Stwierdzono naciek raka cewkowego, o ujemnym statusie receptora HER2, w okolicy przedodźwiernikowej żołądka.
To histpat z wycinka pobranego podczas gastroskopii? Jeśli potrzebujesz więcej wyjaśnień i dalszej pomocy to zamieść również inne wyniki, opisy badań.
Pozdrawiam i witam na forum.
Niestety rozpoznanie oznacza, że w okolicy odźwiernikowej żołądka rozwinął się rak. Rak ten pod względem histologicznym, czyli jak zbudowane są jego komórki jest tzw. rakiem cewkowym. Komórki zdiagnozowanego raka nie mają na sobie receptora HER-2. Z jednej strony złośliwość (skłonność do szerzenia się do innych organów) takich nowotworów jest znacznie niższa niż w przypadku kiedy mają ten receptor, ale w takim przypadku również komórki nie są wrażliwe na niektóre leki służące leczeniu tego schorzenia. Opublikujcie więcej wyników
To jest tylko wynik badania histopatologicznego. Na rokowanie i leczenie wpływa znacznie więcej czynników niż charakterystyka histologiczna raka, czyli to jak jest on zbudowany komórkowo i jakie właściwości komórki te mają. By wiedzieć jakie są szanse wyleczenia trzeba wiedzieć jak duży jest ten guz, naciek, jak głęboko nacieka, czy nie rozsiał się do węzłów chłonnych lub innych organów i jaka jest jego złośliwość (potencjał do rozsiewania się). Na podstawie tych informacji pochodzących z innych badań lekarze będą mogli określić wyleczalność choroby. Trzymam za was gorąco kciuki.
Badanie TK
W okolicy przedodzwiernikowej żoładka na długosci ok.37mm widoczne jest okrężne pogrubienie do 13 ścian żołądka,odpowidające znanemu klinicznie owrzodzeniu npl.Zewnętrzne obrysy ścian żoładka ww okolicy są równe,gładko obrysowane,bez cech odczynu w otaczającej tkance tłuszczowej.Poniżej części przedodzwiernikowej żołądka widoczne są cztery wezły chłonne wielkośći ;6x4,5mm,6,5x4,5mm,9,5xmm i 5x4 mm.Do przodu od wpustu widoczny jest węzeł chłonny wielkośći 8x5 mm.W przestrzeni zaootrzewnej nie uwidocznino powiekszonych węzłów chłonnych.Wątroba niepowiększona normodensyjna,bez zmia ogniskowych.Drogi żółciowe nieposzerzone.Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów.Trzustka niepowiększona,bez zmian ogniskowych.Przewód Wirsunga nieposzerzony.Śledziona prawidłowa.Nerki położone typowo,prawidłowej wielkośći i budowy,bez cech zastoju moczu i uwapnionych zogów.Nadnercza prawidłowe.Aorta brzuszna nieposzerzona.Pęcherz moczowy o gładkich obrysach.Gruczol krokowy niepowiększony.Wyspa kostna wielkośći 6mm w trzonie kosci biodrowej prawej.
Wynik badania histo-patologicznego;
W jednym z trzech wycinków naciek carcinoma tubulare.
Zmiana
może być ograniczona do błony śluzowej.
Takie badania robiliśmy,18 maja mąż ma sie wstawić w szpitalu we Wrocawiu
Musicie jak najbardziej przyspieszać z diagnozowaniem i leczeniem. Choroba najprawdopodobniej rozszerzyła się na lokalne węzły chłonne co nie jest dobrą okolicznością. Dobrą okolicznością jest fakt, że naciek nowotworowy prawdopodobnie nie penetruje głęboko błony śluzowej żołądka.
Tak to wynik badan histo z gastroskopii. Nam lekarz powiedzial ze wezly chlonne sa niepokojace jak sa powyzej 1 cm.18 maja maz idzie do Wroclawia na oddzial
[ Dodano: 2016-05-07, 10:46 ]
Czyli jak sa powiekszone wezly chlonne to nie jest dobrze?
Czyli jak sa powiekszone wezly chlonne to nie jest dobrze?
Powiększone węzły chłonne bardzo często świadczą o rozwijającej się chorobie. Owszem mogą być odczynowe czyli nic złego się wtedy nie dzieje ale jeśli jest choroba nowotworowa to powiększone węzły świadczą, że stan jest groźniejszy.
Powiększone węzły mogą wskazywać, że choroba się rozsiewa i tworzą się przerzuty.
aneczka,
Jeżeli zapadnie decyzja o operacji ( usunięciu żołądka) to wówczas usunięcie określonej liczby węzłów chłonnych jest standardową procedurą. Powinno to być przynajmniej 15 węzłów:
Cytat:
Leczenie — ogólne zasady, rokowanie
Siódme wydanie klasyfikacji TNM według UICC/AJCC z 2010 roku, a także nowa wersja japońskiej klasyfikacji raka żołądka i zaleceń leczniczych, Japanese Gastric Cancer Association (JGCA) (3. edycja z 2010 r.), zmieniają definicje limfadenektomii D1/D2, w zależności od rozległości resekcji żołądka. Zalecane jest wycięcie przynajmniej 2/3 części żołądka z limfadenektomią D2, która obejmuje stacje węzłów chłonnych 1, 2*, 3–7 (okołożołądkowe, D1) oraz 8, 9, 10*, 11 i 12 (*węzły chłonne okołowpustowe lewe i wnęki śledziony nie muszą być usuwane w czasie resekcji dalszej części żołądka).
Należy dążyć do tego, aby wynik badania histologicznego preparatu chirurgicznego po regionalnej limfadenektomii zawierał ocenę więcej niż 15 węzłów chłonnych.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum