Witam Wszystkich, chciałbym opisać sytuację mojej mamy.Otóż w kwietniu tego roku na RTG ujawniono plamkę 13-17 mm bardzo cieżko zauważalna.W czerwcu wizyta u pulmonologa i skierowanie na TK.Tomografia odbyla sie na poczatku września wynik byl -masa guzowata 14-19mm wecel chłonny o wym 10-13 watroba bez oznak zapalnych na nadnercza bez zmian, zwyrodnienie kregosłupa poza tym zmian meta nie stwierdzono. Nastepnie znow wizyta u pulmonologa ktory stwiedzil ze trzeba to usunac i to jak najszybciej telefon do szpitala chorob płuc w Tuszynie i mod koniec wrzesnia mama trafiła do szpitala w Tuszynie na ogolnym.Pełno badan zrobili cytologie płuc i wiele innych(nie było biopsji)decyzja-co to by nie bylo trzeba usunac i skierowanie do torakochirurgi.No i za trzy tygodnie mama byla znow w szpitalu na chirorgi. w poniedzialek przyszła w piatek operacja.Wynik chirurgi rak niedrobnokomorkowy.Teraz 1,5 miesiaca po operacji dopiero przyszedł wynik guzka, okazalo sie ze jest to rak drobnokomorkowy(namieszali) na wyniku guz 13mm nie nacieka na opłucna z marginesem chirurgicznym w skali T1a N0. Nastepnie odbyło sie konsylium gdzie zadecywano o chemioterapji uzupełniajacej o schemacie KE.Pojechalem do łagiewnik do szpitala gdzie bedzie chemia, lekarz na poczatku stwierdził ze rokowania sa dobre ale trzeba zrobic jeszcze TK glowy.Mama jak na razie czuje sie dobrze rana sie goi szybko.czy faktycznie mama ma szanse sie z tego uleczyc?.
tomx781,
Witaj na forum.
Czy możesz wkleić bądź przepisać cały wynik tomografii oraz cały wynik pooperacyjny? Co wycięto, itd.
Zalecenia dotyczące leczenia raka drobnokomórkowego podają:
Cytat:
Leczenie chirurgiczne
Rola leczenia chirurgicznego w DRP jest kontrowersyjna — można je rozważać jedynie u chorych w stopniu T1N0M0 i u niektórych chorych w stopniu T2N0M0, co dotyczy mniej niż 5% ogółu chorych na DRP. Leczenie chirurgiczne powinno być poprzedzone pełną oceną zasięgu nowotworu (w tym — mediastinoskopia). Jeśli rozpoznanie DRP ustalono śródoperacyjnie i istnieje możliwość radykalnego wycięcia zmiany, należy usunąć płat i wykonać radykalną limfadenektomię (pneumonektomia nie jest zalecana, ponieważ rozległy zabieg może utrudnić prowadzenie późniejszej CTH). Leczenie chirurgiczne powinno być zawsze uzupełnione pełną CTH (4–6 cykli), a w przypadku przerzutów w węzłach chłonnych należy dodatkowo rozważyć RTH. We wszystkich przypadkach należy również zastosować elektywną RTH mózgowia.
Leczenie chirurgiczne można również rozważać u wybranych chorych, u których stwierdza się złożony typ raka drobnokomórkowego (wycięcie zmian przetrwałych po uzyskaniu częściowej odpowiedzi w następstwie CTH).
Jeśli coś jest niejasne to pytaj. I czekamy na wynik.
Wynik TK;
Drobne,Sr. do 6mm pęcherze rozdemowe podopłucne w prawym szczycie.Guzkowata zmiana o policyklicznych zarysach o wym.12x17mm w seg. prawego płuca-zmiana rozrostowa,meta?.Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych z cechami przewlekłego niezytu oskrzeli z różnej wielkości ogniskami rozdemy> Pojedynczy wezel chlonny okolotchawiczny o wym12x17mm o zachowanej budowie z wneka tłuszczową .Pozostałe wezły chlonne śrudpiersia niepowiekszone.Zmiany zwyrodnieniowe w kregosłupie piersiowym,poza tym bez zmian strukturalnych typu meta.Wątroba w zakresie badania bez zmian ogniskowych>nadnercza obustronnie nie powiekszone.
Karta po operacyjna;
Rozpoznanie;
Niedrobnokomórkowy rak płuca prawego C34.1
Wykonano procedury;
Wykonano resekcję płata górnego płuca prawego z radykalną limfadenektomią ze wzgledu na srodoperacyjne rozpoznanie-NSCLC.Przebieg pooperacyjny byl nie powiklany
Mama jest w wieku 62 lat
[ Dodano: 2017-12-08, 14:32 ]
Pomyliłem sie i wpisałem przy wezle chlonnym 12x17 mm a jest 15x6 mm.Przepraszam za pomyłke ale szybko przepisywalem
Rozmawiałem z lekarzem onkologiem który był na konsulcjum i zaproponował leczenie uzupełniajace i teraz bedzie mame prowadził i powiedzial ze pierw trzeba zrobic TK głowy a potem zadecyduje jak dalej.Na karcie z konsulcjum jest wpisane (bram radioterapi).W poniedzialek mama jedzie do szpitala zogaczymy co wyjdzie na wynikach zastanawia mnie schemat chemioterapi KE gdzie zazwyczaj jest PE
Faktycznie standardem jest PE - czy Mama ma jakieś problemy z nerkami? Jeśli tak, to zmienia się cisplatynę (P) na karboplatynę (K).
Profilaktyczne naświetlanie mózgowia wykonuje się jak glowa jest, potocznie mówiąc, czysta. Czyli rozumiem, że lekarz po otrzymaniu wyniku tk stwierdzającego brak przerzutów w mózgu podejmie decyzję o naświetlaniu ( chodzi o potencjalne, niewidoczne, zmiany przerzutowe).
tomx781,
Po prostu zapytaj wprost dlaczego KE a nie PE, co jest przyczyną decyzji o zmianie cisplatyny na karboplatynę oraz czy lekarz planuje profilaktyczne naświetlanie mózgowia po uzyskaniu "czystego" obrazu w TK.
Dobrze zapytam i odezwe sie co i jak, teraz dziekuje i pozdrawiam wszystkich.
[ Dodano: 2017-12-08, 17:16 ]
Dodam jeszcze że po badaniu histopatologicznemu usłyszałem od chirurga że jest chemiopoddatny nie wiem co to znaczy i czy ma jakieś znaczenie.
[ Dodano: 2017-12-08, 17:17 ]
A i jeszcze był problem z rozpoznaniem guza bo trwało to aż 1,5 miesiaca.
DRP jest chemiowrażliwy, to prawda. Dlatego standardem leczenia jest połączenie chemioterapii z radioterapią a nie chirurgia ( to z kolei standard dla niezaawansowanego NDRP).
Tak, usunięcie płata płuca i węzłów chłonnych może być metodą leczenia, ale tylko super wczesnego raka drobnokomórkowego. Czyli w sumie dobrze, że ta operacja była, ale leczenie uzupełniające ( chemia i naświetlania) musi być.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum