Czy niedobór soli mógł spowodować obiawy z powyższego posta czyli brak sił,
wymioty, złe samopoczucie?
Tak, to co napisałaś może niedobór sodu wywoływać. Sama mam spadki sodu i nie raz zdarzyło mi się z rozklekotanym sercem albo na "odlocie" wylądować w szpitalu.
bogdusia napisał/a:
Wyczytałam że niedobór soli może być objawem raka jelita
Oj nie tylko raka jelita
Cytat:
Najczęstszą przyczyną niedoboru sodu w organizmie jest odwodnienie, czyli stan chorobowy powstały w wyniku utraty wody (a co za tym idzie - sodu) przez organizm. Do odwodnienia może dojść w wyniku nadmiernego pocenia się (np. podczas częstego i długotrwałego wysiłku fizycznego), rozległych oparzeń, wymiotów, biegunki, zapalenia trzustki oraz przedawkowania leków moczopędnych. Przyczyną hiponatremii może być także obecność w moczu substancji osmotycznych, takich jak glukoza czy mocznik, które doprowadzają do wydalania dużych ilości moczu.
Za hiponatremię mogą odpowiadać również niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, a także zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego (ang. SIADH). Innymi przyczynami mogą być niewydolność serca, marskość wątroby oraz choroby nerek (m.in. zespół nerczycowy).
A jaki ten poziom w ogóle był?, trzeba to teraz kontrolować
Cytat:
Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów sodu w organizmie. Jednak metoda jego uzupełniania zależy od czasu trwania hiponatremii, a także od ilości utraconego sodu. Im dłużej się rozwijała, tym wolniej należy ją wyrównywać. Zbyt szybki wzrost sodu może doprowadzić do ciężkich powikłań, w tym do zespołu demielinizacji (rozpadu osłonek mielinowych w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym). W początkowym stadium rozwoju hiponatremii lekarz zwykle zaleca odstawienie płynów. Jeśli zaleci uzupełnienie niedoboru sodu poprzez pożywienie, należy pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie sodu w ilościach nie większych niż 5 g/d.
Należy także zaznaczyć, że zwiększone spożycie sodu jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego (pierwiastek ten zatrzymuje wodę we krwi, powodując podwyższenie ciśnienia tętniczego). Dlatego osoby z rozpoznanym nadciśnieniem powinny sięgnąć po gotowe płyny elektrolitowe (można je kupić w aptece). W cięższych przypadkach konieczne jest dożylne podawanie płynów nawadniających, które zawierają sód w różnym stężeniu.
Wyrównując niedobory sodu, lekarz wyrównuje także niedobory potasu.
bogdusiu,
Generalnie wyniki są niezłe, strzałki w górę i w dół pokazują pewne odchylenia, ale nie wygląda to b.niepokojąco. W morfologii rozjechały się neutrocyty i limfocyty, tak jak w jakiejś niedużej infekcji.
Sód jest troszkę obniżony, ale nie sądzę aby wymagał sam w sobie leczenia - natomiast podejrzewam, że może to mieć związek z podwyższoną kreatyniną i to już na pewno musi zobaczyć lekarz. Niewykluczone, że to sprawka cukrzycy. Ale to moje domysły. Czy Twoja teściowa jest pod stałą opieką lekarza a propos cukrzycy?
Missy, dziękuję za odpowiedź.
Tak teściowa jest pod opieką lekarza, przyjmuje leki na cukrzycę, bada poziom cukru, pilnuje diety.
Ale wiesz jak jest martwię się o nią i nie chciałabym czegoś przeoczyć. A od świąt mama jest wciąż albo przeziębiona, albo bezsilna. Fakt jest coraz starsza, jest po radioterapii ale trzeba trzymać rękę na pulsie 😘
_________________ Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
Kochane, a nie lepiej udać się do Onkologa, który odpowie na Wasze pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości? Ja nigdy nie wnikam w wyniki badań i nie diagnozuje tego sama. Od tego jest lekarz. Mój ma do mnie bardzo dużo cierpliwości, gdyż zawsze mam dużo pytań i muszę wszystkiego się dowiedzieć. A chodzę do Profesora Mituśia ze Specjalistycznego Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Krakowie http://chirurgia-onkologia.com.pl/
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum