1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak języka płaskonabłonkowy rogowaciejący
Autor Wiadomość
agalla 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 85
Pomogła: 13 razy

 #31  Wysłany: 2015-12-10, 17:26  Rak języka płaskonabłonkowy rogowaciejący


Trzymam kciuki!!! Myślę że siemie mozesz zalac wodą i zrobi sie kisiel po paru godz.
Najlepiej pytaj lekarza o wszystko.
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #32  Wysłany: 2015-12-10, 22:14  


Fantomalt podnosi kaloryczność potraw. Pamiętaj, by po każdym posiłku płukać jamę ustną. W moim wątku znajdziesz - na samym początku - przepis na pęknięcia w jamie ustnej i na zewnątrz - bardzo skuteczny. Radio..może spowodować obrzęk strun głosowych - wyciskaj wtedy wit.A+E, będziesz chrypiała, zdarza się. Mój tata miał poparzenia także w nosie, leciała mu krew - wtedy pomagała rhinopanteina (spray lub maść - u nas lepsza maść). W trudniejszych chwilach wcinaj lody - na oddziale zapewne jest lodówka z zamrażarką. Od początku stosuj coś na skórę - u nas działał dobrze radioprotect.
Oprócz tego kisielu z siemienia (przegotowana woda wystarczy) warto brać jakieś probiotyki, zaopatrz się też w słoiki dla dzieci - jedne z jagodami, a drugie ze śliwkami - w tej kwestii bywa różnie, przydaje się wszystko. Na wypadek pierwszy miej też kleik ryżowy, jeśli nie będziesz miała częstych odwiedzin. Proś w razie czego o płukanki przeciwbólowe, poczytaj tez o płukance Hamerlaka. Jest o nią ciężko, ale nie ma rzeczy niemożliwych.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #33  Wysłany: 2015-12-11, 00:29  


Moja Mama pod koniec radio miała straszne napady kaszlu (poparzone, suche gardło), wtedy pomagał Glosal i lek p-kaszlowy Acodin. Pamiętaj, że niektóre preparaty mogą Cię po pewnym czasie szczypać. Na pewno siemię nie będzie :)

Trzymam kciuki, dasz sobie radę. Moja Mama w trakcie kryzysu tak strasznie się żaliła, a teraz mówi, że nie było aż tak źle :)

Ile masz tych lamp?

Pozdrowienia!
 
maja_mp 


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 24

 #34  Wysłany: 2015-12-11, 20:11  


Naświetlań mam 32.
Wit a+e w kapsułkach? Ponoć oliwa z oliwek też jest ok.
Lody poleciła mi dzisiaj pielęgniarka, a konkretnie - ananasa zmiksowanego i zmrożonego.
Mam ssać cukierki (szałwiowe, z wit.c) żeby pobudzać ślinianki
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #35  Wysłany: 2015-12-11, 21:29  


W kapsułkach - przebić, wycisnąć. Oliwa przed naświetlaniami (około godzinę wcześniej).
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #36  Wysłany: 2015-12-12, 13:29  


Prawda jest taka, że podczas radioterapii każdemu przypasuje coś innego. Lekarz mojej Mamy odradził oliwę z oliwek, ponieważ ona nieco wysusza, a polecił olej z pestek winogron (zimnotłoczony). Ma on bardzo intensywny zapach i smak, Mama nie mogła tego znieść. Podobno mniej drażniący jest olej kokosowy, a to akurat poleciła pielęgniarka. Preparat, który na pewno podpasował wszystkim (wnioskując po postach na tym forum) to mieszanka laryngologiczna na receptę. Kosztuje 8 złotych, a nie szczypie i łagodzi.

Tutaj ktoś pisał o wysuszonym nosie - moja Mama smarowała Linomagiem w płynie (od wewnątrz, bo śluzówka była sucha). Bardzo pomagało.

Rewelacyjna jest też zwykła maść z witaminą A, koszt to około 2,50. Poparzenia na skórze goiło szybciej niż Radioprotect. Dobry jest też Calmapherol, jest trochę tańszy niż Radioprotect, a Mama twierdzi, że lepszy.

Jeszcze o nutridrinkach Ci napiszę - można dostać tańszą opcję takiej odżywki proteinowej, to jest MeDrink Plus. W aptekach internetowych nawet za 5,10 za sztukę.

Jak już skończysz naświetlania, to poparzenia zagoją się szybko. Na skórze bardzo szybko, gorzej trochę ze śluzówką. Acha, osoby naświetlane w okolicach głowy często skarżą się na suchość w ustach. Najwyraźniej nie wszyscy tak mają, moja Mama miała ślinę, nie było aż tak źle.

Trzymaj się i dawaj znać jak się czujesz. Będzie dobrze :)
 
maja_mp 


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 24

 #37  Wysłany: 2015-12-17, 12:24  


Cytat:
Na pęknięcie można nakładać okłady : panthenol + Alantan + Solcoseryl + wit A+E = wszystko zmieszać i jakby tym specyfikiem posmarować kompres/gazę i tak przyłożyć na 15-20 minut - po 3/4 razy dziennie , nadmiar nie spłukiwać zostawić do wchłonięcia .


