,
Bardzo dobrze bo prof. Rutkowski jest specjalistą wysokiej klasy. Tu na forum znajdziesz mnóstwo dobrych opiini na jego temat.
Leczenie mięsaka Ewinga składa się z chemioterapii wstępnej. Jej celem jest zmniejszenie guza oraz zniszczenie mikroprzerzutów, leczenia chirurgicznego lub radioterapii jeżeli nie udało się usunąć guza operacyjnie lub gdy nie udało się go usunąć całkowicie i chemioterapii uzupełniającej.
Choroba nie dotyczy mojej osoby ale kogoś kto jest mi bardzo blisko to tak słowem doprecyzowania.
W zeszlym tygodniu podano pierwsza chemie w COI. Póki co małym krokiem do przodu jest brak ogromnego bólu, noga pobolewa ale nie boli tak jak bolało.
Lekarze z COI zadecydowali o chemii w cyklach: 4dni chemii - 21 dni przerwy -2dni chemii - 21 dni... Wstępnie po kilku cyklach planują operacje ale to zalezy od wynikow badań.
A co do tego jak znoszę - wiadomo są dni lepsze i gorsze ale ogólnie małym krokiem jest brak bólu więc zdaje się to być dobrym znakiem
Mamy świadomość że zaczęliśmy długa wojnę ale ja wygramy
Cześć, niestety początkowy optymizm i podejście, że wojna zostanie wygrana legł w gruzach.
Wojna niestety została przegrana po półtora roku ciężkiej walki....
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum