cellulae carcinomatosae - komórki nowotworowe
ca non microcellulare male differentatium - rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany
Stosując się do
klasyfikacji TNM mamy tu do czynienia z:
T4 - "
guz z obecnością guzków satelitarnych w obrębie tego samego płuca, ale w innym płacie" (ponieważ guz pierwotny jest w we wnęce płuca lewego, a więc w płacie górnym, z kolei guzek satelitarny jest w segm. 6, a więc już w płacie dolnym) ; dodatkowo guz nacieka tętnicę płucną ("
guz każdej wielkości, z naciekaniem jednej z wymienionych struktur: śródpiersia, serca, wielkich naczyń)
N2 lub N3 - nie jestem pewna (powiększone węzły śródpiersia)
M0 - "
brak przerzutów do narządów odległych"
Mamy więc stadium IIIA lub IIIB, co niestety jest dość zaawansowanym stopniem choroby. Być może po chemii planowana będzie również radioterapia, o operacyjności raczej nie ma mowy, ponieważ guzy są w obu płatach płuca, a u chorego z POChP rzadko ma miejsca tak dobra wydolność oddechowa, która pozwalałaby na wykonanie pulmonektomii (wycięcia całego płuca) i funkcjonowanie tylko z jednym. Ale zobaczymy jak zadziała chemioterapia.
Niestety osłabienie i duża utrata wagi w ostatnim czasie nie są zbyt dobrymi czynnikami rokowniczymi. Z kolei plusem jest brak przerzutów odległych.
Trzeba mieć nadzieję, że chemia będzie dobrze działała. Na pewno wiesz, że mogą pojawić się pewne jej skutki uboczne - w razie czego pytaj, postaramy się pomóc.
Jaką chemię mama otrzymuje?