To ten przepis?
Wszystko w maści? Solcoseryl stomatologiczny? Wit może być w kapsułkach?

Do potraw dosypuję Protifar.


Sprawdziłam MeDrinki ale pozostanę przy Nutridrinkach i Recomedach. Mają 18 i 15g białka, a Me tylko 8g.


Na razie 6 naświetlań za mną. Dzisiaj kontrolna morfologia.
Jutro drugi raz pobiorą wymaz bo mi się ropa sączy przy szwie na szyi.
Zaczęło się przed terapią. Mam antybiotyk ale chyba trzeba zmienić.
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #38  Wysłany: 2015-12-17, 19:01  


Ten przepis - panthenol pianka, alantan, solcoseryl-maść, i witamina w kapsułkach - trzeba przebić i wymieszać. Ja mieszałam w sterylnym pojemniku na kał:)

[ Dodano: 2015-12-17, 19:09 ]
Aha, może też być do wnętrza jamy ustnej
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
maja_mp 


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 24

 #39  Wysłany: 2015-12-23, 13:53  


W którym momencie zaczyna się odczuwać skutki radioterapii?
Za mną 10 naświetlań, zostało 22.
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #40  Wysłany: 2015-12-23, 17:57  


maja_mp napisał/a:
W którym momencie zaczyna się odczuwać skutki radioterapii?
Za mną 10 naświetlań, zostało 22.

To sprawa bardzo indywidualna; predyspozycje, moc 'lamp' itd.
Pierwsze odczyny w ustach,najczęściej występują w trzecim, czwartym cyklu (cykl;5 naświetleń); u mnie delikatnie bolące pokazały się w trzecim cyklu i sukcesywnie narastały.

[ Dodano: 2015-12-23, 18:08 ]
maja_mp napisał/a:
Mam ssać cukierki (szałwiowe, z wit.c) żeby pobudzać ślinianki

- ślinianki będą uszkadzały się w trakcie kolejnych 'lamp', do tego stopnia, że te cukierki mogą wywoływać pieczenie w ustach. Trudno pobudzać coś, co jest niszczone/uszkadzane przez kolejne naświetlanie.
Polecam ten sposób na kilka tygodni po zakończonym leczeniu, a nie drażnienie uszkadzanych mocniej z każdą kolejną 'lampą'.
Jedz i pij to, co nadal znoszą Twoje śluzówki. Gdy zaczniesz odczuwać pieczenie w ustach i tak sama z nich zrezygnujesz.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #41  Wysłany: 2015-12-24, 09:26  


U Mojej Mamy skutki uboczne zaczęły się na przełomie 3 i 4 tygodnia naświetlań i sukcesywnie rosły. Do tego stopnia, że szczypała nawet woda. Ale spokojnie, każdy przechodzi to inaczej, nie wszystkie skutki uboczne muszą wystąpić.
 
maja_mp 


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 24

 #42  Wysłany: 2015-12-28, 19:37  


12 za mną, zostało 20.
Od dziś na oddziale chociaż wyniki mam super i samopoczucie też tzn.do dziś tak było bo teraz mam mega doła. Leżę i ryczę.
Nie wiem jak wytrzymam 4 tygodnie.
Strasznie przybijający jest ten oddział.

Dostałam nystatynę profilaktycznie bo już w domu miałam (laryngolog mi przepisał).
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #43  Wysłany: 2015-12-28, 19:49  


maja_mp napisał/a:
bo teraz mam mega doła. Leżę i ryczę.


Nie rycz kochana, musisz mieć siłę żeby wytrzymać. Wiadomo, że nachodzą doły, wiadomo, że oddział mało optymistyczny ale walczysz o swoje zdrowie, o życie i to jest najważniejsze. Nie płacz, raz jest gorzej, raz lepiej a my będziemy mocno wspierać i zaciskać kciuki, żeby szło ku dobremu.

Może poproś lekarza o jakąś tabletkę szczęścia żeby się trochę wyciszyć, uspokoić.
Mocno przytulam :tull: i ocieram kapiące łzy.
 
pe 


Dołączyła: 16 Cze 2015
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #44  Wysłany: 2015-12-28, 23:34  


A będziesz wracać do domu na weekendy?

Rozumiem co czujesz, szpitale same w sobie nie napawają zbytnim optymizmem.

Pamiętaj, że czytamy i trzymamy kciuki!
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #45  Wysłany: 2015-12-29, 18:59  


maja_mp napisał/a:
Strasznie przybijający jest ten oddział.

Walczysz o zdrowie, walczysz o ŻYCIE i to jest teraz najważniejsze.
Święta są co roku, sylwester też... a przebywanie w szpitalu, wśród chorych tak samo jak my, jest w pewien sposób bardzo dobrą lekcja dla nas, teraz tu i na przyszłość... Pomoc personelu, który czuwa nad nam, jest też bardzo ważny...wiem to na podstawie swoich doświadczeniach.
Trzymaj się dzielnie, jesteśmy z Tobą :flow:
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group